Karalama Tahtası

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Gfs modelinde sibiryadan sarkan soguk daha belirgin daga guclu iken ecmwf de oyle degil.

Sebebini bilene tahmin yapmasi icin blog acilacaktir.cevap tek cumleliktir.fazla kasmayin.

• Gfs modelinde sibiryadan sarkan soguk daha belirgin daga guclu iken ecmwf de oyle degil.

Sebebini bilene tahmin yapmasi icin blog acilacaktir.cevap tek cumleliktir.fazla kasmayin.

Gfs de 1050 gücünde yb ecmwfde 1035 değerinde 1035 olunca İzlanda aktif oluyor 1050 de aktif olması fazla bir etki yapmaz

Azor yüksek basıncının İzlanda ile zıtlaşaması ve soğukların Etki alanını azaltması Sistem ön görüsünü Azaltıyor. Bu olabilirmi hocam ?

Biraz yüzeysel bir cevap olacak ama gfsde soğuk çekirdeğin daha güçlü olması olabilirmi hocam ?

• ecm de soğuklar 2 ye bölünmeden aşağıya salınım oluyor GFS de ise azorun tırmanışıyla soğuklar 2 ye bölünüyor ve sağdaki soğukların dönüş hareketi soğukların üstümüze rahatça salınımını sağlıyor ... @'Efsane Semih' bizim gibi amatör bukadar cevaplar hocam :)

• Bebde hep buna bakınca biraz garip geliyor. Gfs de -20ler var. Ecmf de -10lar var. Ecmf de yer soğuğundan kaynaklı.Gfs de ise kutup soğuklarını indiriyor.

hocam sebebi bence,daha öncesindeki 18 i gibi mevcut ısınmanın üzerine eklenen bir soğuk var ve -16 lık çekirdek kuzeyden gelene kadar ecmwf de -10 lara dönüşüyor mevcut havanın sıcak olmasından dolayı olabilir.....yani gfs biraz daha uçuk geldi bana ,ecmwf daha gerçekçi yaklaşmış olaya :)

• ecm de soğuklar 2 ye bölünmeden aşağıya salınım oluyor GFS de ise azorun tırmanışıyla soğuklar 2 ye bölünüyor ve sağdaki soğukların dönüş hareketi soğukların üstümüze rahatça salınımını sağlıyor ... @'Efsane Semih' bizim gibi amatör bukadar cevaplar hocam :)

Iste bu sonucun sebebi ney farki soruyorum.diger c3vaplarda yanlis.

• GFS sabah 240H deki İskandinavya Yükseği çok kuvvetli ve konumu güzel.Bu yüzden GFS daha iyi soğuklar indirebiliyor EVMWF sabah güncellemesi ise bu bölge GFS aksine daha karışık

GFS Sabah güncellemesinde güçlü bir YB olan yerde ECMWF de AB var.

• Iste bu sonucun sebebi ney farki soruyorum.diger c3vaplarda yanlis.

valla net cevap veremiyorum hocam dedimya benim gibi amatör bukadar cevap verir :) dikkatimi çeken 1-2 nokta var ama saçma geldi bana sonra :)

Ecmwf de ... şu solda amerika üstündeki daire(1000) azorun tırmanışı engelliyor yatay harekete zorluyor - 2. dairede (1005) çekirdek soğuklarının aşağıya yönelmesini engelleyip çekirdeği böldürmüyor ..
    akşama kadar bekleyin hocam söylemeyinde bizden çok çok iyi hocalarımız var onlar çevrimiçi olduklarında cevaplandıracaktır elbet hocam :)

• valla net cevap veremiyorum hocam dedimya benim gibi amatör bukadar cevap verir :) dikkatimi çeken 1-2 nokta var ama saçma geldi bana sonra :)

Ecmwf de ... şu solda amerika üstündeki daire(1000) azorun tırmanışı engelliyor yatay harekete zorluyor - 2. dairede (1005) çekirdek soğuklarının aşağıya yönelmesini engelleyip çekirdeği böldürmüyor ..
    akşama kadar bekleyin hocam söylemeyinde bizden çok çok iyi hocalarımız var onlar çevrimiçi olduklarında cevaplandıracaktır elbet hocam :)

Gfs akşam tekrar -20 leri verir. Canım sıkılıyor. Artık bu havalardan. Artık gelsin. Hergün havayı güneşli görünce.