Deprem Bildirim Konusu

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • 1850 buyuk bursa depremınden de fazlasıyla etkılenmıs gemlık..hatta o deprmde,kucuk bır kaza olan yalovanın bıle yarısı yıkılmıs..zaten ben hep demısımdır burda da..benı en cok gemlık fayı korkutuyor nedense dıye..

• 1419 depremin olduğu konum açısından ya stresini denize aktardıysa?

Denizde devamı var zaten karayla sınırlı değil, Geyve/Mekece/İznik hattı 3 segmentli ve hepsi sismik boşluk konumunda 650-800 yıl aralığı kesin olmamakla birlikte daha erkende olabilir.

Son depremleri Gemlik 6.9Mw civarı Geyve/Mekece 2 segment beraber kırıldı 7.1/7.2 Mw civarında bahsediliyor tabi bunlar tarihsel depremler net büyüklükleri içermiyor.

• Code
    2020.11.20 23:27:05  37.9468   31.0077       14.4      -.-  3.0  -.-   SARIIDRIS-EGIRDIR (ISPARTA)                       İlksel
    2020.11.20 23:26:01  38.0313   30.9795        3.8      -.-  3.4  3.5   HACILAR-GELENDOST (ISPARTA)                       İlksel
  • Bursa Türkiye'de çarpık kentleşmenin en yoğun olduğu ve şehir ovasının zemini en kötü olan illerden. Çoğu yer bataklık sağlam olmayan zemin ve kötü bina dolu. Bir tek dağ eteklerinde sağlam zemin var. Nilüfer bölgesi tamamen yeni evler ama zemin cıvık bataklık idi. Ne kadar evleri yaparken zemini kuruturlar bilmiyorum. Ve Bursa'nın hem kendi içinden,hem çok yakınlarından bir sürü +6 fay geçiyor. Tarihsel döngüsünü tamamladıkça bir sürü +6 deprem üretecek faylar mevcut. Buna rağmen hiçbir önlem yok. Bursa her deprem en çok etkilenir. Yıkılır tekrar yapılır tekrar yıkılır bu böyle 20-30 sene daha gider. Narsil İstanbul daha mı rahattı bu konuda ne dersin hocam :)

Mustafa Kemal ATATÜRK 1881-19∞

• Güney kolu gerçekten ilginç bir segment dizisinden oluşuyor, Dokurcun, Geyve, İznik ve Gemlik fayları.. Yıllık GPS verilerine bakıldığında kayma hızı 5 mm bu KAFın kuzey kolundan oldukça az o yüzden büyük depremlerin oluş yılları çok geniş zaman diliminde..

VATAN NE TÜRKİYE’DİR TÜRKLERE NE TÜRKİSTAN VATAN BÜYÜK VE MÜEBBET BİR ÜLKEDİR TÜRKLERE TURAN

• Bursa Türkiye'de çarpık kentleşmenin en yoğun olduğu ve şehir ovasının zemini en kötü olan illerden. Çoğu yer bataklık sağlam olmayan zemin ve kötü bina dolu. Bir tek dağ eteklerinde sağlam zemin var. Nilüfer bölgesi tamamen yeni evler ama zemin cıvık bataklık idi. Ne kadar evleri yaparken zemini kuruturlar bilmiyorum. Ve Bursa'nın hem kendi içinden,hem çok yakınlarından bir sürü +6 fay geçiyor. Tarihsel döngüsünü tamamladıkça bir sürü +6 deprem üretecek faylar mevcut. Buna rağmen hiçbir önlem yok. Bursa her deprem en çok etkilenir. Yıkılır tekrar yapılır tekrar yıkılır bu böyle 20-30 sene daha gider. Narsil İstanbul daha mı rahattı bu konuda ne dersin hocam :)

Şöyle ki İstanbulun etkileneceği fay belli bunun dışında yok, ama Bursa her yerden çevrili ve zeminin bataklık olmasını geç, deprem esnasında zeminde sıvılaşma meydana gelmesi daha büyük olasılık, buda deprem ivmesinin 2-3 kat daha fazla artmasına sebep.., kısaca binalar sağlam ama zemin gidik. İstanbulun rahat olup olmadığını bilmem ama ekmek parası, atanınca el mecbur geldik, ayrıca geldiğime de memnunum:) Öleceksek ölürüz bunu şehir vs değiştirmez:)

VATAN NE TÜRKİYE’DİR TÜRKLERE NE TÜRKİSTAN VATAN BÜYÜK VE MÜEBBET BİR ÜLKEDİR TÜRKLERE TURAN

Ayrıca bursada en çok dikkatimi çeken dediğiniz bataklık kısımda yükselen çok katlı binalardı,özlüce batıkent altınşehir civarı özellikle çok yüksek katlı binalar var

• Narsil ben de doğma büyüme Bursa çocuğuyum. Bir gün olsun pişman olmadım. Çok seviyorum Bursa'yı sebebini bilmiyorum. Farklı illerde de belli bir süre yaşadım ama. Bursa'nın yerini hiç tutamadılar. Dediğiniz gibi öleceksek Bursa'da öleceğiz bizde ailemle. Ama hakikaten bursa öyle bir il ki Çanakkale'de biraz büyük deprem olsun hisseder, İzmir'de olsun hisseder, İstanbul olsun hisseder, Balıkesir,Manisa vb vb gider de gider. Çok fazla etrafı faylar ile dolu. Zemin sorunu çok büyük sorun ya hakikaten. Bursa'da halk arasında efsane var zaten eskiden şehir merkezinde deniz olduğu söyleniyor hep efsane olarak kaldı. Zamanla Mudanya,gemlik'e kadar çekilmiş. O yüzden zeminler çok cıvık diyorlardı büyükler.

Mustafa Kemal ATATÜRK 1881-19∞

• PergamoN Isparta hakkında bilgi verebilir misiniz hocam? Bölgede nasıl faylar var? En son ciddi bir deprem ne zaman gerçekleşti?

Dün akşam ki depremler sarı idris faylarında (amanas dağının doğu bloğu) meydana geliyor ,sıçrama yapan 2 segment’den oluşan normal faylanma karakterinde faylar toplam 14km uzunluğunda ,holosen dönemde deprem meydana gelmemiş olmakla birlikte tarihsel deprem kaydı yok buna rağmen paleosismoloji çalışmaların sarıidris fayında yüzey faylanmasıyla sonuçlanan 2 deprem izi mevcut fay aktif ama tekrarlanma aralığı çok uzun muhtemelen.