Veri Paylaşım ve Değerlendirme Merkezi

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Üstteki fotoyu görünce aklıma gelenler ;

Kiraz aldım dikmeden

Azlağın dallarını bükmeden

Bir armağan ver bana

Azlağım ben gurbete gitmeden

Tombulacık Azlağım yar başına gel

Ben gidiyorum Bolu'ya düş peşime gel

Ocak başında kaldım

Azlağım ince fikire daldım

Kapılar açılırken

Azlağım seni geliyor sandım

Yükseklere kar yağıyor üşümedin mi

Sen bu işin sonunu düşünmedin mi

Sistem alırdım Akdenizden

Azlağım hekim gelir Devrek'ten

Hekim buna neylesin

Azlağım yangınımız yürekten

Algın mısın Azlağım baygın mısın gel

Hiç haberin gelmiyor dargın mısın gel ...

soru-isareti(1).jpgBir ihtimal daha var...

• 60d890309c70cdd9d3d60d50.jpg

• ExcuseMe hala ihtimaller devam ediyor bir SSW konusunda. Gfs verdi yine 06z yani öğlen güncellemesinde.

Z_temp_10hpa_198.png

Zonal rüzgarlarda da yavaşlama sinyalleri devam ediyor...

Zonal mean u-wind 60N 10hPa CS

İstikbal Göklerdedir -Mustafa Kemal Atatürk

• ExcuseMe hala ihtimaller devam ediyor bir SSW konusunda. Gfs verdi yine 06z yani öğlen güncellemesinde.

Zonal rüzgarlarda da yavaşlama sinyalleri devam ediyor...

Senaryo topluluklarına ortalamaya bakmakda yarar var ayrıca öğle ve gece güncellemelerinden çok sabah ve akşamki daha değerli. Örnek olarak Cfs'de güçlü vortex sayısı oldukça fazla.

• Senaryo topluluklarına ortalamaya bakmakda yarar var ayrıca öğle ve gece güncellemelerinden çok sabah ve akşamki daha değerli. Örnek olarak Cfs'de güçlü vortex sayısı oldukça fazla.

O zaman bu sefer ki Akşam güncellemesini merakla bekliyorum... Bakalım bu akşam ne diyecek?:)

• @4 Şubat hocam Displacement SSW dedi Gfs akşam güncellemesi de 12z. Bu durumun bizim için split yani bölünme yerine daha iyi olacağını düşünüyorum. Sizin değerli yorumlarınızı da merak ediyorum...:) Peki sizce bu sefer Displacement yada slipt mi olur? Şimdiden söylemek zor ama cevabınızı merak etmedim değil, çünkü sizi SSW konusunda çok başarılı buluyorum...:)

9a53bf40.jpg

Einmal editiert, zuletzt von Berkay34 ()

• Yer degistirme mi yoksa bölünme mi, ya da yoksa ssw olmaz mi. Bu sezonun genelinde pozitif endeks var. Ssw olusumunda kendiliginden yb olusmasi lazim. Modellerde bu gozukuyor ama tamda olusamiyor yine kutipta gronland cevresinde ab ler türemeye basliyor.

O esnada güçlü azor iyi tirmanis yaparsa ozaman aliriz kaymağı..

• Yer değiştirme ağırlık kazansa da bu işler son anda değişebiliyor. Benim analoğum 2002 şubat ssw si. Cohen ise 2008 ssw sini alıyor. 2008 şubatı inceleyin. Mesela İstanbul için kar tatili var^^

soru-isareti(1).jpgBir ihtimal daha var...

• Kuzeyimizde ki anormali ancak Şubat ayı sonunda açılmaya başlıyor ve daha kötüsü kar örtüsü göremeyecek pek çok yer var yani pek fazla şans tanınmamış yine kıyılara.

Bitirmiş kışı resmen.

• Birşey sormak istiyorum. Paralı veriler ücretsiz ulaşılabilen verilere göre daha mı tutarlıdır ? Yani mesela Ecmwf'nin bazı paralı verileri ecmwf'nin güncellemelerindeki öngörülerine oranla daha az mı değişiyor ?

• Birşey sormak istiyorum. Paralı veriler ücretsiz ulaşılabilen verilere göre daha mı tutarlıdır ? Yani mesela Ecmwf'nin bazı paralı verileri ecmwf'nin güncellemelerindeki öngörülerine oranla daha az mı değişiyor ?

Hepsi ayni.

• Bir cok veri bu kışı en kötü kışlar tarihine yazdıracak gibi bu olasılık %99 artık ...

10 hp ister değişsin ister bölünsün küresel ısınma bitirdi bizi ...