Deprem Bildirim Konusu

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Büyüklük 5.5/5.4Mw arasında değişiyor çözümler farklı OCA/GFZ normal faylanma derken Kandilli ve USGS oblik faylanma demiş.Doğanyol depreminin artçısı değil,bağımsız bir deprem gibi görünüyor, büyük bir deprem sonrası çevre faylar uzunluğuna göre farklı büyüklükte depremler üretir bunlar artçı deprem değil meydana gelen anaşok sonrası tetiklenen bağımsız faylardır.Birde anaşok sonrası ,kırılan fay kendi içinde çok düşük seviyelerde atıma devam eder onlarda artçı şok olarak isimlendiriliyor.

Edit: ben yazarken ramazan hoca yazmış ve paylaşılmış :)

Einmal editiert, zuletzt von PergamoN ()

• Kardeşlerim ; uluslararası makaleler yazmış olan , akademik kariyer yapmış olan hocalar hakkında ,popülizm peşinde vs vs gibi na hoş cümleler kurulmamalı

Bu insaları sevmek zorunda değilsiniz ama yaptıkları akademik çalışmalara emeklerine saygı duyulmalı diye düşünüyorum

Einmal editiert, zuletzt von Vehbi ()

• Popülizm kelimesini ben kullandım. tartışma açmak değil niyetim fakat her deprem olgusundan sonra ortaya daha kötüsü olacak şeklinde çıkması da ne bileyim enterasan geliyor bu işin medyatik ayağından herkesin çekilmesi lazım diye düşünüyorum tabi bu düşüncelerimin çok bir kıymeti de yok gördüğümü ifade ediyorum saygılarımla

• Elazığ'a geçmiş olsun, oluşan depremle ilgili saygıdeğer hocalarımızın açıklamalarını arkadaşlar paylaşmış daha bizim birşey dememize gerek yok, zaten farklı fayda olduğu belli. Bundan sonrası bu tarz büyüklükteki depremlerle kavaktepe fayının kırılması beklenebilir.

Diğer bir husus Prof. ünvanı almış hocalarla ilgili sözlere, konu başka ama bu hassasiyeti her yerde gösterminizi beklerim malum virüs konusunda hangi proflar nasıl yerlere vuruluyor? Naci hoca değerli bir bilim insanı akademik çalışmaları da vardır ancak bu konuda sura16 ya sonuna kadar katılıyorum, son zamanlardaki açıklamaları tamamen halka ve basına oynamaktan öte değil. Bu tarz açıklamalarda bulunan birkaç bilim insanı var ancak nacizhane sahada olan güncel ulusal ve uluslararası makale yapan hocaları ve onların açıklamalarını takip etmek daha doğru..

3.sü de HAVA TAHMİNCİSİ sizin yazdıklarınıza hitaben, boş zamanınızda kandillinin son depremler sayfasını açın büyüklük kısmında 3 tane farklı değer göreceksiniz Md, Ml ve Mw, özellikle son ikisi en çok kullanılanı, bu büyüklük meselesi depremin olduğu yere yakın istasyonla, yapılan hesaplama metoduyla çok ilgili. Dünyanın en önemli deprem kuruluşları bile ilk açıklamadan sonra tekrar revize yapabiliyorlar. Dolayısıyla kurumlar arasında ilk ölçümlerde farklılık olabilir ancak belli süre sonra hepsinin aynı ağızdan konuştuğunu görürsünüz, yani çok takılacak bir şey değil. Sizin dediğiniz gibide 6.1 ile 5.3 gibi büyük farklılık içeren ölçümler çıkmaz tabi EMSC yi takip ederseniz hata edersiniz. Resmi kurumlar arasında farklar az olur.

VATAN NE TÜRKİYE’DİR TÜRKLERE NE TÜRKİSTAN VATAN BÜYÜK VE MÜEBBET BİR ÜLKEDİR TÜRKLERE TURAN

• Narsil Ağzına sağlık hocam ben de onu diyorum. Bir hakaret etmedim. Populizme yöneldi dedim ve arkasındayım. Dün elazığ depremi olunca ilk tweeti ben atacağım diye DAF yerine KAF yazmış tepki alınca bir kaç yorum pardon arkadaşlar DAF olacak yazmış. Bu bir değil,iki değil. İlk ben yazacağım diye hep sürekli yanlış bilgiler veriyor. Atıyorum artçı diyor ama artçı değil başka fayda meydana gelmiş. Harita çizip paylaşıyor lokasyon ile alakası yok. Nasıl olsa anlamıyor çoğunluk ben adımı duyurmaya bakarım diye düşünüyor bence. Son 10-15 senedir ben tek bir çalışmasını bilmiyorum elle tutulur. Ramazan hoca her defasında ayrıntılı,güzelce haritalı açıklama yapıyor ben bunu kast ediyorum. Yoksa elbet saygım da var naci hocaya çokta burada da paylaştık ama bilim insanlığı kimliğinden uzaklaşıyor. Mesela Mehmet Ceyhan enfeksiyon hastalıkları uzmanı twitterdan elazığ depremi için çok enerji birikti,yapı stokları dikkat falan yazmış yahu senin alanın mı orası? Televizyona çıkıyor hep diye her konuda hakim sandı herhalde kendini. Bırak kendi alanında olan uzmanlar konuşsun onu da yani.

Mustafa Kemal ATATÜRK 1881-19∞

• Narsil Ağzına sağlık hocam ben de onu diyorum. Bir hakaret etmedim. Populizme yöneldi dedim ve arkasındayım. Dün elazığ depremi olunca ilk tweeti ben atacağım diye DAF yerine KAF yazmış tepki alınca bir kaç yorum pardon arkadaşlar DAF olacak yazmış. Bu bir değil,iki değil. İlk ben yazacağım diye hep sürekli yanlış bilgiler veriyor. Atıyorum artçı diyor ama artçı değil başka fayda meydana gelmiş. Harita çizip paylaşıyor lokasyon ile alakası yok. Nasıl olsa anlamıyor çoğunluk ben adımı duyurmaya bakarım diye düşünüyor bence. Son 10-15 senedir ben tek bir çalışmasını bilmiyorum elle tutulur. Ramazan hoca her defasında ayrıntılı,güzelce haritalı açıklama yapıyor ben bunu kast ediyorum. Yoksa elbet saygım da var naci hocaya çokta burada da paylaştık ama bilim insanlığı kimliğinden uzaklaşıyor. Mesela Mehmet Ceyhan enfeksiyon hastalıkları uzmanı twitterdan elazığ depremi için çok enerji birikti,yapı stokları dikkat falan yazmış yahu senin alanın mı orası? Televizyona çıkıyor hep diye her konuda hakim sandı herhalde kendini. Bırak kendi alanında olan uzmanlar konuşsun onu da yani.

tv de katildigi programi, diger konuklar enfeksiyon uzmani degil diye terk etmenis miydi? Kendiyle boyle celisen bir hareket gormemistim..

• Elazığ'da zaten 6.8 büyüklüğünde deprem oldu. Üzerindeki stres bitmedi mi hâlâ durmadan deprem oluyor? Daha büyüğü mü bekleniyor ben anlamadım.

• Bugün Cumhuriyet tarihimizin en büyük, en yıkıcı, en şiddetli; dünyada 20. yüzyılın büyük ve şiddetli depremleri arasında yer alan, kimi kaynaklara göre 7.9 kimi kaynaklara göre 8.0 hatta 8.1 büyüklüğünde gerçekleşmiş 27 Aralık 1939 Büyük Erzincan Depremininin 81. yıl dönümü.

Erzincan'ın o dönemki nüfusunun yarısını kaybettiği depremde yaklaşık olarak 33.000 insan hayatını kaybetti. (ki o dönem Türkiye'sinde Erzincan küçük değil büyük bir ildi.)

Bu depremde ve diğer depremlerde hayatını kaybetmiş tüm vatandaşlarımızı rahmetle anıyorum.

• Ülkemiz karasallığında daha büyük bir deprem üretebilecek belirgin bir çizgisellik yok, Erzincan batısından başlayan kuzey anadolu fay sisteminin segmentleri 1939 depreminde 350km uzunluğunda bir alanı yırtarak 7.9Ms yüzey dalgası büyüklüğü ortaya çıkarmışdır.Erzincan ,Suşehri,Koyulhisar,Reşadiye,Niksar,Erbaa,Taşova gibi fay zonu üzerinde alçak havzalarda, ovalara kurulmuş il ve ilçeler başta olmak üzere çevre il ve ilçeler bir sonraki yıkımını bekliyor.. Ölenlere Allahdan rahmet diliyorum.

• Erzincan depremi ne kadar sürmüş acaba oldukça uzun bir kırılma olmuş gerçekten üzücü Allahım kötülerinden korusun ama maalesef deprem gerçeği her zaman ülkemizle birlikte yaşamaya devam edecek

Edit: 52 saniye sürmüş

Einmal editiert, zuletzt von snowtown ()

• Erzincan depremi ne kadar sürmüş acaba oldukça uzun bir kırılma olmuş gerçekten üzücü Allahım kötülerinden korusun ama maalesef deprem gerçeği her zaman ülkemizle birlikte yaşamaya devam edecek

Yaklaşık olarak 52 saniye sürmüş. Erzincan depremi dünya tarihinde çok sayıda insanın hayatını kaybettiği felaketler arasında yer alıyor. Cidden çok büyük bir felaket. O dönem Erzincan olduğu gibi haritadan siliniyor ve yeni şehir ovanın kuzeyine baştan kuruluyor. Öyle bir deprem.

• Elazığ üzerindeki stresi attı mı? Daha büyük deprem olmaz artık uzun yıllar diyebilir miyiz?

Stresten çok yukarıda paylaştığım yetkili depremin daha önce olan doğanyol depreminin artçısı olarak nitelerken. Ramazan hoca bu depremin bağımsız başka bir deprem olduğunu söylüyor. Gündüzde buna benzer birşey sormuştunuz açıklayıcı olmasına adına, bir bölgede birbiriyle bağlantısız birden fazla fay olabilir dolayısıyla büyük bir deprem olduktan sonra o fayın devamı değil ama başka bağımsız bir fayda yine deprem olabilir. Bu sadece Elazığda geçerli bir durum değil tabi ki..

VATAN NE TÜRKİYE’DİR TÜRKLERE NE TÜRKİSTAN VATAN BÜYÜK VE MÜEBBET BİR ÜLKEDİR TÜRKLERE TURAN