Karalama Tahtası

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • yahu neticede bu değişimler cenabı hakkın izni keremi ile oluşuyor. gfs neeee ecmvf neee. kabul ediyoruz amenna cenabı Allahın verdiği ilimle yorumlar geliyor üstadlardan. ama herşey biyere kadar. gelmeyince modellere atıp tutmak komik oluyor. yapmayın böyle. özellikle gençler :)

bu konu atıp tutma konusu

VATAN NE TÜRKİYE’DİR TÜRKLERE NE TÜRKİSTAN VATAN BÜYÜK VE MÜEBBET BİR ÜLKEDİR TÜRKLERE TURAN

• Elimizde bı coldefsonun sinerjisi ve catalcaradar kaldı.

coldefso sadece sinerji mi veriyor yapmayın arkadaşlar.3 gün öncesinde olmayan bir üyeyi elimizde var deyip Semih hocadan bahsetmiyorsunuz.Bu kadar da anlık yaşamayın...

soru-isareti(1).jpgBir ihtimal daha var...

• 4 Şubat ,umut korumak anlamında söyledim.bir değer biçme ölçütü değil bu.zaten ben Semih ve cold efso hakkında daha önce hissiyatlarimi kendilerine yazdım.cok yazan biride değilim.5-10 tane mesaj kis boyu o kadar.o kadar emek veriyorlar,uğraşıyorlar sen de dahil biz okuyucular her seyin farkındayız.su olumsuz tabloda modeller bu kadar kotuyken bu arkadaşlar umutlu hepsi bu.

• Bence,

İstanbul sahilleri için en düşük ölçülebilecek sıcaklık 2.5 derece ve KKY.
    İstanbul yükseklikleri için en düşük ölçülebiliecek sıcaklık 1.5 derece ve Kar ve KKY olabilir.

Rüzgar kuzey doğu yönünden esip ve uygun şartlar oluşursa deniz etkisiyle yağış alabilirsek kar görebiliriz ecmwf'de control run -8'e kadar dayanıyor ki -8,-10 arası azımsanmayacak çalıştırma var.

1.Deniz suyu sıcaklığı 7.5 C dereceler gösteriyor.Halbuki 24 ocak'da deniz suyu sıcaklığı 8.5 C derece idi.
    2.24 ocak'da -9 dereceler vardı 850 hpa'da.Şimdi control run -8 gösteriyor bozadabilir dahada iyi olabilir
    3.24 ocak daha soğuktu karadeniz ve koyu maviydi istanbul üstü şimdi ist. üstü açık mavi renk var daha çok batılamış gelebilir
    4.23 aralık 2017'li tarihden daha soğuk hava var gibi duruyor

Bence dek için şartlar biraz kötü ama bu tamamen benim yorumum hiçbirşekilde bir bilimsel bir açıklaması yok.

Gelecek sistem 28-29'ına kadar uzayabilir çünkü ECMWF ısınma gösterdiği zaman GFS ısınıp tekrar soğuyor o vakit.

• 4 Şubat ,umut korumak anlamında söyledim.bir değer biçme ölçütü değil bu.zaten ben Semih ve cold efso hakkında daha önce hissiyatlarimi kendilerine yazdım.cok yazan biride değilim.5-10 tane mesaj kis boyu o kadar.o kadar emek veriyorlar,uğraşıyorlar sen de dahil biz okuyucular her seyin farkındayız.su olumsuz tabloda modeller bu kadar kotuyken bu arkadaşlar umutlu hepsi bu.

Umudunu korumak ben kışı kapattım diyenlerin bile içinde var merak etmeyin.Hatırlarsanız forumda anket yaptım %90 üzerinde kar seven bir toplulukta umut hep vardır.Sadece yaşları nedeniyle duygu geçişleri hızlı üyelerimiz var.Benim o duygu geçişim mesela 26 sabahında olur.Bize gelmezse ne olur aslında çok da umurumda değil.Muhteşem bir doğa olayını yaşadık ve bunun sonuçlarını keyifle seyredeceğiz...

• Yukarımız çok karışık, çok soğuk, çözülemeyen bir çok nokta var. Bekleyelim, yaşayarak görelim, ben inancımı yitirmedim, son ana kadar değişimlerin olacağını ve bizim lehimize döneceğini düşünüyorum. Bu sene modellerin son 24 saatte bile tutarlılık sağlayamadığı dönemler oldukça fazla gördük, böyle karışık bir ortamda daha 6 gün varken peşinen karalara bağlanmanın anlamı yok. Bence son 72 ye girmeden netleşmeyecek,72 de sistemi alıp , son gülen biz olacağız.. Takibe devam, yılmak yok..

• Şu aşamada kuzeydeki soğuklar bodoslama bize inecek modeller alt üst olacak daha 5 gün var değişir demekle bu yaz İstanbul'da gök gürültülü yağmur yağabilir demek arasında fark yok. Kesin konuşmayalım diye saçmalayama da gerek yok. Avrupa diyagramları -15 ortalama yapmış endeksler -5 negatif faza demirlemiş siz hala kesin bir şey yok değişebilir diyorsunuz oldu canım bende ölebilirim her an çok şaşırtıcı değil mi?

Bazen haksızda çıksanız bir karar vermeniz gerekir her şeyi son saniyeye kadar beklemeyle ömür bitmez mutlu da olamazsınız risk almayı, cesur olmayı öğrenin yanlışlarınızdan ders çıkararak daha iyisini yapmaya çalışın.

• Elbette modelleri önemsiyorum önce bunu yazim de yanlış anlaşılma olmasın
    Kurumların açıklama notlarını önemli bulurum o yüzden mgm den bi inci daha yazıcam buraya hatırlicaksınız hepiniz:
    - Tahmin modeli büyük ölçek (Hava kütleleri,Cepheler, Orta enlem basınç sistemleri) hava olaylarını tahmin etmek üzere tasarlanmıştır.
    Daha küçük ölçekteki yerel meteorolojik olaylar temsil edilemeyebilir.
    Yorumu sizlere bırakıyorum
    Pazar tatilinde 700 rakımlı köyümde bulunacağım
    Sabah kalkarım baktım kar yağıyo oturur bi çay demler foruma kar haberini veririm
    Baktım yağmıyo hanımı çocuğu alır yaylaya çıkar mangalımı yakarım onuda forumla paylaşırım niye canımı sıkayım ağa iki türlüde bana uyar
    He bide inşallah diyim de sonum nasrettin hocanın aç hatun kapıyı inşallah ben geldim fıkrası gibi olmasın /scatisma2::341

• Çok defa yazdım.Modellere bakılarak yapılan bir çalışma değildi.Modellerin şu anki durumuna bakarak gelmez diyemem.2012 de takibim yoktu.Arkadaşların anlatımlarına göre son ana kadar bizde olan sistem gelmemiş.Herhalde bunu beklerken modeller endeks ortalamaları geleceğini gösteriyordu...

• Çok defa yazdım.Modellere bakılarak yapılan bir çalışma değildi.Modellerin şu anki durumuna bakarak gelmez diyemem.2012 de takibim yoktu.Arkadaşların anlatımlarına göre son ana kadar bizde olan sistem gelmemiş.Herhalde bunu beklerken modeller endeks ortalamaları geleceğini gösteriyordu...

Hocam böyle birşey olma ihtimalini de bekliyorum göründüğü gibi gelirse de yer seviyesinde farklı seyreden yerel koşullarda bekliyorum hani dek gibi filan yada dahabilindik mgm diliyle yer yer kuvetli yağışlar yani
    O yüzden bu kadar umutlu ve pozitifim

• Tarih: 23.02.2018
    Saat13.27
    Yer: forum.havaforum.com/gfs-ecmwf yorumları
    Paylaşan: @4 Şubat
    Takip eden: havaforum sakinleri (857 üye, 1355 misafir)
    Balyoz kuzeyden inmiş ve tüm çıktılar revize edilmiş geliyor 25’inde. Mobilden girenler zorlanıyor sayfaya girmeye girenlerin gözleri parlıyor ve doğruca poligona hücum ediyor..

• Bakın gfs neden umutlu olduğumu anlatabileceğim bi çıktı vermiş şimdi açıklim nerden umudum var:
    Çıktının 126. saatinde toroslar üzerinde ab var ya
    İşte o olmayacak orda
    Güneyde kıbrıs dolaylarında ve biraz daha derin oluşacak
    İşte ben bunu bekliyorum o yüzden modeller mutabıkken bile inanmam o gün gelene kadar diyorum
    Ha birde gene takılmadan edemicem gfs ye
    Yürü be koçum çine ne kaldı şurda 1/kahkahas23s1

• Bölge konuma yazdım bunu sizinde görmenizi istedim @4 Şubat hocam