GFS ve ECMWF Yorumlamaları (Aralık 2015)

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Gülüyorum maalesef. Son yıllardaki durumu en kesin olan sisteme doğru gidiyoruz. Her şey, o, bu, şu veri, her veri ülke sistemi diyor. Bu kadar kesin iken bile, modeller fırıldak. Çünkü meteoroloji detay işidir.

Tavsiyem, bir nokta belirleyin. Bu nokta için GEM, ECMWF ve GFS'nin son 5 çıktısının ayrı ayrı ortalamasını alın. Son olarak bunların da ortalamasını alarak oldukça güvenli bir veri elde edersiniz.

Ayrıca, her modelin daha başarılı olduğu sinoptik görünümler var. Araştırın, çok kolaylıkla bulursunuz.

• Şöyle bir durumda var yalnız 17 Şubat sisteminde küçük bir alanda ilerleyen üst seviye alçağı vardı. Bu sistem sağa sola oynayıp en sonunda batıya doğru yöneldi. Bu sefer öyle değil. 500hpa soğuğunun kapsama alanı çok çok geniş. Burada 500hpa soğuğundan ne kadar fazla pay alınırsa o kadar iyi. Yükseğin konumu nedeniyle sistem doğulu geliyor. Karadeniz'in işi ancak sistemin çok doğuya kayıp dün akşamki gibi yükseğin yatmasıyla yada batıda bir alçak basınç alanı oluşmasıyla zora girer ama bu ihtimaller zayıf görünüyor. Benim bu sistemde batı için tek endişem 500hpa soğuğunun yetersiz kalacağı bir basınç dizilimi ve cılız yağışlar. Sistemin batıya kayma ihtimali bence çok uzak bir olasılık. Bu nedenle Karadeniz kıyılarını özellikle de Orta ve Doğu Karadeniz'i bu sistemde kafaya yazıyorum. İç bölgeler de Kıbrıs tarafında gelilecek bir siklonu kovalıyor ki Doğu Akdeniz'de bir alçak basınç alanı oluşsa dahi en fazla 2 gün gecikmeyle soğuklar dalar Doğu Karadeniz'e. Bekleyelim bakalım 1-2 güne resim netleşmiş olur. Herkesi tatmin edecek bir sonuç çıkar inşaallah.

Sayın bay hava benim dikkatimi çekiyor 850 hpa batılıyken 500 hpa çok doğulu olabiliyor. Neden böyle?

• Şöyle bir durumda var yalnız 17 Şubat sisteminde küçük bir alanda ilerleyen üst seviye alçağı vardı. Bu sistem sağa sola oynayıp en sonunda batıya doğru yöneldi. Bu sefer öyle değil. 500hpa soğuğunun kapsama alanı çok çok geniş. Burada 500hpa soğuğundan ne kadar fazla pay alınırsa o kadar iyi. Yükseğin konumu nedeniyle sistem doğulu geliyor. Karadeniz'in işi ancak sistemin çok doğuya kayıp dün akşamki gibi yükseğin yatmasıyla yada batıda bir alçak basınç alanı oluşmasıyla zora girer ama bu ihtimaller zayıf görünüyor. Benim bu sistemde batı için tek endişem 500hpa soğuğunun yetersiz kalacağı bir basınç dizilimi ve cılız yağışlar. Sistemin batıya kayma ihtimali bence çok uzak bir olasılık. Bu nedenle Karadeniz kıyılarını özellikle de Orta ve Doğu Karadeniz'i bu sistemde kafaya yazıyorum. İç bölgeler de Kıbrıs tarafında gelilecek bir siklonu kovalıyor ki Doğu Akdeniz'de bir alçak basınç alanı oluşsa dahi en fazla 2 gün gecikmeyle soğuklar dalar Doğu Karadeniz'e. Bekleyelim bakalım 1-2 güne resim netleşmiş olur. Herkesi tatmin edecek bir sonuç çıkar inşaallah.

Paralel gfs de sistemi orta ve doğu karadenize vermiş. -16 sokmuş resmen

• Sayın bay hava benim dikkatimi çekiyor 850 hpa batılıyken 500 hpa çok doğulu olabiliyor. Neden böyle?

Bazen farklı seviyelerde farklı basınç dizilimleri olabiliyor. Yer seviyesinde yüksek basınç varken üst seviyede alçak basınç olabiliyor. Jet akımları daha üst seviyelerde etkili olabiliyor. Yer seviyesindeki dizilim aynı şekilde üst seviyelerde de olacak diye bir kural yok. Dediğiniz örnek de böyle bir farklılığın olduğu dönemde meydana gelmiştir. Skew-t diyagramının sağ tarafındaki rüzgar oklarını takip ederek hangi seviyelerde rüzgarların hangi yön ve şiddette estiğini görebilirsiniz.