Deprem Bildirim Konusu

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Twitter'de kıyamet kopmuş gibi yazıyorlar yatağından düşen mi dersin uykusundan uyanan mı ödü kopan mı? Abartmayı seviyoruz..

Osmangazi'de oturuyorum çok gürültülü ve saniyelik bir sallama oluyor. Üçünü de hissettim. Normalde evet büyüklüğü düşük ama çok değişik ses ile geliyor. Patlama sesi gibiydi dün akşam. Geçen ki 3.0 ise çıtırtı sesi vardı. İnsanların telaşını normal karşılıyorum. Çünkü ses ürkütüyor ve anlık bir sallama yapıyor çok kısa.

Mustafa Kemal ATATÜRK 1881-19∞

• twitter da ne kadar gurultu olursa okadar iyi. Hukumetin farkindaligi artsin.

Emin olun kimse bu ele iş atmayacak. Olası bir büyük depremde Marmara bölgesinde illerin yeme,içme, çadır stokları bomboş. Allah bizi korusun olabildiğince geç olsun büyük depremler yoksa kimse el atmayacak bu işe. Gerçekten durum bu. Başa gelmeden anlamayan bir milletiz. Deprem olduktan sonra akıllanırız son pişmanlık neye yarar...

Mustafa Kemal ATATÜRK 1881-19∞

• Günaydın Değerli Dostlar;

Bursa dolaylarına geçmiş olsun diyeyim önce ama, bu depremler bölge coğrafyasının

son derece doğal davranışları. Onun için özel bir anlam katmaya gerek yok, içiniz rahat olsun.

Tabi burada mevcut faylr ve davranışları ile ilgili detay bilgi PergamoN arkadaşımız tarafından

daha doğru düzgün verilir ama, ben genel hatları ile bir kaç şey yazayım.

Bölge aslında volkanik bir alt yapıya sahip. İşte kaplıcalar, termaller filan derken alt tarafta

bir magma hareketi var. Uludağ'ın aslında bir yanardağ olmadığı iddiaları var ama, eski yazılarda " dumanı tüten ukudağ" tasvirleri

olduğu söyleniyor, işin peşindeyim :)

Bir nokta da depremin gök gürültüsü benzeri bir sesle gelmesi. İki sebebi var. Az derinlik, volkanik yapı. Büyük olasılık

depremin kaynağı ( ya da sonucu) büyük hacimli gaz sıkışması/patlaması/yer değiştirmesi olabilir. Tabi bu fay hareketlerinin bir

göstergesi de olabilir ama ben olay " gaz sıkışması" teorisine bağlayanlardanım. :)

Hava_Forum Hoca'nın dile getirdiği "alarm" konusunda ise sadece tek cümlem var.

Eylül-2019 5,8 olduktan sonra yaklaşık bir ay konuşuldu, sempozyumlar düzenlendi, merkezi hükümet açıklamalar yaptı.

Şu anda ki durum sadece ( ekranlara çıkartılmadıklarını tahmin ediyorum) R.Demirtaş ve C.Yaltırak twitler atıyor.

Durum budur.

İyi günler dilerim.

• 5.8 den sonra kontrol ettiren cozum arayan cok oldu.kredi faizlerinin dusmesiyle deprem sebebiyle evini degistirende cok oldu. Krizdeki azalma sebebiylede ev yapim ruhsati vs artti. Hìicbir etkisi oldu diyemeyiz. Yeterli onlem alindi da diyemeyiz. Ben azindan 10 sene daha buyuk bir deprem olmazsa bayagi bir yol alinacagini dusunuyorum. Cevre bakanininda 5 yilda buyuk donusum yapilacak diye soylemi var. Zaman bize suan ilac gibi .

• 5.8 den sonra kontrol ettiren cozum arayan cok oldu.kredi faizlerinin dusmesiyle deprem sebebiyle evini degistirende cok oldu. Krizdeki azalma sebebiylede ev yapim ruhsati vs artti. Hìicbir etkisi oldu diyemeyiz. Yeterli onlem alindi da diyemeyiz. Ben azindan 10 sene daha buyuk bir deprem olmazsa bayagi bir yol alinacagini dusunuyorum. Cevre bakanininda 5 yilda buyuk donusum yapilacak diye soylemi var. Zaman bize suan ilac gibi .

sorun su ki o kadar zamanimiz var mi bilmiyoruz hocam, ancak bende bazi seylerin degisim surecine girdigini dusunuyorum..

VATAN NE TÜRKİYE’DİR TÜRKLERE NE TÜRKİSTAN VATAN BÜYÜK VE MÜEBBET BİR ÜLKEDİR TÜRKLERE TURAN

• Kentsel dönüşüm diye bir şey var, Allah göstermesin olası bir 6.0 üzeri depremde bu dönüşümün girdiği yerlerdede yıkım büyük olur. Kağıt üzerinde kentsel dönüşüm ama gerçekleri inşaat alanında görüyoruz. Hepimizi Allah korusun ne diyelim, üzücü.

• sorun su ki o kadar zamanimiz var mi bilmiyoruz hocam, ancak bende bazi seylerin degisim surecine girdigini dusunuyorum..

Hava_Forum

Bireysel olarak değişikliklerin olmaya başladığı doğru. Ama itirazım ve size katılamadığım nokta, bireysel girişimler sorununun

kaynağına inilmedikçe çözüm değildir.

Şöyle ki;

Merkezi yönetim ve yerel yönetimler koordine için de çalışmalıdır. Özellikle alt ve üst yapı komple elden geçirilmeli, ortak finansman

kaynakları yaratılmalıdır. Belki de ( ki kesin) yurtdışı finans kaynakları devreye sokulmalıdır.

Merkezi yönetim ve yerel yönetimler arasında pay edilmiş olan iskan ve imar izinleri ve süreçleri ortak koordine

edilmelidir.

Kamu yapıları komple elden geçirilmelidir. Bireysel girişimler için çok özel finansman destekleri yaratılmalıdır.

Şimdi bireysel çabalar olsa bile ki asla yeterli değili devletin "dün" faaliyete geçmesi gerekirdi.

Benim itirazım hala bu çalışmaların başlamamış olması.

• Ilker Gunebakan hocam atın ölümü arpadan olsun diyen bir toplumuz, bu tür şeyler kişilerin kendi kafasına da yerleşmeli ki deprem olgusu ve korkusu insanlara tedbir almayı öğretsin. Diğer yorumunuza katılıyorum, bazı şeyler bireyleri geçer bu konuda resmi makamların harekete geçmesi gerekli, bu arada yerel ya da devlet bazlı ne çalışması var bilmiyorum bu konuyla ilgili bilgi almaya çalışırım, ancak açıklamalar bu doğrultuda.. Açıklamalar ya da yapılmak istenenler havada mı kalır uygularlar mı onuda göreceğiz.

Gönül isterdi marmara denizi çevresine gerekli önlemler çok önceleri alınsa ve uygulansaydı..

VATAN NE TÜRKİYE’DİR TÜRKLERE NE TÜRKİSTAN VATAN BÜYÜK VE MÜEBBET BİR ÜLKEDİR TÜRKLERE TURAN

• Ilker Gunebakan hocam atın ölümü arpadan olsun diyen bir toplumuz, bu tür şeyler kişilerin kendi kafasına da yerleşmeli ki deprem olgusu ve korkusu insanlara tedbir almayı öğretsin. Diğer yorumunuza katılıyorum, bazı şeyler bireyleri geçer bu konuda resmi makamların harekete geçmesi gerekli, bu arada yerel ya da devlet bazlı ne çalışması var bilmiyorum bu konuyla ilgili bilgi almaya çalışırım, ancak açıklamalar bu doğrultuda.. Açıklamalar ya da yapılmak istenenler havada mı kalır uygularlar mı onuda göreceğiz.

Gönül isterdi marmara denizi çevresine gerekli önlemler çok önceleri alınsa ve uygulansaydı..

Hocam tabi çok uzun yıllar olmadı ama, beni kısmen tanımışsınızdır. Genelde yazdıklarım siyaset dışı konulardır ve siyasete

çekilmemesi içinde kılı kırk yararım.

Yine siyaseten düşünülmesin lütfen, bu yaşadıklarımız bir kaç yılın sorunları değil. Çok uzun yılların birikmiş problemleri.

Türkiye de, ne boyutta olursa olsun siyaset neredeyse ticari bir yatırım gibi düşünüldüğü için, her konuda bir rant geliri elde etmeye

uğraşıldı. Arsası, gayrımenkulu, söylemi, müteaahhitliği filan derken, her konunun etinden, sütünden, postundan yararlanılmaya çalışıldı.

Onun içindir ki, şimdi işler içinden çıkılmaz hale dönüştü. Şehirlerin her yeri gelir getireceke alanlar olarak ele alındı.

Mesela ben yaşadığım yer olan Çorlu'dan bir örnek vereyim. Burada bir "Havuzlar" semti var. Zemin yapısı çok katlı yapılaşmaya uygun değil.

Önce belediye, 1989'da gelen Bulgaristan göçmenleri için çok katlı yapılar inşa edip, "yatay inşaat " kuralını bozdu.

Onsan sonra uyanık müteahhitler bunu emsal gösterip binaları diktiler. Şimdilerde çok katlı yapı izni verilmiyor ama yaklında

o kurak yine bozulur. Şimdi sorun şu, yarın bir depremde havuzlar yıkılırsa sorumlusu nerededir? Ve dönüşüm için ne yapılmaktadır?

Cevap şu, "hiç bir şey"

Çorlu konusunu iyi bildiğim için örnekliyorum, aynısı Tekirdağ, Çanakkale, Gelibolu, Şarköy ve hatta Edirne ve dahi Kırklareli, Lüleburgaz

için de geçerlidir.

Çok büyük olasılık la İstanbul içinde " konuşma"n haricinde ir şeyler yapılıyordur.

Neyse konu uzun, ama bende konuyla ilgili bir gelişme öğrenirsem sizleri bilgilendiririm.

İyi günler dilerim.

• Ilker Gunebakan hocam bu işin siyasi tarafı her zaman vardır önemli olan yanlışa yanlış doğruya doğru diyebilmektir. Bu inşaat sektörü maalesef her gelen tarafından korunan ve tabiri caizse ipi serbest bırakılmış köpek gibi bir sektör ve bu konuda kanunlar ve düzenlemeler olmasına rağmen her önüne gelenin bazı şeyleri görmezden gelebildiği yada uymadığı bir tarafı var.

Bizim gördüğümüz şu, bu işte bireysel olarak bizimde hatamız var bizim yetiştiğimiz eğitim sistemininde, kontrol mekanizmasının işlemeyişinde de hatalar var. Yaşı yetenler için sorayım 17 ağustostan önce bulunduğu bölgenin 1. derecede deprem bölgesi olduğunu bilen bu konuda bilinçli kim vardı? jeoloji-jeofizik-sismoloji hocaları hariç kimse farkında değildi. Ne zaman 17 ağustos depremi oldu herkes bedenen olduğu kadar beynende sallandı. Ama kötü bir huyumuz var çabuk unutmak-umursamamak..