Karalama Tahtası

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Sevgili 4 Şubat bu tablo neyi anlatıyor. Biraz halk diliyle yazsan

MQI açılımı, Multivariate QBO Index olup bahsettiğiniz tabloda 1960’dan günümüze QBO’nun yıllara göre değişimini yorumlanıp Tabloya aktarılmış

Bu konu Sam Lilo isimli çılgının özel çalışması olup eleman bu alanda yorumlarıyla sınırları zorlamaktadır

İyi şeyler başaracağını düşünüyorum ama zamana ihtiyaç var

• Arkadaşlar Güney yarı kürede yaşanan kış mevsimine kuzey kutbu etki ediyor mu acaba? Yada tam tersi durum söz konusu mu, yani Güney kutbundaki atmosferik olaylar bizi etkiler mi?

Etkilediği yönünde makaleler var.Güney kutbunda oluşan ssw sonrası oluşam SAM etkisi ,AAO AO korelasyonu gibi...

soru-isareti(1).jpgBir ihtimal daha var...

• Ekim bu, Kasım şu şekilde ama korelasyon kırmızı vermiş MJO ile tahmin yapmanın güvenilmez olduğu anlamına geliyor bu.

nada_2_nov_low.png

Kesinlikle

Şu anda tüm endekslere baktıktan sonra mjo’ya Bakılabilir ama bağlayıcı değil

MJO okyanus demek (hafif nino)

Atmosfer ise hafif nina rolü oynuyor

MJO ile Reel Atmosfer arasında ciddi fark var haftalardır

Birçok meteorolojik denklem yerle bir 😊

• Bir TRT klasiği sunalım sizlere:

Yurdumuz bu geceden itibaren balkanlar ve orta akdeniz üzerinden gelen soğuk ve yağışlı havanin etkisi altina girecek. Hava sıcaklığı kuzeybatı kesimlerden başlamak üzerr 10 ila 15 derece azalacak. Marmara iç ege ve batı karadenizde etkili olması beklenen yağışların önceleri yağmur ve karla karışık yağmur, zamanla kar şeklinde olması bekleniyor. Vatandaşlarimizin ulasimada olusabilecek aksamalara karşı dikkatli olmaları gerekmektedir.

Yurdumuz bu geceden itibaren balkanlar ve orta akdeniz üzerinden gelen soğuk ve yağışlı havanin etkisi altina girecek. Hava sıcaklığı kuzeybatı kesimlerden başlamak üzerr 10 ila 15 derece azalacak. Marmara iç ege ve batı karadenizde etkili olması beklenen yağışların önceleri yağmur ve karla karışık yağmur, zamanla kar şeklinde olması bekleniyor. Vatandaşlarimizin ulasimada olusabilecek aksamalara karşı dikkatli olmaları gerekmektedir.

Kaç gireceğini hep gizlerlerdi Hocam 😀

• negatif nao, yagis anlaminda bize bir şey katar, gelen sistem önemli bana sorarsaniz. Hazar da yüksek olmazsa gelecen sistem sinirda kalmaz ülkemizin her yeri etkilenebilir.(Aksine istisna)

bian aldi beni goturdu kışa:))

VATAN NE TÜRKİYE’DİR TÜRKLERE NE TÜRKİSTAN VATAN BÜYÜK VE MÜEBBET BİR ÜLKEDİR TÜRKLERE TURAN

• 87 efsane mart sisteminde zaten tek kanal dönemiydi yanlış hatırlamıyorsam...20 de haberler ve hava durumu bülteni oluyordu...20 deki hava durumu raporunda istanbul yarın güneşli 14 derece denmişti...daha sonra kapanıştaki haberlerde"basınç yerleşimlerindeki ani değişiklik nedeniyle istanbul yarın karlı -2 derece diye söylenmişti"...sabahın 5 inde annem uyandırmıştı beni kar sevdamı bildiği için...ben ömrümde öyle bir tipi ve kar yağışı hala görmedim...karşı binayla aramızda 20 metre falan vardı ve asla gözükmüyordu o bina...hey gidi günler heyyy...

• 87 efsane mart sisteminde zaten tek kanal dönemiydi yanlış hatırlamıyorsam...20 de haberler ve hava durumu bülteni oluyordu...20 deki hava durumu raporunda istanbul yarın güneşli 14 derece denmişti...daha sonra kapanıştaki haberlerde"basınç yerleşimlerindeki ani değişiklik nedeniyle istanbul yarın karlı -2 derece diye söylenmişti"...sabahın 5 inde annem uyandırmıştı beni kar sevdamı bildiği için...ben ömrümde öyle bir tipi ve kar yağışı hala görmedim...karşı binayla aramızda 20 metre falan vardı ve asla gözükmüyordu o bina...hey gidi günler heyyy...

87 yi zar zor hatırlıyorum ancak 2004 te gece dışarıyı 1 saat izledim öyle bir yoğun tipi ve kar yağışı vardı ki aynen Senin dediğin gibi karşı binalar görünmüyordu.kendi kendime sabaha rahat 1-1,5 metre olur dedim ama o kadar yoğun kara 50 cm alabildik

• Kar ve soğuk bütün yıırdu kapladı MeteorolojVye göre karakış, daha 5 gün devam edecek Şebir ve Yurt Haberleri Servisi Yurdun çeşitli bölgelerinde sel ve fırtına milyonlarca liralık hasara sebep olurken, Marmara bölgesinde dün de şiddetli kar yağışı devam etmiş; hava, kara ve denizlerde hayat, tamamen felce uğramtştır. Balıkesir'in 900 köyünden 500'ü sular altında bulunmaktadır. Sındırgı Çayı üzerinde insa balindeki «Çaygoren Barajı« yükselmiş, çevresindeki köyler boşaltılmıstır. Manyas Gölünün taskın suları altında kalan Kızıkca köyünde 250 ev yıkılmış, 350si hasar görmüştür. Bursa ve Balıkesir bölgelerinde sel baskınına uğrayan yerlerde incelemelerde bulunan Enerji Bakanı Sezgin ile lraar Bakanı Menteşeoflu'nun arabaları, zaman zaman kara saplanmıstır. Meteorolojiye göre, kötü hava sartları 5 gün daha sürecektir. " SON EMRÎ VAKİLERE KARŞI GEREKLÎ TEDBİRLER ALINIYOR ..1968 ocak 14 Cumhuriyet

soru-isareti(1).jpgBir ihtimal daha var...

Einmal editiert, zuletzt von 4 Şubat ()

20 bülteni bitişinde YB verdiklerine Gfs 12Z ‘ ye bakmışlar

Kapanışta yoğun kar verdiklerine göre de gece 01:00 civarı Gfs 18Z güncellemesine göre amel etmişlerdir 😀

Hey gidi Gfs hep oynak modelsin sen yüzyıllardır

998ae9bab2e54f.png