6 Ocağa Kadar Olan Görünüm

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Ben kimseyi aşağılamıyorum. Bu adam acaba ne demek istiyor diye sinirlenmeden bir sonuca ulaşmaya çalışırsanız eminim siz de bana hak verirsiniz. O yazıda vermek istediğim mesaj eski kışlarla şimdiki kışlar arasında ciddi farklar olduğudur. Gerçekler acıdır. Yazdıklarımdan rahatsız olan çok çünkü ben gerçekçiyim hayalci değilim ama diyorum ya gerçekler acıdır. Bafralı55 gibi siz de bu mesajı birilerini aşağılama niyetiyle yazdığımı düşündünüz oysa benim derdim hayaller değil gerçekler idi. Bunu anlayan anladı ve hakikaten eski kışlar başkaymış şimdiki kışlar çok başka dedi bunun ardında yatan nedenleri kendince sıraladı. Bu konu benim açımdan kapanmıştır. İsteyen istediği yere çeksin yada rahatsız olsun ben doğru bildiğimi söylemeye devam edeceğim.

Bu kışı neden 29 a 54 e benzetmesinler. Yazindan bi daha o sekilde basinc yerlesimi olmaz sonucunu cikardim..

2012 de sibirya yb 1067 mb oldu. Arsivde bile goremedim ben 1067 lik yb.

29 da 54 te 36 da 1907 de olabilir.

• Doğru bildiğini söylemeye devam et, çünkü doğrusuda budur:). Gerçeklerin insanlara fazla acı gelmemesi lazım, başka bir mesajınızda 2020'den bahsetmişsiniz, güneş lekeleri hakkında, yine nerdeyse sinekkaydı olacak, la nina'lı yıllarda kuzey yarım küre baya soğur.

Benim yapımda ki bir insana gerçeklerin acı gelmesi olağan değildir. Ayrıca ben 1929 geliyor da demedim. Arkadaşın üslubu pert. Tabi karşı çıkacağım.

• Bu kışı neden 29 a 54 e benzetmesinler. Yazindan bi daha o sekilde basinc yerlesimi olmaz sonucunu cikardim..

Benim için mesele bu değil. Ben konuya dahil de değildim ama arkadaşımız çok bildiğini sanarak insanları aşağılama yetkisini kendisinde görüyor.

• Sen bize Mgm gibi 3 5 gunluk tahminler yap diyosun. Bana sadece 3 5 gunluk tahmin yapan bi hava forumu sitesinin adini soylesene ?

3 5 gunluk tahmin yapicaksak siteye ne gerek var. Ben kendime yeterim derim tahmin yapmam yada mgm den bakarim.

Ben bu isi amator olarak yapiyorum.bir nevi hobim.herhangi bir karsilikta almiyorum. Isimsiz bi sitede bu isi para karsiligi yapma teklifi oldugu halde.

Uzun vadede tutturdugumda olmustur yanildigimda.her 3 gun sonrasi icin yuzde 99 istanbulda kar olup olmayacagini soylerim. Ama insanlar 15 gun sonrasini merak ediyolar ve kar ne zaman yagacak sorusunun cevabini.

Bu sene fazla yanildim dogrudur.benim gibi bunyamin surmeli ve gokhan aburda yanildi.

Ama gecen sene bizi etkileyen her 2 sistemide kac gun onceden bildigim ortadadir.konunun acilma zamanindan gorebilirsin.

20 Aralik 2012 deki sistemi yine 15 gun onceden bildim yalniz o sistemi bi tek ben bildim.abur mgm surmeli 5 6 derece yagmur ve kky beklerken ben tipi olacak dedim.

Demem o ki sistem bilince omuzlara alinmayi istemedigim gibi sitenin amacina uygun olmayan tahminler icin elestiri hos degil.tutturamadin diye elestir.niye bu kadar uzun vade tahmin yapiyosun dersen aradigin(ız) site bu degil.. tesekkurler.

• Alıntı yapmak istemezdim ama konu semih olunca yazmak zorunda kaldım bunun içinde özür diliyorum
    Ve ekliyorum uzun vade tahminlerde ao nao verilerinin tutarliligi %75 yakındır burda sallama tahmin yoktur bilginize semih hoca yi tebrik ediyorum çok başarılı bir tahminci

• Bu kışı neden 29 a 54 e benzetmesinler. Yazindan bi daha o sekilde basinc yerlesimi olmaz sonucunu cikardim..

1929 ve 1954 gibi kışlar istisna kışlardır. Bundan sonra hiç olmaz demiyorum ama zaten çok nadir görülen böyle kışların içinde bulunduğumuz dönemde görülmesi çok daha zordur. Bunun sebeplerinden biri atmosferdeki ortalama karbondioksit yoğunluğunun 400 ppm'in üzerine çıkmış olmasıdır.

Küresel ısınma ile atmosferdeki karbondioksit oranı arasında pozitif bir bağıntı vardır. Son yıllarda dünyada en sıcak eylülü yaşadık 200 yılın en sıcak kasımını geçirdik türünden haberleri çok duymamız, sıcaklık rekorlarının son yıllarda daha kısa aralıklarla kırılır olması tesadüf değildir. Bu etkiyi bir nebze de olsa baskılamak için ya Tambora, Yellowstone, Pinatubo gibi bir süper volkan patlaması lazım (Etna yada geçtiğimiz yıllarda İzlanda'da patlayan sıradan volkanların iklime herhangi bir etkisi yoktur) bu olmuyorsa mesela güneş aktivitesinin minimum seviyelere inmesi güneş lekesinin sıfır seviyelerine düşmesi lazım. Alternatif olarak okyanus suyu sıcaklıklarının çok daha düşük olması gulfstream gibi akıntıların zayıflaması lazım. QBO gibi stratosfer akışlarının bu kış olduğu gibi batılı değil doğulu olması lazım. Bu gibi şartlar yerine gelmişse 1929, 1954 gibi istisna ve olağanüstü bir kışı görebilme ihtimalimiz bir parça yükselir. Şahsen bir benzetme yapacaksam 1907, 1929 yada 1954 yerine 1985, 1987, 2006 gibi yakın geçmişten bir kışı seçmeyi de tercih ederim. Bahettiğiniz Sibirya bölgesindeki çok yüksek basınç değerleri ise 5-6 senede bir görülebilmektedir. Bu basınç değerlerini bundan sonraki yıllarda da yine birkaç senede bir görmemiz mümkündür. Benzetmelere karşı değilim, hayal kurmaya da karşı değilim ama bunu yaparken bile doğru zamanı kovalamak gerekir. Eldeki veriler doğrultusunda 2016 kışı böyle beklentiler için uygun bir kış gibi gözükmemektedir.

• azorun aldığı konuma bak hele,sinoptiklerde bunu görmemiz lazım işte..

VATAN NE TÜRKİYE’DİR TÜRKLERE NE TÜRKİSTAN VATAN BÜYÜK VE MÜEBBET BİR ÜLKEDİR TÜRKLERE TURAN

• 1929 ve 1954 gibi kışlar istisna kışlardır. Bundan sonra hiç olmaz demiyorum ama zaten çok nadir görülen böyle kışların içinde bulunduğumuz dönemde görülmesi çok daha zordur. Bunun sebeplerinden biri atmosferdeki ortalama karbondioksit yoğunluğunun 400 ppm'in üzerine çıkmış olmasıdır.

Küresel ısınma ile atmosferdeki karbondioksit oranı arasında pozitif bir bağıntı vardır. Son yıllarda dünyada en sıcak eylülü yaşadık 200 yılın en sıcak kasımını geçirdik türünden haberleri çok duymamız, sıcaklık rekorlarının son yıllarda daha kısa aralıklarla kırılır olması tesadüf değildir. Bu etkiyi bir nebze de olsa baskılamak için ya Tambora, Yellowstone, Pinatubo gibi bir süper volkan patlaması lazım (Etna yada geçtiğimiz yıllarda İzlanda'da patlayan sıradan volkanların iklime herhangi bir etkisi yoktur) bu olmuyorsa mesela güneş aktivitesinin minimum seviyelere inmesi güneş lekesinin sıfır seviyelerine düşmesi lazım. Alternatif olarak okyanus suyu sıcaklıklarının çok daha düşük olması gulfstream gibi akıntıların zayıflaması lazım. QBO gibi stratosfer akışlarının bu kış olduğu gibi batılı değil doğulu olması lazım. Bu gibi şartlar yerine gelmişse 1929, 1954 gibi istisna ve olağanüstü bir kışı görebilme ihtimalimiz bir parça yükselir. Şahsen bir benzetme yapacaksam 1907, 1929 yada 1954 yerine 1985, 1987, 2006 gibi yakın geçmişten bir kışı seçmeyi de tercih ederim. Bahettiğiniz Sibirya bölgesindeki çok yüksek basınç değerleri ise 5-6 senede bir görülebilmektedir. Bu basınç değerlerini bundan sonraki yıllarda da yine birkaç senede bir görmemiz mümkündür. Benzetmelere karşı değilim, hayal kurmaya da karşı değilim ama bunu yaparken bile doğru zamanı kovalamak gerekir. Eldeki veriler doğrultusunda 2016 kışı böyle beklentiler için uygun bir kış gibi gözükmemektedir.

2020-2022 arası Gunes Lekeleri dip yapacak galiba. Zaten az lekeli senelerde sağlam kışlar gecirmisiz. AO da negatif olmuş.

HTC Desire 820 cihazımdan Hava Forum kullanılarak gönderildi

• Arkadaslar 23une kadar onemli bir kaydeye deger bisey yok havada gunesli soguk puslu ve kirli havalar bu kadar bu kurak gecen ve pisli havalardan sonra illaki temizleyici hava yani yagmur veya kar illaki gelecektir diye tahmin ediyoruz.

• 1929 ve 1954 gibi kışlar istisna kışlardır. Bundan sonra hiç olmaz demiyorum ama zaten çok nadir görülen böyle kışların içinde bulunduğumuz dönemde görülmesi çok daha zordur. Bunun sebeplerinden biri atmosferdeki ortalama karbondioksit yoğunluğunun 400 ppm'in üzerine çıkmış olmasıdır.

Kuresel isinmanin iklimde meydana gelen dengesizlikleri artirmasi , super el ninonun atmosferin debgesizligini artirmasi vs.bunlar senin dedigin seyler.bende bunlar var diye 29 54 vs olabilir diyorum..

5 6 senede bir olusan 1067 lik yb yi nerde gordun. Ayrica o 1067 lik yb iskandinavyaya otursaydi bugun 29 dan 54 ten bahsetmiyor olurduk.demekki istese oluyomus. Bu tur bi yb icin atmosfer bukadar dengesizken bu gun olmayacakta ne zaman olacak. Hersey basinc yerlesimine bagli. Abd nin dogusu en az 10 yildir neden soguk tarafta kaliyor. Bu sene o tarz kis gorulmez diyosun sebebini karbondioksit oranina bagliyosun.bu karbondioksit oranindan abd nin dogusu muaf mı ? Bende kesin 29 54 olacak demiyorum.bu kadar dengesizlik varken hersey olur.nerseyse 3 aydir yb etkisindeyiz aradaki bikac gunu saymazsak.pekala bu kadar israrci bi yb iskandinavyayada oturabilir..