Karalama Tahtası

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Birileri hava forumdan okuyup okuyup kopya çekip sağda solda haber olmaya çalışıyor

Solar minimum döngüyle ilgili şahsım , 4 şubat Hocam ve Storm Chaser arkadaşımız başta olmak üzere birçok arkadaşlarımız paylaşımlar yaptı ,sanki bu konu tek temel belirleyici etmenmiş gibi medya uyduruk isimlerin laflarını haber yapıyor , şaka gibi ya

Ülkede bilim değil , tanıma, kontak ve ilişkiyle haber yaptırmak prim yapıyor , fazla diyecek söz yok, bu kafayla anca bu kadar ilerleriz

• Birileri hava forumdan okuyup okuyup kopya çekip sağda solda haber olmaya çalışıyor

Solar minimum döngüyle ilgili şahsım , 4 şubat Hocam ve Storm Chaser arkadaşımız başta olmak üzere birçok arkadaşlarımız paylaşımlar yaptı ,sanki bu konu tek temel belirleyici etmenmiş gibi medya uyduruk isimlerin laflarını haber yapıyor , şaka gibi ya

Ülkede bilim değil , tanıma, kontak ve ilişkiyle haber yaptırmak prim yapıyor , fazla diyecek söz yok, bu kafayla anca bu kadar ilerleriz

Aslında cevap, gazetelerin 3.sayfa haberlerinin neden çok okunduğu ya da Şeyma bilmemkinin kitabını tartışıp, bu akşam

şehit olan 3 askerimizi neden konuşmadığımızda gizli.

Magazini seven bir toplumuz ne yazık ki ;(

• Aslında cevap, gazetelerin 3.sayfa haberlerinin neden çok okunduğu ya da Şeyma bilmemkinin kitabını tartışıp, bu akşam

şehit olan 3 askerimizi neden konuşmadığımızda gizli.

Magazini seven bir toplumuz ne yazık ki ;(

hocam biz akademik çalışmaların içinde olanların ettiği bir laf vardır akademik camiada, bilim yapın film değil diye:) siz böyle deyince aklıma geldi söylemek istedim:)

VATAN NE TÜRKİYE’DİR TÜRKLERE NE TÜRKİSTAN VATAN BÜYÜK VE MÜEBBET BİR ÜLKEDİR TÜRKLERE TURAN

• Üzüntü verici bir durum.Burada paylaştığım veri makale ve buna bağlı ön görüler atmosfer konusunda araştırmaya zaman bulamadığı için geri kalmasını istemediğim üyeler içindir.Ne öğrendiysem paylaşıyorum ki kendi kendine ünvanlar koyan hala bilgi seviyeleri 10-15 sene öncesinde kalmış kişilerin atmasyonlarına prim tanımasınlar.Bu konuda başarılı olduğum söylenemez.Gönlüm isterdi ki atmosferle ilgili bir konu ortaya atıldığında fikirler ön görüler havada uçuşsun.Ortaya çıkan sinerji ile atmosferi anlamaya çalışalım.

Mesela 2 gündür üstadın " sibirya genişleyecek" ön görüsünü düşünüyorum.Elimdeki veriler olmaz diyor ama kendisine sormadan nasıl buna ulaştığı üzerine kafa yoruyorum...

soru-isareti(1).jpgBir ihtimal daha var...

• Geçen günler içerisinde Madicane ile alakalı yazmıştım ama yine yazayım dedim kasırgaları takip eden arkadaşlar bu yıl da Madicane oluşumu bekliyorlar mı?

• Bence düşük bir ihtimal... Cmtsi sst anomalisini atmıştım...

aynen hocam medicane bu sene zor gibi, ama olursa güzel heyecan olmuştu geçen sene, bu senede aynı heyecanla takip ederiz:)

VATAN NE TÜRKİYE’DİR TÜRKLERE NE TÜRKİSTAN VATAN BÜYÜK VE MÜEBBET BİR ÜLKEDİR TÜRKLERE TURAN

• Valla İzmir ve Ege bölgesi yangınlar ve depremlerle baya korku ve heyecan yaşadı bu yaz , daha sempatik görünse de (zarar verme ihtimali olduğu için) bir Medicane aksiyonu ağır gelir bu seneye , umarım olmaz , olursa da yapacak bir şey yok katlanırız

• @4 Şubat hocamızı Veri Şövalyesi yada Evrensel Uzman olarak anmayı öneriyorum , yok böyle mücadele ve veri madenciliği (bazı yorum farklarımız tatlı çekişmelerimiz olsa da ) aslolan veriyi , hem de nitelikli veriyi çekip almaktır

Viva 4 şubat , arriba forever 😊

• Merhaba dostlar

Bugün Karadeniz bölgesinde yağışlar gözüküyor ve bu yağışlar Batı, Orta ve Doğu Karadeniz çevrelerinde görülmesi bekleniyor yağışlar yer yer kuvvetli olabilir yağış kestirmek zor radar takibi olursa daha anlaşılır yağışlar çıkıyor

GFS yağış ve bu akşama kadar toplam yağış haritasını bırakıyorum

941c3ac2ccd8.png

68db998770c5.png

• "Emekli malzemeci" yeterli Cold.EFso :D Küresel evrensel uzman olmak mesele değil mesele işin özünü anlayabilmekte.Keşke anadilimizde verilere ulaşabilsek de zamanımız artsa.Çekişmelere gelince olsun olmalı da.Sadece model sinoptik ve diagramlarına bakıp öngörü yapma alışkanlıklarımızdan kurtulmalıyız.Belki 10 sene öncesinde işleyen sistemlerdi.Keşke forum içinde bir takım oluştursak.Birisi okyanusları birisi rüzgarları birisi tele bağlantıları vs... takibinde olup raporlar alabilsek...

soru-isareti(1).jpgBir ihtimal daha var...