Doğa ve Kış Bağlantısı

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Bu sene kestane bol, ayva bol, palamut bol. Ve kavak ağaçları yaprakları üstten dökülmeye başladı. Ananem ve dedemden esintiler. Kış çetin geçecekmiş

Hocam olay doğru ben o ağaçtaki palamutum :)

• Bu sene palamut ( balık olan ) bizde ( tekirdağ ) oldukça fazla hatta tezgahtaki tek balık şu an. Geçen sene hiç yoktu kışta malum kar göremedik. Bir önceki sene de bol palamut vardı ve kar aldığımız bir sezon olmuştu. Tabiki bilimsel bi veri değil ama dikkat çeken bir durum. Bu seneyide takip edip etkisini görelim.

• Bu sene palamut ( balık olan ) bizde ( tekirdağ ) oldukça fazla hatta tezgahtaki tek balık şu an. Geçen sene hiç yoktu kışta malum kar göremedik. Bir önceki sene de bol palamut vardı ve kar aldığımız bir sezon olmuştu. Tabiki bilimsel bi veri değil ama dikkat çeken bir durum. Bu seneyide takip edip etkisini görelim.

İnşallah beklediğiniz gibi bizi mutlu edecek şekilde gelirde, bir an önce şu kuraklıktan kurtuluruz.

• Zonguldak tan örnek verecek olursam palamut balığı ve kestanenin bol olduğu senelerde bol kar yağışı almıştır. Bilimsel veriler ne der bilmem ama. Tecrübelerime dayanarak palamut çetin bir kışın habercisi. Eğerki hamsi balığıda Kasım 15 e doğru kendini karadenizde gösterirse değmeyin keyfimize 👍👍

• Her sene burada ' kis iyi gececek cunku burada yaptigim gozleme gore bu boyle, su soyle' diyorsunuz ama hic gerceklesmiyor. Ha bu sene gerceklesirse bu da deprem tahminine benziyor. Tesadufen bir sefer tutacak nasil olsa

• agaclarin ustten dokmesi ve komple dokulmesi sert bir sonbahar gecirmemizle olur. Eger sonbahar sert ise benzer basinc yerlesimleri kisinda gorulur. Suana kadar kisin sert gececegiyle ilgili elimizde bir done yok. Ekim ve kasimida gormek gerek.ozellikle kasim ayi cok onemli. 2011 sonbahari ekim ayindan itibaren sert gecmistir. 2012 nin ayak seslerini duyurmustur. Yuzde 100 bir korelasyon yok ancak en az yuzde 70 80 boyle.

• agaclarin ustten dokmesi ve komple dokulmesi sert bir sonbahar gecirmemizle olur. Eger sonbahar sert ise benzer basinc yerlesimleri kisinda gorulur. Suana kadar kisin sert gececegiyle ilgili elimizde bir done yok. Ekim ve kasimida gormek gerek.ozellikle kasim ayi cok onemli. 2011 sonbahari ekim ayindan itibaren sert gecmistir. 2012 nin ayak seslerini duyurmustur. Yuzde 100 bir korelasyon yok ancak en az yuzde 70 80 boyle.

Aynen katılıyorum üstad. Kendi adıma doğu Karadeniz'de de bu böyle. Eylül sonu itibariyle dağlara kar yağmaya başlar, Ekim sonu itibariyle de yağan kar artık erimez ve örtü yükselmeye başlarsa o kış sağlam bir kış oluyor. En azından Kasım ve Aralık iyi geçiyor. Ekimin yaz , Kasımın da ılık bir sonbahar gibi geçtiği bir sene iyi geçen kışımız yok maalesef.

Not tespitlerim kendi bölgem içindir, ülke genelinde bir gözlem değil.

• biz çatalcanın son köyü saray sınırındayız, ıstırancaların kıyısında hemen hemen ormanın içinde yaşıyoruz pandemiden beri, doğayı çok yakından gözlemleme fırsatımız oluyor. Buranın yerel halkından öğrendiklerime göre meşe ağaçları ve kayınlarla dolu olan bu ormanları iyi tanıyanların anlattıklarından da yola çıkarak söyleyebilirim ki bu kış galiba umuyorum inşallah iyi geçecek. Orman kış uykusuna hazırlanmaya başladı, istanbul ile buraların ısı farkı ozellikle geceleri 7-8 dereceleri bulmuş durumda, ağaçlar yapraklarını dökmekte orman kuru yapraklarla dolmaya başladı hayvanlar kış hazırlığında yani doğa olağan hazırlığını yapmakta umuyorum ki en kısa zamanda sizlerde modellerde umut vaad eden gelişmeler görürsünüz ve bizlerle paylaşırsınız. Hepimiz özlediğimiz kış mevsimine ve dolu dolu kar yağışlarına kavuşuruz.

Istırancalardan selamlar hepinize...

• Bu sene ocağı bulcak sanırım dikkat çeken bişey her sene öteleniyor geçen senede aralığa sarktı

Yok yav ne aralığı, ekim ayının başlarında başlamıştı baya baya dökülmeye başlamalar, geçen sene ekimden bir mesajım

Bugün gördüm ağaçların yaprakları tepeden kelleşmeye başlamış.Bu olaya(alttan dökülürse ılık üstten dökülürse soğuk kış) hiç inancım yok ancak yinede rapor edeyim dedim.

• Marmara bölgesinin en yeşil olduğu şehirde Bursa da yaşıyorum. Yıllardır bu konu ile ilgili hemen hemen her sene ağaçlar ile ilgili bilgi veririm. Bursada bu sene dökülmeyi geçtim yapraklar yeni yeni sararmaya döndüler. Üstten veya alttan dökülmeler daha belli olmadı. Yüce Allahtan tek dileğim bu sene kurak geçmemesi. 3 senedir marmara bölgesi güzel bir yağış almıyor. Hakkımızda hayırlısı...

• Hava_Forum Hocam ağaçların geç sararması sonbaharda olmamıza rağmen neredeyse yaz sıcağında derecelere sahip olmamız doğanın dengesinin açıkça değiştiğinin bir göstergesi değil midir? Eğer öyleyse bizim ülkemizin veyahut dünyamızın yaz-kış dengeleri değişiyor mu?

• Peder beyle konuştum Ardahan’da günlerdir geceleri eksili değerler ölçülüyor orda bile parça parça sararmalar var İstanbul’la aynı gidiyor yani.gerçi erken döküldüğü yıllarda oldu kış tırt geçti her şeyin hayırlısı deyip beklemeye devam