Deprem Bildirim Konusu

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Bizim bina 30 yillik. Bence bina yasina bakmak cok onemli degil. 99 depreminden sonra mevzuata uygun yapildiysa 7.4 te olsa yikilacagini dusunmuyorum.(ekstra durumlar haric) 99 oncesi ise ister 20 ister 50 bence. Hepsinde yikilma potansiyeli var.

• Bizim bina 22-23 yıllık 99 depreminden sonra hasar aldımı acaba bilmiyorum.Dün dışına baktım çatlak vs birşey gözükmüyordu.

Zemini kayaysa bişey olmamıştır herhalde çatlakta olmadığına göre büyük bi sorun yok demektir kanımca. Ama deprem üzerinden 20 sene geçti depremden hemen sonra sıva çatlağı felan olmadğından eminsen çok hafif hasar almıştır büyük ihtimalle. Bizim binlarda ortadan 2ye ayrılır gibi yukardan aşşağıya çatlak vardı mesela boyanınca kapanmıştı o yüzden soruyorum.

• Demirin gozukmesi siva catlagindan ote birsey diyebilirmiyiz ? Ben demiri goruyorum. Bodrum katta ve pasli.

• Zemin ile bina ilişkisini anladım da;

Yalnız o kalaslar o binayı tutabilecek kadar güçlümüdür bilemedim ?:/ PergamoN hocam dikkatimi çekti, sonra bina yıkılmış mı ?

64219-1b1d6c1f-2d44-4e9e-8519-545ab7f17c97-png

İstikbal Göklerdedir -Mustafa Kemal Atatürk

• Zemini kayaysa bişey olmamıştır herhalde çatlakta olmadığına göre büyük bi sorun yok demektir kanımca. Ama deprem üzerinden 20 sene geçti depremden hemen sonra sıva çatlağı felan olmadğından eminsen çok hafif hasar almıştır büyük ihtimalle. Bizim binlarda ortadan 2ye ayrılır gibi yukardan aşşağıya çatlak vardı mesela boyanınca kapanmıştı o yüzden soruyorum.

Hocam zemin en önemli faktör sanırım,İnşaat mühendisi akrabam var,Kendisi derki ; Zemin sağlam ise bina yaşı 30-35 olsun deprem geçirmiş olsun asla yıkmaz sadece hasar alır der,ama zemin kötü ise depreme uygun olsa 1 yaşında olsa bile anında gider der

• Benzer görüntüler gölcük depremindede olmuştu diye hatırlıyorum binalar yan yatmış ama yıkılmamıştı. Yıkılmadıysada kontrollü yıkılmıştır :) yıkılıp,yıkılmadığını bilmiyorum

Bina konusunda Ilker Gunebakan işin uzmanı kendisi inşaat mühendisidir bilmeyenler için

Edit: gölcük depremini yaşamış biri değilim okuduğum bilgilerden ve izlediğim belgeseller kadar biliyorum.

3 Mal editiert, zuletzt von PergamoN ()

• Demirin gozukmesi siva catlagindan ote birsey diyebilirmiyiz ? Ben demiri goruyorum. Bodrum katta ve pasli.

O sıva çatlağı değil Hocam, Kolon veya kiriş hasar almış.

Bana kalırsa siz acilen başvuru yapın, hatta kira seçeneği dahil evinizi değiştirin.

Ciddi bir sorun var gibi gözüküyor evinizde.

• O sıva çatlağı değil Hocam, Kolon veya kiriş hasar almış.

Bana kalırsa siz acilen başvuru yapın, hatta kira seçeneği dahil evinizi değiştirin.

2 tane kolon bu sekilde. Hemde bodrum kat.biri sag digeri sol kosede. Suan dogru olmasada birsey yapmayi dusunmuyorum. Kader kismet artik.

• O sıva çatlağı değil Hocam, Kolon veya kiriş hasar almış.

İlker Hocam Merhaba,

Oturduğum daire 4 katlı ve zemin katta kirişler ve kolonlarda çatlaklar var ama sadece zemin katta var,sıva çatlağı diyolar ama ben öyle olduğunu düşünmüyorum çünkü dalgalı dalgalı çatlaklar ,vakit ayırıp yanıtlarsanız mutlu ederseniz

Saygılarımla

• Hocam zemin en önemli faktör sanırım,İnşaat mühendisi akrabam var,Kendisi derki ; Zemin sağlam ise bina yaşı 30-35 olsun deprem geçirmiş olsun asla yıkmaz sadece hasar alır der,ama zemin kötü ise depreme uygun olsa 1 yaşında olsa bile anında gider der

Aynen öyle zemin çok önemli. Zemini sağlam olmasa oturduğumuz binaların şuanda bizde yoktuk. Kolayına bi bina 45 saniye 7.4lük bir sarsıntıya dayanamaz. Ama okadar uzun süreli hasar aldığı için o depremdeki sarsıntıdan asıl etkilenen binaların sağlam olmasıda artık pek birşeyi değiştirmez. Allah bilir ama 6.5 üstü 25 saniye veya üstü uzun süren bi depreme dayanacak bir bina olacağını sanmıyorum (Kocaeli bölgesinde 99 depremini yiyen yapılar için )

• Resim

#deprem hasari icin kolonlara bakin derken

sekilde catlak arastirmalisiniz. Artci deprem sonrasi ikinci hale gelebilir.

Resim

Beyza hocanın paylaşımıdır...

soru-isareti(1).jpgBir ihtimal daha var...

Einmal editiert, zuletzt von 4 Şubat ()

• Aynen öyle zemin çok önemli. Zemini sağlam olmasa oturduğumuz binaların şuanda bizde yoktuk. Kolayına bi bina 45 saniye 7.4lük bir sarsıntıya dayanamaz. Ama okadar uzun süreli hasar aldığı için o depremdeki sarsıntıdan asıl etkilenen binaların sağlam olmasıda artık pek birşeyi değiştirmez. Allah bilir ama 6.5 üstü 25 saniye veya üstü uzun süren bi depreme dayanacak bir bina olacağını sanmıyorum (Kocaeli bölgesinde 99 depremini yiyen yapılar için )

Aynı şey ist içinde geçerli diş gibi düşünün ilkinde salladı gevşetti ikincisinde sökecek bu böyle maalesef benimde bakırköydeki evime üniversiteden inceleme yaptılar bir tığın para verdik saglam raporu var ama ben hiç ikna olmuyorum çünkü bu bina darbe yedi

• Art niyetli hiçbir şey yapmıyorum, sadece insanların size neden bu kadar soru sorduğunu merak ettiğim için böyle sorular yönelttim. Mâlum herkes profesör kesildiği için ülkede, sormak için bunları yönelttim.

Ilker Gunebakan ve PergamoN cevabınız için çok teşekkür ederim, ilgileriniz beni memnun etti.

Ayrıca, Narsil Bir moderatörün de böyle yaklaşmasını hiç hoş bulmadım. Gerekli kişilere sorularımı ilettim ve cevabımı aldım. Bunda herhangi bir art niyet görenin kendisi art niyetlidir.

Düzenleme: Bu forumun neredeyse 7 yıllık üyesi olarak bu soruları sorma ve cevabını alma yetkisinde olduğumu düşünüyorum.

3 Mal editiert, zuletzt von Okluzyon ()

• Böyle şeyler çok dikkatimi çeker ve araştırırım araştırırken bu fotoğrafı bir yerde görmüştüm sonrasındada yıkılmıştı hatta videosuda vardı sanırım yanlış hatırlamıyorsam

• Böyle şeyler çok dikkatimi çeker ve araştırırım araştırırken bu fotoğrafı bir yerde görmüştüm sonrasındada yıkılmıştı hatta videosuda vardı sanırım yanlış hatırlamıyorsam

Videoyu bulabilirseniz çok teşekkürler, merak etmedim değil gerçekten.:)

İstikbal Göklerdedir -Mustafa Kemal Atatürk

• Bizim oturduğumuz ev Avcılarda 99 depremi gördü üstüne bu depremi gördü hasar yokmuş binada heralde avcılarda ki nadir sağlam binalardan

Bizim binada öyle hocam ve komşularda binaya güveniyor sağlam diye ama ne kadar sağlam olsa da deprem bu sağlam felan dinlemez