⛄ 2016-2017 Kış Mevsimi Tahmini

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Yanlış anlama lütfen sana söylemedim cümlede de yazdım yazmayıp çıkan arkadaşlara dedim eğer cümle mi yanlış anladıysanız özür dilerim

estağfurullah. ben kendim konu dağılmamasına hassasiyet göstermiştim. spesifik başlıklar yerine alternatif başlık var mı soru sorabileceğimiz diye sormuştum. konu dışı sohbet başlığında sorumun cevabını buldum. teşekkür ederim.

• Arkadaşlar merhaba. Ben coğrafyacı ya da meteoroloji mühendisi değilim. ancak coğrafyaya ve meteorolijik olaylara karşı ilgim var. forumda yeniyim. çalışmalarınızı izlemek yorumlarınıza bakmak için foruma üye oldum. paylaştığınız verileri haritaları amatörce genel kültürüm yettiğince okuyabiliyorum ve gördüğüm kadarıyla genellikle soğuk ve kar bırakan sistemler üzerinde çalışmalar yapıyorsunuz ya da ben anlamıyorum. o sistemlerin ülkemize gelip gelmeyeceğini tahmin ediyorsunuz.

neyse. anladığım kadarıyla bu kış çok sert bir kış gibi görünmüyor kar açısından. en azından şimdilik. peki yağmur? yağmur da mı yok bu sene? sıcak ve yağışsız mı görünüyor ya da yağmur tahminleri yapılamıyor mu? yılı yanlış hatırlayabilirim ama sanırım 2005 kışıydı. o kış gibi bir kış mı olacak?

hosgeldiniz. Buradaki insanlar daha çok kış mevsimini sever. Meteoroloji sevgisi ise daimi vardir. Yani yazin da bu forum aktif. Kisa dair ise mevsim normalleri uzerinde yagis beklentim var. Soguk acisindan ise her sey karma karisik

• @karmania hoşbuldum teşekkür ediyorum. ben de kışı seviyorum. zaten kış sevenler hava durumuyla ilgili olur çünkü kışın hava daima hareketlidir. yaz gibi durağan değildir. kış için yağış beklentiniz süper. yağış olsun kurak olmasın da. şu an için yaşadığım yer için kar çok lüks. yağmur soğuk fırtına yeterlidir :)

• @karmania hoşbuldum teşekkür ediyorum. ben de kışı seviyorum. zaten kış sevenler hava durumuyla ilgili olur çünkü kışın hava daima hareketlidir. yaz gibi durağan değildir. kış için yağış beklentiniz süper. yağış olsun kurak olmasın da. şu an için yaşadığım yer için kar çok lüks. yağmur soğuk fırtına yeterlidir :)

Merhabalar, Havaforum ailesine hoşgeldiniz. Bilimselliğin temelinde merak yatar, dilimize kimler tarafından hangi amaçlarla sokulduğu henüz anlaşılamayan "icat yapmak ve merak duymak" deyimleriyle ilgili yanlış sözleri bir kenara bırakırsak merak edip sorun, sorun ki elimizden geldiğince cevaplayalım, bilmediklerimizi biz de öğrenelim araştırma yapmak, bilimselliğin peşinden gitmek en hakiki mürşittir.

• @wildleo1907 teşekkür ederim. çok güzel tanımlamışsınız. bilimin temelinde merak yatar. bu sözünüze ek olarak sorgulamayı da eklemek isterim. merak ve sorgulamanın "garip" karşılanmadığı toplumlarda bilimsel çalışmalar ilerlemektedir. çok memnun oldum. merakla paylaşımlarınızı takip ediyorum. emeğinize sağlık.

• @wildleo1907 teşekkür ederim. çok güzel tanımlamışsınız. bilimin temelinde merak yatar. bu sözünüze ek olarak sorgulamayı da eklemek isterim. merak ve sorgulamanın "garip" karşılanmadığı toplumlarda bilimsel çalışmalar ilerlemektedir. çok memnun oldum. merakla paylaşımlarınızı takip ediyorum. emeğinize sağlık.

Bilgilerimizi kardeşlik ortamında paylaşarak herkese faydalı olabiliyorsak bizim için iyi bir şey.Tahminlerimizle halkımızı doğru bilgilendirmek amacımız.Eğer doğru yoldaysak ne mutlu bize. :)

• Ekim 1'inden bugune 14 gunluk ekim ayinin yarisinda sibirya bolgesi negatif anomali ve gayet iyi sogumus. Toprak sicakliginin erken dusmesi onemli. Abd'nin batisi ve bati avrupa da negatif anomali olmus ekim'in yarisindaki 15 gunluk sure boyunca. Şu kuzey kutbundaki yillardir sure gelen asiri isinma da olmasa, karasal bolgelerdeki soguma ile kuresel sicakliklari asagi cekecek fakat kuzey kutbunda cok israrli bir isinma var. Abd'nin dogusu ve biz pozitif anomali olmusuz. Guney kutbu ise inisli cikisli seyir izliyor. Ara donemler normalin cok altina da iniyor, normalin ustune de cikiyor. Guney amerika kitasi ve avusturalya da negatif anomali. Tum ahengi kuzey kutbu bozuyor. Kuzey kutup bu sekilde 8-10 derece pozitif anomali olmasa 0.404 olan kuresel anomali 0.2'lerde olacakti. Bu veriyi israrla takip ederseniz kuzey kutbunun surekli kuvvetli pozitif anomali oldugunu gorursunuz.

• bulut 75 gunes aktivesinin dusuklugunun yanisimadimi daha bize kutuplar kayniyor ;( 2017 basliycak dendi mini buz cagi ecmwf accuwather kaynatiyor bizi

Dostum aslinda kutuplar yanmiyor. Kuzey kutbu yaniyor. Guney kutbunda buz olarak da negatif anomali yok, sicaklik olarak da pozitif anomali yok. Kuresel sicakligi arttiran en onemli faktor su an icin 1. sirada okyanuslar. Okyanuslarda isi birikimi var. Sular gec isinip gec sogudugu icin atmosferde soguma baslamali ki denizlerin sogumasi da zaman alacak. Su anda basladi okyanuslarda soguma. Fakat daha baslangic asamasindayiz. Okyanus sicakliklari su an pozitif anomalide. Pasifik'in batisi ve kuzey atlantik sogumaya basladi. Kuzey kutup dairesinde cok pozitif anomali var. Bu anomali oyle 2-3 derece de olmuyor. En az 5 derece oluyor. 15 derece pozitif anomali oldugu zamanlar oldu. Bircok astronom bunu dunyanin gunes sistemindeki konum degisikligine bagliyor. Milankovic dongusu ile de alakali. Su anda gunes aktivitesinin tam manasiyla etkisini goremedik evet. Bilimadamlari kuvvetli sicaklik dususleri olacak diye israr ediyorlar. Gecenlerde zharkova gunes aktivitesinin etkilerinin ilk asamada yerkurede lokal olarak bazi yerlerde asiri soguklarla baslayacagini soyledi. Livingston ile penn de bu dogrultuda. Svensmaark ise gunes aktivitesindeki dususun etkilerini kanitlayan bulut deneyi yapti. Sonucta bunlar da bir tez. Olup olmayacagini zamanla gorecegiz. Bana sorarsan ben de supheliyim senin gibi. Sadece umit ediyor ve aktiviteyi gun-gun takip ediyorum.

• 2016 ocak basindan beri olan kuresel anomali. Dikkat edersen guney kutbu gayet iyi. Guney kutbunda soguma basladi. Kuzey kutbu cok kotu.
    Ayrica okyanuslarda soguma basladi fakat sureklilik arzetmesi onemli. Kuresel okyanus sicakliklarini etkileyen en onemli unsur solar irridance. Asagidaki veri su sicakliklarinin son kuresel sicakliga olan degisim orani. Yani kuresel sicakliga ters gitmeye baslamis. Etkilerini gormeyi beklemekten baska care yok.

• bulut 75 17 yy da baya ilkim sogumuz bu somilut bir gercek kibsaten gunes dongusunnden oldugunu yazdilar bilim ins ayni seyin benzerinin baslangibicini yasamaya basladik fakat mevsimsel tahminler bu aktiveye dahil edilmiyor birde QBO BU denli siira degisimi bunla alakali olabilir mi son olarak kuzey kutbunda gecen yila gore buz artisi baya fazla nedersin

• bulut 75 Okyonus sicaklarindan genel anlamda el ninoya ragmen dusus var bildigim bu gunes aktivesi once atmosferde sonra yer yuzunde en son denizlerde etki ediyor oldugunu okumustum birsey dikkatimi cekti Ekim ayinda bati rusya tarafinda 850 hp de -20 ler belirlenmeye baslasi icimden bir his bu kis bir cok kurum ters kose olucak gibi

• bulut 75 gunes aktivesinin dusuklugunun yanisimadimi daha bize kutuplar kayniyor ;( 2017 basliycak dendi mini buz cagi ecmwf accuwather kaynatiyor bizi

Sevgili Arkadaslar, güzel Türkçe'mizi lütfen doğru kullanalım yukarıda ne yazdığı ile ilgili hiçbir fikrim yok maalesef. Biraz dikkat lütfen!