Deprem Bildirim Konusu

• ah ilker hocam siz bir de burdaki gurultuyu tahmin edin..depremin sallantisindan cok o gumburtu tarifsiz..cok sicak ve uyusuk bir geceydi.cok isteksiz ve mutsuzdum deprem oncesi.hic unutmuyorum..o an olani biteni anlamdiramiyordum.acizlgin dibindeydi insan oglu.dua etmekten baska hic bir care yoktu.sansi olanlar hayatta kalabildi maalesef.

• 17 Ağustos depremini bende İstanbulda ve uyanıkken yaşadım, önce bir rüzgar sesi gibi bir uğultu oldu sonrasında sanki duvara çekiçle vuruluyormuş gibi bir ses geldi ve sonrasında sallamaya başladı, annemle babam hemen kalkıp kardeşime bakmaya koştular onlarda uyku sersemi kardeşimi kaldıracaklarına yatağını tutuyorlardı, sonra ben odaya gittiğimde babam demişti uyandırın çabuk salona gidelim diye, sonra salona geldik annem o panikle elektrikler gidince mutfaktan mum almış mum yakmaya çalışıyordu, sonra dedik sakın yakma ve bütün bunlar gerçekleşirken o deprem sanki 1 saat sürdü gibi geldi hepimize, sonra ki günlerde mahalleden bir abimle karşılaştım deprem gecesi sahildeymiş balık tutuyormuş ve deprem anında gökyüzünün bir anda aydınlık olduğunu söyledi, yani hepimiz bir şekilde yaşadık Allah bundan sonra hiç birimize böyle kötü günler yaşatmasın İnşallah.

• "7.5'lik bir deprem için 1000 yıl gerek"İstanbul depremlerinin 2 bin 300 yıllık geçmişini araştıran İTÜ Maden Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, “Halkı korkutmanın, felaket senaryoları yazmanın gereği yok. 7.5'lik bir deprem için 1000 için 1000 yıl geçmesi gerek" dedi.

Şaka mı bu adam ya ? Eskiden 2045'den önce olmaz diyordu şimdi 1000 yıla çıkarmış süreyi. Araştırmış falan bir de :D .

Kuzey Anadolu Fayı'nın son 80 yılda batıya nasıl ilerlediği, fayın deprem üretme periyodu ve istatiktiki, jeolojik bilgiler kabak gibi ortadayken bir bilim adamı nasıl bunları görmezden gelebiliyor ve bu kadar rahat davranıyor ?

• Profesör Ercan aykırı olma adına yanlış bir açıklama yapmıştır

Depremler periyod falan dinlemez

Bazen 10 yıl arayla da aynı yerde büyük deprem olabilir

Şimdi hangi periyoda girdik kim bilecek

Bir Deprem ülkesinde yaşıyoruz ve yarın da yüz sene sonra da olabilir bu

Ayrıca İstanbul Marmara yada Ege diye konuşmaya da gerek yok bence

Deprem gerçeğini gündemde tutalım , en doğu yada en batı nerde olacaksa orası şimdiden teyakkuz halinde olur

Rahatlatayım derken zaten bu konuda kayıtsız olan toplumu hepten bu konudan kopartıp unutturacak açıklamalar yanlıştır

• Ahmet Ercan i hocalar arasinda pek sevmem gundemsel aciklamalar yapar kendisi, yaptigi aciklama ise fiyasko,herhalde anlasilmak icin abartmis, Marmara denizinde 7 ve uzeri deprem yaratacak faylar varken ve bunlar sismik gemilerin topolojik yuzey haritalariyla belirlenmisken 1000 yil beklemek lazim demek ne kadar dogru, cok degil 250-300 yilda bir deprem ureten bir bolgeden bahsediyoruz..

• Periyodunu falan geçtim KAF'ın hareketi bile ortaya koyuyor her şeyi. Fazla bir zamanı kalmadı bu depremin. Ha bugün de olabilir 30 yıl sonra da o ayrı bir konu ama bu depremin yakın zamanda olacağı bilimsel olarak belli bir olayken ve olmama ihtimali bile olsa, %95'lik olma ihtimaline karşı devletin, halkın acil önlemler alması gerekirken bazı kişilerin zaten rahat olan insanları daha da rahatlatmaya yönelik açıklamaları canımı sıkıyor.

Ege, Marmara diye konuşmaya gerek yok demişken sadece İstanbul'da değil Hatay'da, Malatya'da, Bingöl'de ve Ege genelinde de büyük risk var ama medyada İstanbul dışında pek takılmıyor bilim camiasında takılıyor mu emin değilim.

• Ahmet Ercan'a göre:

İSTANBUL DEPREMİ NE ZAMAN OLACAK?

"İstanbul'da 2045'ten önce büyük deprem olmaz' dedim. Yanılma payım 10 yıl olabilir. 10 yıl önce olabilir ya da 10 yıl sonra. Kısacası beklenen İstanbul depremi 2035 ile 2055 arasında olabilir.

Bunlar iki depremdir, birisi Küçükçekmece önünde 6.4-6.7 şiddetinde, diğeri ise Marmara Ereğlisi önünde 7-7.2 şiddetinde olacaktır. Bu depremler hep gecikmiş.

Bu gecikme zamanları da 50-100 yıl arasındadır. Yani, gecikme olursa, ki olması büyük bir olasılıktır, beklenen İstanbul depremi 2095 ile 2150 arasında olacaktır.

Veri sayınız ne kadar uzun yıllar öncesine dayanırsa hata payınız azalır."

5 YILLIK HATA PAYI İLE GÖLCÜK DEPREMİ YAŞANDI

"Marmara'da bilinen ilk deprem M.Ö 280-300 yıllarında olmuş ve 6-6,5 büyüklüğündedir. O günden bugüne bakıldığında, İstanbul'da beklenen her dört depremden üç tanesi 6-6,5 büyüklüğündedir.

Demek ki felaket senaryoları yazmanın gereği yoktur. 1982'de 'Doğu Marmara'ya deprem geliyor, 1994'ten sonra olur' dedim. 5 yıllık hata payıyla Gölcük depremi geldi.

Bin 500 yılı araştırmakla 2 bin 300 yılı araştırmak aynı değildir."

7,5 ŞİDDETİ VE ÜZERİNDE DEPREM OLUR MU?

"İstanbul'u etkileyecek 7,5 ve üstü bir depremin olması için bin yıl geçmesi gerekir.

Marmara'da 10 metrelik (TSUNAMİ) dalga oluştuğuna hiç rastlamadım. İnsanları korkutmanın hiç anlamı yok, günahtır.

2.300 yıllık depremlerde oluşan dalga boyları 1-2.5 metre arasında kalmıştır."

• Cold.EFso

Onur35

Baybars

Takuma_Sato

Ben her şeyden vazgeçtim, verilen beyanatın hiç bir "bilimsel dayanağı" yok.

Osmanlı döneminin "Vakayı'nüvis" Üstadlarının hem eski yazıyla, hem günümüz Türkçesi ile yazılmış metinlerine

çok rahatlıkla ulaşıp, İstanbul'un depremlerinin tarihsel devinimini okusa, 1000 yıl gibi bir tarihi ağzına bile alamaz.

Bu tür açıklamalar, insanların depreme olan ciddi yaklaşımlarını soğutur ve onları ilgisizliğe iter.

Hoca yarın bir deprem olduğunda, bunun hesabını her şeyden geçtim, vicdanına verebilecek mi acaba?

Bu ülkede savcı olsam, bilimsel olmayan safsatalarla, halkı yılgınlığ<a sevkedip, gerekli önlemlerin alınmasına

engel olmaktan dava açardım.

Not : Bu arada, yanılmıyorsam Hocam İTÜ öğretim üyesi değil. Her ne kadar o titri kullansa da,

ahlaki davranmadığını düşünüyorum.

Yazık diyorum sadece. Bu mesajı okuyanlar yalvarırım önlem almayı bırakmasınlar.

• evimizdeki esyalari sabitleyelim.17 aguatos 1999 depreminde,yaklasik 300 kisi bina yikilmadigi halde,evdeki esya carpmalarinin ya da altinda kalmalariyla can verdi..cok onemli bir konu

• evimizdeki esyalari sabitleyelim.17 aguatos 1999 depreminde,yaklasik 300 kisi bina yikilmadigi halde,evdeki esya carpmalarinin ya da altinda kalmalariyla can verdi..cok onemli bir konu

Sadece hareketleri ie yaralanmalar veya can kayıpları değil Hocam.

Bir binayı yıkan en önemli etken binanın rezonansa girmesi.

Türk aile düzeninde, ağır dolaplar, atılamayan eşyalarım konulduğu yüklükler derken,

Deprem anında bunların hareketleri, binanın rezonans etkisini arttırır.

Kesinlikle haklısınız. Eşyalar jesinlikle sabitlenmelidir.

• elbette cok haklisiniz ilker hocam..cok zor bir sey degil.hayat kurtarir.belkide binamizin yikilmasini bile engeller.bende dahil olmak uzere,cevremdeki herkezin esyalari sabitli.bir de herkese tavsiyem,kendi ev halkiyla deprem ani planinizi yapin.hatta tatbikat bile yapin.cok onemli bir konu.deprem ani,eger ayaga kalkabiliyirsa kisi,ondan sonrasida cok onemli.herkes ayri bir yere kosmamali.ne bileyim balkona merdivenlere ya da banyoya gitmemeli tarzinda aile ici biliclendirmeler yapilmali.