Kışın 3. fazı başlıyor...(10 Şubat ve sonrası)

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Herkese Merhabalar,

Kış tahminimi yayınladığım konu başlığımda da belirtmiş olduğum üzere Kışın 2.fazı olarak tanımladığım 15 Ocak -10 Şubat döneminin sonuna yaklaşmış bulunuyoruz. Azor'un önderliğindeki bu hareketli dönemde ülke genelinde tatminkar sistemler aldığımızı söylemek sanırım çok yanlış olmayacaktır. 2. faza dair son sistemin geliş tarihini 5-6-7 Şubat tarihleri olarak bekliyorum. Sistem Romanya üzerinden yurdun kuzeybatı kesimlerini ağırlıklı olmak üzere etkileyecek olup kuvveti konusunda henüz net bir bilgi vermek istemiyorum.
    Bu sistemin ardından Avrasya atmosferinde şu değişikliklerin olmasını muhtemel görüyorum.
    Stratosferde kutup dairesindeki ısınma ile 10hpA da sıcaklıkların -24C lere kadar yükseleceğini buna bağlı olarak saat yönünde bir dönüş hareketi ile -80C lerin orta enlemlere doğru hareket edeceğini, Azor'un, Grönland'ın hemen güneyinden itibaren yükselişe geçerek doğuya hareket edeceğini ve gücünü 1045 mb lara kadar yükselteceğini, orta enlemlerdeki soğuk karakterli AB'lerin Azor'un yaratacağı jet akımlar vasıtasıyla 40 derece kuzey enlemlerine kadar ve hatta daha da güneye ineceğini, bu döneme kadar pek ortalarda görünmeyen ve Kazakistan platolarının kuzeyine çekilen Sibirya YB'ının ise batıya, söz konusu AB'lerin boşaltacağı batı Sibirya bölgesine doğru hareketleneceğini düşünüyorum. Buna bağlı olarak polar atak arkası sibirya (kombine sistemleri) karadeniz üzerinden almamız oldukça mümkün görünmektedir. Bu kış için henüz en sert sistemleri almadık ve kışın 3. fazı söylediğim tarzda iki sistemi Şubat ayı içine ve Mart başına sığdıracak nitelikte olacak.
    Oluşumlarla ilgili bilgilendirmeyi ilerleye günlerde yapmaya devam edeceğim. Şimdilik konuyu kilitli tutuyor olacağım, eski konu başlığı altından takibimizi sürdürebiliriz.
    Teşekkürler,

• Kışın 2. fazına dair son sistem aynen 25/01 tarihinde konuyu açarken belirtmiş olduğum gibi 5-6-7 Şubat tarihlerinde yurdu etkileyecek. Kuvveti konusunda o dönem bir belirsizlik vardı bazı modellerde çok kuvvetli olabileceği görünüyorsa da temkinli olmakta fayda vardı. Evet şimdi kuzeybatı kesimler için 1,5 günlük bir sulu kar olasılığı var. Beklentinizi bu düzeyde tutarsanız mutlu olacaksınız benden söylemesi :)
    Gelelim 3. faza... Ben 10 Şubat demiştim ama 5-6 günlük bir sapma ile başlayacak bu süreç. Şu anda pek de modellere yansımayan polar başlangıçlı sibirya destekli oluşumları 5 gün içerisinde sinoptiklerde görmeye başlayabiliriz diye düşünüyorum. Konunun kilidini kaldırıyorum, herkese hayırlı uğurlu olsun...
    Sevgiler,

• açıldı hocam açıldı hayırlı uğurlu olsun günler öncesinden olacakları ,olabilecek senaryları allahın izni ile paylaşmıştınız öngörü de isabet bu olsa gerek 5-6-7 si ile alakalı olarak,10 unda gelmesi muhtemel sistem ile alakalı belirtmiş olduğunuz gibi 4-5 günlük bir rotar var ama modellerde görünen o şimdilik ama değişim olacaktır.inşallah bakalım ne kadar erken o kadar güzel olur hocam ..:)

• Güzel beklentiler hocam.kışın kuvvetli sistemlerini belki alacagiz(ki ic anadolunun kışı subattir) ama cemrelerin 20 sinde düşmeye baslayacagini ve kar in artık erime meyilli olacağını düşünüyorum.

• Güzel beklentiler hocam.kışın kuvvetli sistemlerini belki alacagiz(ki ic anadolunun kışı subattir) ama cemrelerin 20 sinde düşmeye baslayacagini ve kar in artık erime meyilli olacağını düşünüyorum.

Şu cemre olayını bu kadar kafaya takmayalım bence,ayrıca mevsimlerde sanki kayma var son yıllarda mart-nisan,kasım-aralığa göre nispeten daha soğuk :D

• Şu cemre olayını bu kadar kafaya takmayalım bence,ayrıca mevsimlerde sanki kayma var son yıllarda mart-nisan,kasım-aralığa göre nispeten daha soğuk :D

Evet kayma var ama şöyle uzun süreli kar yağışları ve yerde uzun süre kar olmaz yada olma ihtimali azdir.ama ic kesimlerin rekor karlari genelde Şubattir.

• Evet kayma var ama şöyle uzun süreli kar yağışları ve yerde uzun süre kar olmaz yada olma ihtimali azdir.ama ic kesimlerin rekor karlari genelde Şubattir.

Heleki artık bir yılın Şubat ayındaysak bu ihtimal daha fazladır,17 şubat 2008-17 şubat 2012 - ........... :)

• Anlaşılan olan o ki hiç kimse aslında hiç bir şey bilmiyor,havalar her zaman herkesi ters köşe yapıyor.şubat başında burada ne tahminler yapıldı kışın geri kalanı için ancak hepsi fos cikti

• Anlaşılan olan o ki hiç kimse aslında hiç bir şey bilmiyor,havalar her zaman herkesi ters köşe yapıyor.şubat başında burada ne tahminler yapıldı kışın geri kalanı için ancak hepsi fos cikti

Evet belki öyle olabilir havaları yorumlamak çok zor, çünki atmosfer çok karışık ve zor bir iştir. Bir bakıyorsun dün efsane olan bugün boş. Yapacak pek birşey yok yaratan biz değiliz. Güzel olan burada tahminler yapıp muhabbetler kurmak arkadaşlık kurmak. Sistem de yakalarsak ne ala değme keyfimize. :)

• Evet belki öyle olabilir havaları yorumlamak çok zor, çünki atmosfer çok karışık ve zor bir iştir. Bir bakıyorsun dün efsane olan bugün boş. Yapacak pek birşey yok yaratan biz değiliz. Güzel olan burada tahminler yapıp muhabbetler kurmak arkadaşlık kurmak. Sistem de yakalarsak ne ala değme keyfimize. :)

Evet kimse birşey bilmiyor sadece senin gibi ustalar biliyor.:):):):) ıdr29 sana değil:hfyeni (27):

Einmal editiert, zuletzt von Hasan Can ()

• Günaydın, ülkemiz genelinde ve özellikle Batı bölgelerimizde hakim olan mevsim normallerinin birkaç derece üzerindeki hava şartları, yağış geçişleriyle birlikte küçük dalgalanmalar gösterse de hafta sonuna kadar pek fazla değişiklik beklemiyorum. Hafta sonu, Pazar gününden itibaren özellikle 15-16-17 Şubat tarihlerinde, güney, batı, iç ve kuzey bölgelerde hissedilir derecede artarak bahar değerlerini yer yer aşacak. Bu durum, gerçek bir mevsim döngüsü değil sadece bir dalgalanmadır ve basınç yerleşimlerinin neden olduğu geçici bir durumdur. Yalancı bahara aldanmamanızı tavsiye ederim...

• Günaydın, ülkemiz genelinde ve özellikle Batı bölgelerimizde hakim olan mevsim normallerinin birkaç derece üzerindeki hava şartları, yağış geçişleriyle birlikte küçük dalgalanmalar gösterse de hafta sonuna kadar pek fazla değişiklik beklemiyorum. Hafta sonu, Pazar gününden itibaren özellikle 15-16-17 Şubat tarihlerinde, güney, batı, iç ve kuzey bölgelerde hissedilir derecede artarak bahar değerlerini yer yer aşacak. Bu durum, gerçek bir mevsim döngüsü değil sadece bir dalgalanmadır ve basınç yerleşimlerinin neden olduğu geçici bir durumdur. Yalancı bahara aldanmamanızı tavsiye ederim...

hocam her zaman papaz pilav yemez .düşüncesi ile aynı tongaya ikinci defa düşmeyelim .geçen sene de asor herkesi ters köşe yaptı.hemen hemen aynı tarihlerde yani; tam da bugün ...bahar değerleri ölçülüyordu(geçen senenin 17-18 19 u için ).ancak kırım üzerindeki yb .nin soğuğu ile yağış ile -15 leri 850 hpa da marmaranın üstüne sürpriz şekilde gönderdi ve istanbul da o beklenmeyen ama bir o kadar güzel kar yağışnı (deklerinde ) etkisi altında ;al da at dercesine gönderdi.bu sene aynı sürpriz veya jesti yapar mı !!!.Allahın taktiri biraz da ,ama aldanmamak lazım .her an her şey olabilir!!! :)

• hocam her zaman papaz pilav yemez .düşüncesi ile aynı tongaya ikinci defa düşmeyelim .geçen sene de asor herkesi ters köşe yaptı.hemen hemen aynı tarihlerde yani; tam da bugün ...bahar değerleri ölçülüyordu(geçen senenin 17-18 19 u için ).ancak kırım üzerindeki yb .nin soğuğu ile yağış ile -15 leri 850 hpa da marmaranın üstüne sürpriz şekilde gönderdi ve istanbul da o beklenmeyen ama bir o kadar güzel kar yağışnı (deklerinde ) etkisi altında ;al da at dercesine gönderdi.bu sene aynı sürpriz veya jesti yapar mı !!!.Allahın taktiri biraz da ,ama aldanmamak lazım .her an her şey olabilir!!! :)

Ama gecen sene bu zamanlar modeller sinyali çalmıştı .

• Ama gecen sene bu zamanlar modeller sinyali çalmıştı .

yok kardeşim sinyal felan çakmadı çok iyi hatırlıyorum.bünyamin sürmelinin 13.02.2015 videosu vardı.o bile anlayamadı.marmara karla karışık yağmuru zor yakalayabilir .çok etkili sistem değil şeklinde cnntürk hava durumu arşiv den bak istersen şimdi izliyorum da komik geliyor :)

şti.14 ü gibi.