Veri Paylaşım ve Değerlendirme Merkezi

 • Batı ve Orta Avrupa'yı ikinci kez yakan sıcaklar bu düzeninde Ağustos'ta büyük bir değişikliğe gidecek.


  Bir gönüllünün yüreğinden daha güçlü bir yürek yoktur.

 • ayygs-03.png

  ayygs-04.png

  ayygs-06.png


  Genel Durum

  Yağışlar ülke genelinde normali ve geçen yıl yağışlarının üzerinde gerçekleşti. Temmuz yağışları; Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde, Malatya, Erzincan, Tunceli civarları hariç Doğu Anadolu’nun tamamında, Antalya’nın kuzey ve batı kesimleri ile Karaman civarlarında normallerine göre %40’tan fazla azalma gösterdi. Orta Karadeniz, Batı Karadeniz kıyı kesimi, Ege Bölgesi’nin kuzeyi, Nevşehir, Yozgat, Adana, Osmaniye, Muğla civarları ile Antalya ve Aydın’ın doğu kesimlerinde normallerine göre %100’den fazla artış gerçekleşti.

  Temmuz ayında Trabzon, Rize civarlarında 20 günden fazla yağışlı gün görülürken, Siirt, Gaziantep, Kilis, Şanlıurfa, Mardin, Diyarbakır, Batman, Şırnak, Hakkari illerinde yağış kaydedilmedi. 2019 Yılı Temmuz yağışı 22.3 mm olarak gerçekleşti, normali 16.4 mm ve geçen yıl yağış ortalaması 19.2 mm’dir. Yağışlarda normale göre %36 ve geçen yıl temmuz yağışlarına göre %16 artma meydana geldi.

  Bölgeler


  Marmara

  Bölgenin Temmuz ayı yağış ortalaması 42.7 mm, normali 23.3 mm ve geçen yıl yağış ortalaması 48.7 mm'dir. Yağışlar normaline göre %83 artma, geçen yıl yağışlarına göre %12 azalma gösterdi.


  Ege

  Bölgenin Temmuz ayı yağış ortalaması 20.0 mm, normali 11.1 mm ve geçen yıl yağış ortalaması 21.2 mm'dir. Yağışlar normaline göre %80 artma, geçen yıl yağışlarına göre %6 azalma gösterdi.


  Akdeniz

  Bölgenin Temmuz ayı yağış ortalaması 12.9 mm, normali 8.7 mm ve geçen yıl yağış ortalaması 6.9 mm'dir. Yağışlar normaline göre %48 ve geçen yıl yağışlarına göre %87 artma gösterdi.


  İç Anadolu

  Bölgenin Temmuz ayı yağış ortalaması 18.6 mm, normali 12.4 mm ve geçen yıl yağış ortalaması 10.1 mm'dir. Yağışlarda normaline göre %50 ve geçen yıl yağışlarına göre %84 artma gerçekleşti.


  Karadeniz

  Bölgenin Temmuz ayı yağış ortalaması 53.4 mm, normali 37.4 mm ve geçen yıl yağış ortalaması 44.0 mm'dir. Yağışlarda normaline göre %43 ve geçen yıl yağışlarına göre %21 artma gerçekleşti.


  Doğu Anadolu

  Bölgenin Temmuz ayı yağış ortalaması 8.9 mm, normali 15.7 mm ve geçen yıl yağış ortalaması 10.9 mm'dir. Yağışlar normaline göre %43 ve geçen yıl yağışlarına göre %18 azalma gösterdi.


  Güneydoğu Anadolu

  Bölgenin Temmuz ayı yağış ortalaması 0.7 mm, normali 1.2 mm ve geçen yıl yağış ortalaması 1.0 mm'dir. Yağışlar normaline göre %42 ve geçen yıl yağışlarına göre %30 azalma gösterdi.  https://www.mgm.gov.tr/veridegerlendirme/yagis-raporu.aspx

 • Nerede paylaşacağımı bilemedim yeni konu açmayıda gereksiz gördüm okursanız güzel fikirler edinirsiniz  Gezegenimiz Neden 100.000 Yılda Bir Buzul Çağı Yaşıyor?

  https://rasyonalist.org/yazi/g…eferral&utm_source=Bundle


  Rasyonalist Rasyonalist


  36BBD810-E773-4ED7-A6FD-1ECEFA70846C-204-00000004ED133FDD_tmp-800x430.jpg

  Cardiff Üniversitesi’nden uzmanlar, gezegenimizin her 100.000 yılda bir buz devrine girip çıkmasına bir açıklama getirdi.

  100.000 Yıl Sorunu olarak adlandırılan bu gizemli olay, geçmiş milyonlarca yılda meydana gelmiş ve Kuzey Amerika, Avrupa ve Asya’yı kapsayan geniş buz tabakalarını oluşturmuştur. Şimdiye kadar bilim insanları bunun neden gerçekleştiğini açıklayamamıştı.

  Gezegenimizin buzul çağları, her 40.000 yılda bir meydana gelir ve Dünya’nın mevsimi tahmin edilebilir şekilde değiştiği için bu durum bilim insanlarına mantıklı gelirdi. Bu dönemlerin ardından her seferinde biraz daha soğuk yazlar yaşanırdı.

  world_ages_turkce

  Ancak, milyonlarca yıl önce Orta-Buzul Çağı Geçişleri diye adlandırılan bu dönemlerin aralıkları 40.000 yıldan 100.000 yıla kadar değişti.

  Geology adlı dergide yayımlanan yeni araştırma, bu değişimden okyanusların sorumlu olduğunu ve bunu özellikle atmosferden karbondioksit emerek yaptıklarını öne sürüyor. Ekip, okyanus tabanlarındaki küçük fosillerin kimyasal makyajını inceleyerek, düzenli aralıklarla 100.000 yılda bir yaşanan buzul dönemlerinde okyanus diplerinde karbondioksit miktarının daha fazla olduğunu keşfettiler.

  Bu, şu anlama geliyor: Okyanus diplerindeki bu fazla karbondioksit önceden atmosferde bulunuyordu ama şu an okyanuslarda bulunuyor. Okyanuslar Dünya’nın sıcaklığını sonradan düşürerek geniş buzul tabakasına sahip kuzey yarıküreyi içine çekiyor.

  Bin yıllara göre atmosferdeki karbondioksit değişimleri.Bin yıllara göre atmosferdeki karbondioksit değişimleri.

  Araştırmanın başyazarı, School of Earth and Ocean Sciences’dan Profesör Carrie Lear şu şekilde anlatıyor;

  “Okyanusların karbondioksidi emip, tekrardan saldığını düşünebiliriz. Okyanuslar atmosferden karbondioksidi emdiğinde buzul levhalar genişler, gezegeni daha soğuk hale getirir. Okyanuslar karbondioksidi atmosfere saldığında buz levhaları küçülür ve atmosferdeki karbondioksit miktarı artar. Atmosferdeki artan karbondioksit ısıyı emerek havanın ısınmasına neden olur.

  Okyanus tabanındaki küçük yaratıkların fosillerine bakılarak, okyanuslardaki buzul levhalar her 100.000 yılda ilerleyip geri çekildiğinde, okyanusların soğuk dönemlerde daha fazla karbondioksit emdiğini gördük. Bu da, o dönemlerde atmosferde daha az miktarda karbondioksit kaldığını gösteriyor.”

  Deniz yosunları fotosentezin vazgeçilmez bir unsuru olduğundan, atmosferden karbondioksit çekilmesinde kilit rol oynarlar.

  Derin okyanus suları “yükselme” adı verilen işlemle yüzeye çıktığında karbondioksidi atmosfere tekrardan verir. Ama yüzeyde çok miktarda deniz buzu bulunduğunda, bu tabaka karbondioksidin salınımını önler ve buz tabakalarının daha da büyümesine neden olur. İşte bu durum, buzul çağını uzatan etmendir.

  “Okyanusların karbondioksidi emdiğini ve saldığını düşünürsek, yüzeyde büyük miktarlarda buzun varlığı bir kapak gibi davranır. Okyanusun yüzeyindeki dev bir kapak…” diye devam ediyor sözlerine, Prof. Lear.

  Dünya’nın iklimi şu an buzul dönemleri arasındaki sıcak bir dönemdedir. Son buzul çağı 11.000 yıl önce sona ermişti. O zamandan bu yana sıcaklıklar ve deniz seviyeleri yükselmiş, buzullar ise kutuplara doğru çekilmiştir. Bu doğal döngülere ek olarak, insan kaynaklı karbon emisyonları da iklimin ısınmasında büyük bir etki yaratmaktadır.

  Berfin Dağ

  Çeviri
  Sciencedaily.com, <Why does our planet experience an ice age every 100,000 years?>, <https://www.sciencedaily.com/r…/2016/10/161026081537.htm>