Deprem Bildirim Konusu

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Code
    2019.11.16 03:28:27  40.2060   29.0327        1.8      -.-  3.0  -.-   OSMANGAZI (BURSA)                                 REVIZE01   (2019.11.16 03:28:26)

ALAYINA İSYAN OLSUN,BURSAMIZA YEMİN OLSUN,

AMATÖRE DÜŞSEN BİLE ,TERKEDENLER KAHPE OLSUN 🐊

• 2.revize gelmiş derinlik 5.3

Code
    2019.11.16 03:28:28  40.2125   29.0407        5.3      -.-  3.0  -.-   OSMANGAZI (BURSA)                                 REVIZE02  

ALAYINA İSYAN OLSUN,BURSAMIZA YEMİN OLSUN,

AMATÖRE DÜŞSEN BİLE ,TERKEDENLER KAHPE OLSUN 🐊

Einmal editiert, zuletzt von Sedat ()

• Geçen 2.5 Osmangazi'de oldu beni çok salladı bu sefer 3.0 gene Osmangazi'de oldu. Acaba bu oluşan depremler bursa'nın bölgesel kaynaklı depremler mi yoksa 1855 depreminin gerçekleştiği fay ile bir alakası var mı? Çünkü Bursa'da ara sıra böyle normal depremler oluyor ama merkez üssü Osmangazi olmuyordu diye hatırlıyorum.

Mustafa Kemal ATATÜRK 1881-19∞

• depremin oldugu yerde fay mi var ?

Yanlış hatırlamıyorsam hep bahsederler 1855 depreminin gerçekleştiği fay mı tam bilmiyorum ama merkez Osmangazi, kültürpark, Ankara yolunun oradan bir fay geçtiği söyleniyor. Yıllardır bunu bahsedeler. 1855 depremi ise m.kemalpaşa tarafında gerçekleşmiş diye duymuştum o ise zamanında bursa'da küçük kıyameti yaşatmış. Bursa yer altı hep jeotermal sıcak sular kaynıyor. Böyle 2-4 arası depremler ara ara hep üretir ama Osmangazi merkez üssü olmuyordu diye hatırlıyorum.Birde bildiğim bursa'da 3 tane diri fay var. 1 tanesi kaf'ın güney kolu, diğeri Mudanya fay hattı birde işte 1855 depreminin gerçekleştiği fay bunlar birbiri ile alakalı mı bilmiyorum tam.

Mustafa Kemal ATATÜRK 1881-19∞

Einmal editiert, zuletzt von sura16 ()

• Deprem aninda catirti duydugunu soyleyenler var. Bizdeki Silivri yada Golcuk fayindaki depreme benzer catirtilar. Bu tur depremlerin devami gelebiliyor. Dikkatli olmak lazim.

• Code
    2019.11.16 12:07:20  40.6025   28.9452        7.9      -.-  2.5  -.-   ESENKOY-CINARCIK (YALOVA)

Dün geceki deprem çok ufak olmasına rağmen Twitter gibi platformlarda okuduğuma göre bayağı hissettirmiş. #deprem tagı da yine gündeme düşmüş. Geçmiş olsun..

2 Mal editiert, zuletzt von Senpai ()

• İzlanda açıklarında 15:14 TSI'dan beri M3.0'dan büyük 12 mikrodeprem meydana geldi. Bunlardan biri 16:17 TSI'de gerçekleşen M4.5'lik anaşok.

Bomonti06 arkadaşımız da sormuştu bu durumu.

Coğrafya volkanik altyapıya sahip bir bölge.

Tabi detay çözümlemeler olmadan ezbere konuşmak hatalı bile olsa,

çok büyük olasılıkla volkanik kaynaklı aktivitedir.

Biliyorsunuz İzlanda jeotermal / kaplıca olarak zengin bir bölge ve bu da volkanik hareketlerin sebebi.

Selamlarımla

• 6.5’lik 36 saniyelik deprem mi 7.0’lık 12 saniyelik deprem mi daha hasar verir acaba?

Bu arada 7 üzeri depremlerden en kısa süren hangisi olmuştur ve ne kadar sürmüştür merak ettim doğrusu

• 6.5’lik 36 saniyelik deprem mi 7.0’lık 12 saniyelik deprem mi daha hasar verir acaba?

Bu arada 7 üzeri depremlerden en kısa süren hangisi olmuştur ve ne kadar sürmüştür merak ettim doğrusu

Hocam zor sorular soruyorsunuz :)

eğer, aynı bölge, aynı derinlik gibi tüm parametrelerin benzeştiği bir bölge de olursa, 7 büyüklüğünde ki deprem

daha hasar yaratabilir. Kabaca 6,5 ve 7,0 arasında büyüklük olarak 15 kat fark var.

Ama farklı lokasyonlar söz konusu olursa ve tabi parametreler de değişirse, olasılık olarak 6,5 daha fazla hasar yaratabilir.

Ama dediğim gibi, arazinin jeolojik yapısından tutunda, derinlik, yapı kalitesi gibi bir çok değişken mevcut.

Aslında sizin sorunuzu şöyle anladım, sizi büyüklük ve süre arasında bir korelasyon sorguluyorsunuz ama kesin bir cevabı yok.

sorunuzun ikinci kısmını araştırmak gerekli, şu anda bilgim yok açıkcası.

iyi akşamlar

• Teşekkür ederim değerli ilker.gunebakan hocam , oldukça bilgilendirici oldu

Esasında ben uzun depremden kat be kat daha çok korkuyorum

6.5 beni 1000 korkutuyorsa 7 , 1000000 korkutuyor geometrik olarak

Bari olacaksa kısa süreli olsun

Ne olacaksa 5/10 saniyede olsun da kurtulalım(yada tersi mi acaba)

45 saniye çok uzundu be , bitmek bilmedi , onun için en büyük ve en kısa depremleri merak ettim

Mesela 8’lik 10 saniye süren deprem olmuş mudur , gerçi ne kadar kısa o kadar tekrar riski de ortaya çıkabilir

• izlanda'da ki volkanik hareketler ile ilgili berkay_tuku arkadaşımızın ilettiği bir twit var.

Bölge de olan deprem hareketi ve patlaması olasılıklar dahilinde olan ASKJA yanardağı hakkında.

Hatta patlama olursa, bundan tüm Avrupa hem iklim hem de ticari anlamda etkilenebilir.

berkay_tuku ya bilgilendirmesi için teşekkürler tekrar.

• Sayın Hocam, kesin bir kural olmamakla beraber, büyük depremler ki mesela Alaska 9 büyüklüğü gibi,

sahip oldukları farklı dinamikler yüzünden kısa süremiyor. Yine Alaska'yı örnek verirsem, oluşan depremler bizdeki gibi klasik fay yapılarından değil,

dalma-batma zonlarının hareketleri ile oluşuyor. Ve bu zonların karakteristikleri, su altında, çok derinde ve büyük hacimli alanların

yukarı aşağı hareketleri ile oluşması ve uzun süreli olmaları. Alaska'da 9 büyüklüğünde deprem oluyor ama 2-3 belki daha fazla sürebiliyor.

Biz de olan Faylar esaslı depremler ise, nispeten daha yüzeyde, daha kısa süreli ama az derinlik sebebi ile daha etkili ve yanal, doğrusal hareketleri sebepli

daha hasar yapıcı olmaları.

Yani dediğiniz gibi çok ortası yok b8 işin :)

selamlarımla