Kışın 2. fazı başlıyor... (15 Ocak -10 Şubat)

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)

• ECMWF senaryolarında İstanbul için özellikle 42,26,49,16,18,22,23,28,30,38,43,46 uzun soluklu hatırı sayılır bir soğuma öngörüyor, diğer senaryolardan farklı olarak... Bu da %25 civarında hiç de azımsanmayacak bir olasılık...

Efsane olmasada güzel bi sistem geliyo diyebilir efsane de olabilir ama onu söylemek için Zaman var

• -10 ları -11'leri beğenmeyen eyyy 26-45 ; 36-42 koordinatları insanları... Sizleri tatmin eder mi bilmiyorum ama İzlanda'ya falan taşınsak mı acaba yoksa orada da mı mutlu olamazsınız?

• -10 ları -11'leri beğenmeyen eyyy 26-45 ; 36-42 koordinatları insanları... Sizleri tatmin eder mi bilmiyorum ama İzlanda'ya falan taşınsak mı acaba yoksa orada da mı mutlu olamazsınız?

Ben düşündüm oraya taşımayı ama yaşam çok zor orda acaba -32 filan mi bekliyorlar

• Yaşanan patlama neticesinde hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyorum, sorumlularına ise lanet okuyorum. Bu arada umarım GFS çıktısı artık birilerini tatmin etmiştir...

:hfyeni (18): hocam koordinatlar yanlış 34-41 37-41 arası biraz sıkıntılı soğuk yönünden heralde onlar memnun değil yoksa batı karadeniz içleri trakya istanbul kütahya eskişehir bilecik civarı memnun değildir. ha birde kar yağmadan bulutların geçmediği bitlis muş civarı

• Bugun oglen GFS guncellemesinde bulusalim zira artik 192h a kadarki gidisat %75 belli oldu ve kucuk detaylar sistemin gucunu ve etki alanine ortaya koyarken omrunu de belirleyecek.

• Bugun oglen GFS guncellemesinde bulusalim zira artik 192h a kadarki gidisat %75 belli oldu ve kucuk detaylar sistemin gucunu ve etki alanine ortaya koyarken omrunu de belirleyecek.

Hocam soğuğu çok geç sokmuş derin ab sebebiyle değişme ihtimali var mı?

• artık iş baya netleşti.yağış için hala değişimler olacaktır bölge bölge.ama 18 inde iç anadolu ve akdenizdeki yağışlar yağmur olarak düşecek.gece bazı yerler sıcaklık etkisiyle kar a dönüşebilir. soğuk ise heralde trakya ve marmaranın bir kısmına yarayacak gibi

• ECMWF net olarak şu senaryoyu koydu önümüze dedi ki 18 Ocak sistemi batı bölgeler için 1,5 günlük bir sistem ve yeniden lodosa maruz kalacağız ancak arkasından 48 saat içinde bu kez daha güçlü ve daha uzun soluklu bir sistem yine hemen hemen aynı güzergahtan hatta biraz daha doğudan yurdu kuzeybatı kesimlerden başlayarak etkilemeye başlayacak. GFS ise son birkaç güncellemedir bu iki sistemi birlikte arada çok fazla kopma olmaksızın veriyor ve 21-22 sinden sonra neredeyse 26-27'sine kadar soğuk havayı devam ettiriyor. GFS'in bu öğlen güncellemesi bugüne kadarki en önemli (tüm modeller içinde) güncelleme olacaktır. Eğer tutarlı ve birleşik bir sistem verir ve bunu akşam 18:00 güncellemesinde de tekrarlarsa bu kez ECMWF nin sapmalarını konuşup, akşam 20:30 ECMWF güncellemesinde sistemin yeniden eski haline yaklaştığını o ne idüğü belirsiz atlantik kökenli AB'nin yerinde saydığını ve Azor'u etkilemediğini göreceğiz. Bugün öğlen hep birlikte GFS güncellemesinde görüşürüz...

• Sayın wildleo1907 240h'dan bu yana çok ciddi değişim var modellerde.Gerçekten ne olacağı belli değil.Sistem çok yer değiştiriyor adını koyamadık bir yılbaşından daha zor sistem.

Neden daha zor çünkü işin içinde takip etmemiz gereken birden fazla YB ve birden fazla AB var da o yüzden... bak bugün bir 995 mb lik AB bile domino etkisi yaratarak tüm sistemin karakterini ve yol haritasını değiştirdi...