Hoşgeldin 11 Ayın Sultanı Ramazan

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Evdeyiz, ve Ramazandayız, o zaman pide nasıl yapılır bakalım:)

VATAN NE TÜRKİYE’DİR TÜRKLERE NE TÜRKİSTAN VATAN BÜYÜK VE MÜEBBET BİR ÜLKEDİR TÜRKLERE TURAN

• Aziz Mahmud Hüdai Hz'lerinden ufak bir bölümle, hayırlı sahurlar dilerim..

VATAN NE TÜRKİYE’DİR TÜRKLERE NE TÜRKİSTAN VATAN BÜYÜK VE MÜEBBET BİR ÜLKEDİR TÜRKLERE TURAN

• Bu günler tarihe kazınacak. İlerde diyeceğiz ki 2020 senesinde Global bir salgın nedeni ile iftarlarmızı sahurlarımızı toplu şekilde yapamıyorduk diye. Hatta büyük ihtimalle Ramazan Bayramında toplu bir şekilde yapmayacağız. Belki yüz yıllar sonra ilk daha Bayram namzı kılınmayacak. Rabbim bize bir daha bunu yaşatmasın inşallah.

İstikbal Göklerdedir -Mustafa Kemal Atatürk

• Ramazan ayımız ülkemiz için hayırlara vesile olur inşallah . farkındamısınız ramazan ayı ülkemiz için yaz aylarına denk geldiğinden beri genelde serin geçiyor :) Rabbim yardım ediyor bir şekilde .. ağustosa denk geldiğinde de geneli serin geçti - temmuza hazirana denk geldiğinde de ...

• Ramazan ayımız ülkemiz için hayırlara vesile olur inşallah . farkındamısınız ramazan ayı ülkemiz için yaz aylarına denk geldiğinden beri genelde serin geçiyor :) Rabbim yardım ediyor bir şekilde .. ağustosa denk geldiğinde de geneli serin geçti - temmuza hazirana denk geldiğinde de ...

Ramazan ayı serin geçtiğinden beri kışın kar yağmaz oldu :D

• Evde olanlar ve sahura kadar oturanlar ve daha önce izlemeyenler için "Yunus Emre Aşkın yolculuğu"dizisini tavsiye ederim..

• Güzel bir hikaye;

Rivayet edilir ki Bayezid-i Bistâmî (k.s) hazretleri hacca gitmiş. Bakmış ki Kabe’nin duvarında birisi var, duvara çıkmış bekliyor. Kolunda bir sürü yular var. Tanımış bu şeytandır. Yanına yaklaşmış, sormuş:

- Tanıdım sen şeytansın ! Peki, nedir bu elindeki yularlar ?
    Şeytan cevap vermiş;

- Kulların boynuna taktığım yularlardır. Benimkiler şimdi tavaf ediyorlar. Bitince tavaflarını tekrar bu yularları onların boyunlarına takıp sırtlarına bineceğim. Onları idare edeceğim.

Beyazid (k.s) hazretleri kalbine düşen bir gururlanma hissi ile sormuş şeytana:

- Benimde sırtıma binebilir misin bu yularla ? demiş.
    Şeytan eğilmiş Hazretin kulağına;

- Hayır ! demiş. Senin sırtına yularsız da binerim.
    Bunu duyan hazret ürpermiş, ayrılmış onun yanından.

Bayezid-i Bistâmî (k.s) hac görevini yapıp memlekete geri dönerken bir ırmaktan geçecekmiş. Bakmış ki yaşlı bir ihtiyar suyun kenarında bekliyor.
    İhtiyar demiş ki Bistâmî Hazretlerine:

- Evladım ! Beni suyun karşısına geçirir misin ?
    - Olur ! demiş hazret. Almış sırtına ihtiyarı başlamış ırmağı geçmeye. Yolun yarısına gelince ihtiyar, Bayezid-i Bistâmî’nin kulağına eğilip demiş ki:
    - Demedim mi sana yularsız da binerim diye.

- İşte hazret o an anlamış ettiği sözü ve yaptığı hatayı
    Nefsine ceza vermek için Şeytanı sırtından indirmemiş ve geçirmiş karşı kıyıya

Şeytanı arar isen tekkede ara, Mekke’de ara.Bana ulaşmaz diye de kibirlenme. Yularısız biniverirler işte böyle. Hâşâ ki ister isen Beyazıt’ı Bestami ol. Mesele burada; tekkenin de Mekke’nin de insanın içinde olduğunu bilmekte.

“Ne yerlere ne göklere sığdım. Mümin kulumun kalbine sığdım.” O sebepten her ne arar isen tekkede, Mekke’de arama. Dön içinde ara.

• Hayırlı iftarlar forumdaşlar, Allah kabul etsin..