Deprem Bildirim Konusu

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • ilker.gunebakan değerli Hocam , valla sizlerin deprem konusundaki ilgi ve bilgisinin hissiyata çok ihtiyacı yoktur zaten

Evet maalesef ben hislere önem veriyorum , deprem beklediğim lokasyonu ve Büyüklük beklentimi yazmıştım , üstatlar da mantıklı bulmamıştı eldeki verilere göre

Ben Marmara depreminin yakın zamanda olacağını ama beklenenden hafif olacağını umuyorum

Yakın zamanda olursa bu kötü tabi ama şiddeti az olması teselli olur

Buna yakın hisseden var mı acaba

Gerçi 6.4 olsa bu sefer de aha yarın 7 olacak tezleri havalarda uçuşur ama ben öyle düşünmüyorum

Allahtan deprem konusunda kesin konuşmak hiç mümkün değil ve hiçbir teze Sıfır ihtimal denemiyor

• Estağfurullah Üstadım. Hisler tabi ki önemli. Ben yeteneksizim ama mesela eşim ciddi ciddi

hisseder ve çok şaşırırım. O konuda itikadım vardır. Biraz espri yapayım dedim :)

Düşünce olarak ben daha farklı düşünüyorum ve işin daha olumsuz tarafındayım.

Ama umarım bu benim planlama dönemlerimden kalan " kötüyü planla, iyi olursa sevinirsin" alışkanlığımdır.

Yoksa yazdıklarınıza katılmamak elde değil tabi.

Selamlarımla

• Peki değerli dostlarım 6.5 lik Marmara denizi depremi olursa ( Silivri’nin biraz daha güneybatısında) etkisi ve zararı ne olur (derinlik yine 10/20 km lerde)

Mesela iletişim çöker mi (bence çöker )

Ana yollar kitlenir mi (bilemedim)

• Peki değerli dostlarım 6.5 lik Marmara denizi depremi olursa ( Silivri’nin biraz daha güneybatısında) etkisi ve zararı ne olur (derinlik yine 10/20 km lerde)

Iletisim coker. Istanbulda coken binada olur. Enkaz altinda kalan, ölen vs. diye dusunuyorum.

• evrengurkan

2011 Yılında Ankara'da o zaman ki Bayındırlık ve İskan Bakanlığı sorumluluğunda, gerçek deprem simülasyonları

yapabileceğiniz bir "deprem platformu" mevcuttu. Hatta ben o dönem çalıştığım firma adına hazırlanmış

hafif çelik bir yapının deprem testlerini orada yaptırmıştım.

Gayet de başarılı bir düzenekti. Ama şimdi ki durum nedir bilmiyorum. Umarım çalışır vaziyettedir.

Orada değişik yapıların değişik kuvvetlerde test denemeleri yapılıırdı ama o testlere ulaşılabilir mi,

bilmiyorum açıkçası. Aynı zamanda ticari ve teknik sırlar kapsamında da olabilir.

Ama ülkemizde de yapılıyor bu testler.

• Cold.EFso hocam benim iki yaşında oğlum var depremin olduğu gün her zaman kigibi evde eğleniyormuş gayet de mutluymuş ne olduysa deprem olmadan beş dakika önce çok huysuzlanmış sürekli eşimin kucağında durmak istemiş kesinlikle yerde durmak dahi istemiyormuş oyunu filan bırakmış suratı asmış sürekli kucakda kalmak istemiş sonrasında deprem oldu ve yarım saat daha eşimin kucağından inmemiş

Bunları eşim anlattı bana şaşırdım

Bir ilgisi varmı bilmiyorum ama ben çok şaşırdım

• Cold.EFso hocam benim iki yaşında oğlum var depremin olduğu gün her zaman kigibi evde eğleniyormuş gayet de mutluymuş ne olduysa deprem olmadan beş dakika önce çok huysuzlanmış sürekli eşimin kucağında durmak istemiş kesinlikle yerde durmak dahi istemiyormuş oyunu filan bırakmış suratı asmış sürekli kucakda kalmak istemiş sonrasında deprem oldu ve yarım saat daha eşimin kucağından inmemiş

Önemli bir tesbit olabilir bu

Eğer birkaç örnek daha bulabilirsek zaten günahsız olan çocukların depremi hissedebileceği gibi bir tez öne sürülebilir

Yakın dönemlerde olursa iletişim kesin çöker Hocam.

Bir operatörün dronecell gibi bir çalışması vardı ama sadece görselmiş o da.

iletişim tarafında güvenmemek lazım. Ama ben konuşma kısmı çöküp, internet çok kötü de olsa kaldığı için, tüm aile üyelerine,

bir yazılım, powerbank taşımaları şartını koştum. Yazılım, internet ve GPS üzerinden yer belirtip, chat imkanı sunuyor, tavsiye ederim.

Ulaşım kesin sekteye uğrar. En basit bir örnek vereyim. Edirne istikametinden İstanbul tarafına gelirken, Bahçeşehir, Avrupa konutları yol

katılımları o kadar kötü planlanmış ki, bırakın depremi, bir aracın lastiği patlasa Avrupa yakası felç olabiliyor.

Varın hesaplayın. İstanbul iç ise rezaleti. Arabaların gelişigüzel parkları, dar yollar, hatalı katılımlar derken, panikle olacak kazalar,

itfaiye, ambulanslar derken ilk 5-10 dakika içinde günlerce çözülmeyecek kaos ortaya çıkar.

Bence durum kötü Hocam.

Böyle bir kaç durum bana a anlatmışlardı bire bir yaşayanlar.

Doktor bir dostumuzla konuştuğumuzda şöyle bir açıklama yapmıştı.

"özellikle çocukların algı reseptörleri çok hassas olabiliyor. Duyma eşikleri daha doğrusu hissetme eşikleri

çok daha düşük olabiliyor."

Belki bununla ilgili bir konu olabilir. Yazılınca benim de aklıma geldi.

• ilker.gunebakan hocam ulaşım konusunda aynen katılıyorum

Merak ettiğim İstanbul’a 150 km uzaklıkta bir 6.5 depremi bu derinlikte olursa ne kadar yıkım yapar

Mesele Avcılar için deprem eşiği ortalama 6.2 falan mıdır

6.5 başta 7.2’lere göre hafif gelse de Avcılar bölgesi için ağır sonuçları olabilir

Ama şahsen 5.8’in hasarının beklediğimden çok daha az olduğunu söylemeliyim

• itu maslak yerleskesi labaratuvarlarinda da mevcut hatta birgun insaat teknikleriyle ilgili bir cekim icin gitmistik (basin mensubuyum) bizim icin 17 agustos depreminin simulasyonunu calistirmislardi bire bir kandilliye ait sismometre verilerileri kopyalayarak simule ediliyor demisti gorevli arkadas. ivmeleri canli canli gorunce hayrete dusmustum. sanki hic bir yapi o sarsintiya dayanamaz gibi gelmisti.

• 5,8 konusunda çok sağlıklı yorumlar yapamıyorum. Her ne kadar yıkılan bina filan olmasa

bile mesela ben Fatih bölgesinde kızımın ve arkadaşlarının kaldığı bazı evlere baktığımda

çok ciddi yapısal hasarlar gördüm. Yine mesela Çapa tıp kampüsü tam bir korku filmi gibiydi.

Avcılar kısmına gelirsem, orada da mesela İ.Ü. Veterinerlik Fakültesi kampüsü gibi yapılar

ağır hasarlıydı. Gözümle görmedim ama basında bir çok yapının belediyeler tarafından mühürlendiği

bilgisini okudum.

Bu çok kabaca şu demek, bundan sonra bırakın 6,5 filan, bir tane daha 5,8 olursa bu binalar yıkılır ve daha bir çok

yapı ağır hasarlı konuma geçer.

Eğer dediğiniz gibi, 150 km uzak ve 10 km derinlik de bir 6,5'luk deprem sadece zemin kaynaklı Avcılar lokasyonunda

ağır hasar ve yıkım sebebidir. Diğer lokasyonlar için tahmin zor. Ama Yalova için de pek iyi düşünemiyorum bu arada,

Yalova'nın bir taşınma projesi vardı, bir an önce gerçekleşmesi şart o taşınmanın.

• Afad tarafindan yapilan calismalarda istanbulun yikim eşiği 6.4 olarak belirlenmis ancak itu tarafindan yapilan degerlendirmelerde bu degerin cok iyimser oldugu yonundedir. 6.2 olarak ongorulmekte istanbulun yikim esigi. 5.8 de yuzlerce yapinin hasar aldigini goz onunde bulundursak. 6 lik bir deprem bile yikimlara neden olur diye dusunuyorum.

iletisim konusundada alt yapiyla ilgili hic bir hasar olusmamisken. il genelinde elektrik kesintisi bile cok kisitli yasanmisken coken mobil sebekelerin yikici bir depremde calisabilecegini hic sanmiyorum. Sahsi fikrim.

• itu maslak yerleskesi labaratuvarlarinda da mevcut hatta birgun insaat teknikleriyle ilgili bir cekim icin gitmistik (basin mensubuyum) bizim icin 17 agustos depreminin simulasyonunu calistirmislardi bire bir kandilliye ait sismometre verilerileri kopyalayarak simule ediliyor demisti gorevli arkadas. ivmeleri canli canli gorunce hayrete dusmustum. sanki hic bir yapi o sarsintiya dayanamaz gibi gelmisti.

Onu da biliyorum. Orada da testler yaptık.

Orada mesela, kolon - kiriş bağlantıları, özel duvar yapıları nispeten küçük ölçekleri test ettik.

Ama Ankara da bakanlık bünyesindeki bire bir üzerine yapıyı kurup simüle edebileceğiniz bir tesisdi.

O sebeple söyledim. Mesela bizim uğraştığımız yapı 2,5 kat tabir edilen toplam da 120 m2 bir yapıydı.

7,8 büyüklüğünde bir deprem simülasyonu yapmıştık.

• birde bu video cok dikkatimi cekmisti. Depremin bina uzerindeki etkisini gosteren muthis bir test. 7.2 lik kobe depremi simulasyonu.

gercekten asiri urkutucu bir video tuylerim diken diken oldu, Allah korusun hepimizi..

YAŞAYANLAR, ÖLÜLER BİRDE DENİZCİLER VARDIR.