Şubat ve Mart Nasıl Geçecek?

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • 19'u gece 20'si sabahı da böyle bekledik uykusuz sonuç ortada üstelik o tarz bir soğuma bile yok şimdi o gün en azından 7 derecelerdeydi sıcaklık.Senaryo belli yani çok kafa yormayın.15'ine bakmakta fayda var.

Bir gönüllünün yüreğinden daha güçlü bir yürek yoktur.

• herhalde root aşırı yağmur yağışı sel tehlikesi anlamında dedi onu artık karın k si olmaz bu modellerle ayrıca forum meteroloji forumu kar forumu değil....her yazılanı kara yormanızda biraz mantıksız...

• Root'un meteorolojiye ve bilgisayar programcılığına olan yoğun ilgisiyle özel bir meteoroloji yazılımı geliştirip paylaştığını biliyorum. Tahmincilik yeteneği ise maalesef biraz zayıf, forumda takip ettiğim süre içerisinde kısa vade veya uzun vade ne kadar tahmin yaptıysa ciddi şekilde tutarsız olduğunu gözlemledim ve bu nedenle kendisini mutlaka tahmin yapmak zorunda hissetmemeli. Hagi de süper bir futbolcuydu fakat başarısız bir antrenördü. Bence başarılı olduğu alanda devam etmesi kendisi adına doğru bir tercih olur. Özellikle hava olaylarıyla ilgili İstatistik temelli yazılımlar, grafikler, haritalar, animasyonlar geliştirmesi onu bu alanda rakipsiz biri haline getirebilir ve bunu ilerde ticari kazanca da dönüştürebilir. Sadece bu paylaşımları bile ciddi bir hayran kitlesi oluşturmaya yetebilir. Sanal ortam tonla amatör hava tahmincisi dolu. Bu ortamdan sıyrılıp kendisinde olan fakat başkalarında olmayan özelliklerini öne çıkarması, bunları kullanması gerekiyor.

• Hava çok bozacak. Şuan atmosferin alt ve üst seviyeleri arasında yazın bile nadir görülen inanılmaz bir sıcaklık farkı var. Fakat havadaki nem o kadar az ki bu farka rağmen konveksiyon ve kütle oluşamıyor. Eğer çok küçük bir alanda nem %70-80 civarına çıkarsa ceviz büyüklüğünde dolu yağdırma potansiyeline sahip bir kütle ortaya çıkabilir. Böyle durumlarda genelde kütle oluşmaz. Bugün için herhangi bir şey beklemek doğru değil. Ama nadir de olsa oluşup ciddi şeylere yol açabildiğinden ben ihtimalin varlığını söyleyeyim. Ama beklentiye gitmeyin.

Yarın ise nem artacak, üst seviyelerde bolca soğuma olacak ve çok güzel orajlar olacak. Balıkesir-İstanbul bandı oluşup yavaş yavaş doğuya kayacak ve tüm bölgeyi etkileyecek.

Cuma günü hava daha da bozacak. Derse giriyorum devamını sonra yazacağım.

• Hava çok bozacak. Şuan atmosferin alt ve üst seviyeleri arasında yazın bile nadir görülen inanılmaz bir sıcaklık farkı var. Fakat havadaki nem o kadar az ki bu farka rağmen konveksiyon ve kütle oluşamıyor. Eğer çok küçük bir alanda nem %70-80 civarına çıkarsa ceviz büyüklüğünde dolu yağdırma potansiyeline sahip bir kütle ortaya çıkabilir. Böyle durumlarda genelde kütle oluşmaz. Bugün için herhangi bir şey beklemek doğru değil. Ama nadir de olsa oluşup ciddi şeylere yol açabildiğinden ben ihtimalin varlığını söyleyeyim. Ama beklentiye gitmeyin.

Yarın ise nem artacak, üst seviyelerde bolca soğuma olacak ve çok güzel orajlar olacak. Balıkesir-İstanbul bandı oluşup yavaş yavaş doğuya kayacak ve tüm bölgeyi etkileyecek.

Cuma günü hava daha da bozacak. Derse giriyorum devamını sonra yazacağım.

Bize yine mi oraj yok :(

• Uludağ'da kar kalınlığı 5 cm ye düşmüş böyle giderse birçok kayak merkezinde sezon kapanır martta sezonun bitmesi Türkiye'nin anormal hava olayları yaşadığını gösterir çünkü Ardahan bile martta çift hanelere ulaşacak gibi bazı yerlerde şubat ayının ortasında şubat ayının ortasında 30 dereceye yakın sıcaklıklar ölçüldü bu sıcak dalgada dahası artacak Marmara'nın doğusu 30 dereceyi bile görebilir mart başında yazın Güney Doğu Anadolu 50 ye ulaşırsa şaşırmam

• root 500 metre yükseklikte indirgenmiş sıcaklığı 0 derece oluşuyor bu tablo dan ; 0 yani deniz seviysinde ise yaklaşık 2,5 derece ile 3 derece civarı sıcaklık sence mümkün mü ? harita da görebildiğim kadarı ile marmara ve iç ege yi kapsıyor -30 ve -20 li değerler haritada ?

850 hpa yetmiyor ;(