Ocak ve Şubat Nasıl Geçecek?

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Ocak'ın Geri Kalanı

13 Aralıkta yaptığım tahmin tamamıyla tuttu. Aralık boyunca sistem almadık fakat 31 gün önceden söylediğim sistem ay sonunda geldi hem de gayet güzel bir sistem oldu.

Ayrıca iki hafta önceden Akdeniz'e inecek alçak basınç sistemini de tahmin ettim. Hatta İstanbul bile bu yolla ilk başta beklenmeyen bir kar yağışı aldı. :)
    Söylediğim alçak basınç ve yağmur hala Akdeniz'den ayrılmadı. Etkisini sürdürüyor.

Peki bundan sonra neler olacak? Geçtiğimiz aylarda sinir bozucu hale gelen yüksek basınç bu sefer de sinir bozucu hale gelen alçak basınçla yer değiştirecek.
    Görevler değişmeyecek yani. Zaten Aralıkta yaptığım tahminde ilk yarının kötü geçeceğini de söylemiştim.

Zitat

Kısaca ikinci yarı lodos-yağmur-kar döngüsü ile geçecek. Yani kış asıl Ocak'ın ikinci yarısında başlayacak. :)

13 Aralıktaki tahminimde ikinci yarıda lodos ve arkasından kar geleceğini söylemiştim.
    Modeller tamamıyla beklentime uydu. İkinci yarıya girdiğimiz tarihlerde, yani bir hafta sonra kar gelecek. Sıcaklık dağılımı ve basınç dizilimi 10 Şubat 2015 sistemine benzer olacak.
    Bu arada sıcaklık dağılımı dedim. Sıcaklık demedim. Etkilenecek yerler anlamında yani. Benzer sıcaklıklar anlamında değil.

Dört gün önce Girit'te tepki siklonu oluşabileceğinden bahsetmiştim. Son verilere göre bu net gibi artık.
    Kar yağışının fırtınayla birlikte olmasını bekliyorum. Rüzgar yönü İstanbul için yıldız-poyraz arası. Hatta belki yıldıza biraz daha yakın. :D

Bu sistemden sonrası çok karışık. Sistem zaten pek kısa sürmeyeceği için "sistemden sonrası" gerçekten uzun bir vade demek.
    O tarihlerde Azor'un tekrar yükselmeye çalışması, İskandinavya'nın yerine geri dönmek istemesi, Sibirya'nın da yeter artık sıkıldım buralardan deyip üstümüze inmeye çalışması sebebiyle model senaryoları arasında şiddetli çatışmalar yaşanacak. Bu güzel olaylar tek başına efsane potansiyeline sahip olsa da birbirleriyle kavga etmeye kalkışırlarsa kestanenin babasını indirebilirler. Anlaşırlarsa boğaza buz da getirebilirler.
    Şimdilik bir yorum yapamayacağım. Ayrıca bu Ocak ayı 1907 Ocak ayı ile benzer gidiyor. İlk 15 günü çok benzer olduğu gibi sistem de hem tarih hem de dağılım olarak aynı. Genel basınç dizilimi de çok benzer. Devamında ne olmuş derseniz; İstanbul'a siklon ve -20, Balkanlar'a -23 inmiş. Aşağıda koydum haritayı. Ama dediğim gibi tahmin yapmıyorum henüz. Kestane de olabilir efsane de. Ortası da olabilir. Belirsiz.

Şubat Ayı

Bu haritayı kış tahminimde de kullanmıştım. Vakti geliyor gibi...

UYARI : Yazıya başlamadan önce uyarayım. Gözlükleri takın, gözleriniz ışıktan kör olmasın. :hfyeni (29):
    Ben taktım. Artık yazmaya başlayabilirim. :D

Kış tahminimde söylediğim gibi Şubat muhtemelen çok güzel geçecek. Endeksler ayın tamamında olmasa da ne pozitif, ne de negatif; nötre yakın değerlerde olacak.
    Bu da en ufak bir hareketlenmenin sistem indirmesi anlamına gelir. Nötr endeksler pek kolay bulunan bir şey değildir, çok kıymetlidir. :)
    Çok eğleneceğiz. Muhtemelen aksiyon Martta da devam edecek...

Not : Sistemle ilgili herhangi bir soru sormayın.

• Hocam 17 ocak sisteminde Marmarada yağış sıkıntısı olacakmı yada yağış düzeyi nasıl olacak ?

Bağırganlı

• Hocam bizim için ne düşünüyorsunuz bu güncelleme bizim için iyiydi sıcaklıkla yağış tam çakışdı böyle gelirse kaç gün yoğun kar olur ve nasıl gelecek sizce?

• ben sistemin italya ve balkan sistemi olacagını düşünüyorum nötre dogru yükselen bir ao ve nao var ama alcak basınclar malesef azorun yukarılara kadar cıkmasını 17si gibi engelliyor ha sonrasında cıkar mı çıkar ama 18 sistemi icin ben cok umutlu degilim.. polar vortex yayıldıkca yayıldı; simdi tekrar toparlanacak ve bir atak yapacak o tarihleri beklemekte daha cok fayda var gibi.. bu sistemde istanbul iyi yagıs alır ama karla karısış yagmur fırtınas gibi bişe yaşanabilir bu da hepimizi sinirden öldürebilir..

• ben sistemin italya ve balkan sistemi olacagını düşünüyorum nötre dogru yükselen bir ao ve nao var ama alcak basınclar malesef azorun yukarılara kadar cıkmasını 17si gibi engelliyor ha sonrasında cıkar mı çıkar ama 18 sistemi icin ben cok umutlu degilim.. polar vortex yayıldıkca yayıldı; simdi tekrar toparlanacak ve bir atak yapacak o tarihleri beklemekte daha cok fayda var gibi.. bu sistemde istanbul iyi yagıs alır ama karla karısış yagmur fırtınas gibi bişe yaşanabilir bu da hepimizi sinirden öldürebilir..

Evet bu haliyle 5400 izogpdm'si. (İsim bulamazlarsa ben bulurum.) İstanbul'u geçmemiş. Yani böyle gelirse karla karışık yağmur fırtınası yapar. Ama böyle gelmesini beklemiyorum. Kar olacak. ;)

• Evet bu haliyle 5400 izogpdm'si. (İsim bulamazlarsa ben bulurum.) İstanbul'u geçmemiş. Yani böyle gelirse karla karışık yağmur fırtınası yapar. Ama böyle gelmesini beklemiyorum. Kar olacak. ;)

Az önce dedim. 5400 gpdm sınırı geçti. :D