Veri Paylaşım ve Değerlendirme Merkezi

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Ağustos ayı normallerden sıcak başladı ancak kısa sürede normaller ve altına indi çoğu bölgede ancak kalıcı olmayacak.Normallerden sıcak dönem geliyor ve sıcak kapatacağız büyük ihtimalle

ncep_cfsr_europe_t2m_anom.png

• Türkiye tarihindeki en güçlü Basra sıcak hava dalgası ataklarını inceleyelim:

1 NUMARA : 15-18 Ağustos 2010. 850 hPa'da +21, İstanbul AHL Max: 36.1 Min: 27 derece(rekor)

İlginç bir şekilde yer seviyesinde dolaşan(zeminden ilerleyen) sıcakların olduğu bir yazdı. 2012 Sibiryasının yaz versiyonu gibi düşünülebilir. 2010 Temmuzundaki nispeten serin geçen havanın acısı Ağustos ayında çıkmıştı. 17 Ağustos günü hissedilen sıcaklık 41.7 dereceyi gördü! Balkanlar, Rusya ve Ukraynanın bir çok yerinde sıcaklık rekorları kırıldı ve sıcaktan ölenler oldu. Jet akımlarının kuzeye gömüldükçe gömülmesi ve Musonların güçlenmesi sıcakların bu kadar yayılmasında ilk nedendi. Hissedilen sıcaklık değerlerine bakıldığında tarihimizdeki en tehlikeli sıcak hava dalgasında açık ara birinci.

vaJ3Dv.gif

2 NUMARA: 25-26 Temmuz 2012. 850 hPA'da +25, İstanbul AHL Max: 33.2 Min: 26.5

İstanbulun bazı istasyonlarında 2010 Ağustosundaki en düşük sıcaklık rekoru tekrar kırıldı. Öğlen fazla düşmeyen nemin de etkisiyle hissedilen sıcaklık 39.9 dereceye çıktı. Nem %49'a kadar düşebildi. Ankarada ise gece sıcaklığında üç gün üst üste rekor kırıldı. 26.2 derece min. ölçüldü.

5NGjQl.gif

3.NUMARA: 15-16 Temmuz 2012. 850 hPa'da +24, İstanbul AHL Max: 35.8 Min: 25.6

2012 yılı özellikle 2.yarısı Türkiye için sıcak üstüne sıcak yediği bir yıldı. Bu sıcak hava dalgasında da Afrika atağı Basrayı uyandırmış ve korkunç birleşme

gerçekleşmişti. Basranın tam hakim olamadığı bir gün olduğundan poyraz da anca 20 km/h esmiş ve 39.3 derecelik hissedilen sıcaklık görülmüştü. Güneydeki şehirlerimizin kuvvetli etkilendiği bir sıcak hava dalgasıydı.

VQ3jBV.gif

İstasyon verileri: https://www.infoclimat.fr/

• Basra sıcağı mıydı unuttum ama tarihi hatırlıyorum 20 Eylül 2017 ..İstanbul şehir merkezi 38 derece ölçülmüştü

• Basra sıcağı mıydı unuttum ama tarihi hatırlıyorum 20 Eylül 2017 ..İstanbul şehir merkezi 38 derece ölçülmüştü

Kuru Afrika sıcağı. Hissedilen 36.6 derece olabilmiş.

https://www.infoclimat.fr/obse…tanbul-ataturk/17060.html

Bu listede 3. sıraya konabilecek diğer dalga da gene 2010'dan 5-9 Ağustos. İstanbulda gece %86 nem varmış!

Ama bu dalgada trof etkisinde Anadolu da yer yer orajlar görüldüğünden ve iç kesimlerde yağıştan sonra serinleme olduğundan dahil etmedim.

• El nino, Kuzey Yarımküre kışı boyunca devam etmesi muhtemel olan ENSO-nötrlüğe geçti. Sayın hocalarım bu ne anlama geliyor bizim açımızdan bir anlam ifade ediyormu?

6553f80715f99f3.png

Havanın değiştiğini haber veren genç uzuvlar değildir, bunu önce yaşlı kemikler sezerler.

• Aristokrat hocam konuyla ilgili ön hazırlığım ve birkaç kez görüş belirttiğim için kendimce cevap vereyim izninizle ;

Haziran sonundan bu yana kademe kademe nötr koşullara geçiş vardı ve belirtmiştik

Ama halen gerek yüzey sıcaklıkları , gerek derinler hala tam Nötre geçmedi , Özellikle Batı Pasifik ve merkezi Pasifik’te durum karışık

Ama şahsen edindiğim izlenim Ekim sonuna kadar Nötr koşulların devamı yüksek ihtimal olabilir

Nötr en zor durum olup , bir de bunun bize etkisini çözmek çok daha zor olacak

Yani müthiş bir öngörülemezlik , modellerin double ters köşe oluşları yani herşey mümkün

Mevsimlik tahmine karşıyım, genelde yapmam

Yapılacaksa da kışı ikiye hatta üçe bölen tahminlerin yapılması taraftarıyım( geçen kışın Aralık’ı nire Ocak’ı nire Şubatı nire)

Çünkü Eylül Ekimden tüm kış çözülemez hele de Nötr yılda

Nötr yıllarda efsaneler almışız

Ama daha Qbo , solar minima , kuzey enlemlerin gidişatı, orta ile kuzey arasında korelasyon belirtileri, jetlerin ön fragmanları, bazen ihmal edilen SOI’nin bize etkileri ve daha nice kuzey yarım küre verisini analog destek alarak yorumlamak var ki neler neler , büyük emek ve büyük feraset ister

Bence bu yıl hiç bir model yada tahminci başarılı olmak zorunda değil , çok zor bir yıl öngörülme anlamında şu gidişata göre.

En azından cümleler şöyle olmalı “ eldeki verilere göre ve bu veriler çok değişmezse şöyle şöyle olabilir”

İnşaallah elbirliğiyle güzel bir kışın sinyallerini yakalar ve bunu yaşarız

52f85f0cd961a45e63c.png37e8f70.png349828dd9ea9f9f.gif01226c3a50c5770f1.gifd8e4993d865.gif

• Cold.EFso @4 Şubat Sade bir teşekkürden çok daha fazlasını hak ediyorsunuz, sabrınız ve dostane tutumunuz için teşekkür etmek istiyorum. Paylaşımlarınızı zevkle takip ediyorum, ellerinize yüreğinize sağlık, yaşamınızda paylaşımlarınız gibi çok güzel olsun...

Havanın değiştiğini haber veren genç uzuvlar değildir, bunu önce yaşlı kemikler sezerler.

• Storm Chaser en yakıcı sıcaklıkları 2007'de ama en bunaltıcı yani bezdirici sıcakları ise 2010'da görmüştük en azından kendi açımdan böyle değerlendiriyorum. 2010 artık öyle bezdirmişti ki bizi köye kaçtık hiç işimiz gücümüz yokken o da yetmedi yaylaya çıktık yine de kurtulamadık sahilde yaşayanlara Allah sabır versin dediğimi daha dün gibi hatırlıyorum.

Bunların yanında 3.sıraya 2012 yazını koyarım ki konumum adına hem çok yağış hem de sıcağın bol olduğu bir mevsimdi bu seneki hazirana benzedi. 2017'de sıcak yazlardan biriydi.