Sorularınızı ve görüşlerinizi bu başlık altından bizlere iletebilirsiniz.

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Bu akşam yurt içinden bir haber paylaşacaktım.Meteorolojik haberlere girdim oradanda yurt içine girdim fakat genel olarak bir konu açılmamış.'Yurttan Meteorolojik Haberler' adlı bir konu açılırsa haberleri sadece yetkili kişiler konu olarak değilde herkez yorum olarak yazabilir.Böylece hem konu sıklığı azda olsa önlenebilir.
    @dmin

Einmal editiert, zuletzt von GabelBerg10 ()

• Daha önce hiç olmayan bir hata ile karşılaştım.Fotoyüklemeye çalıştım ama tinypic 'e girince boş bir ekran çıkıyor.Sizce neden kaynaklanıyor olabilir ?

• Daha önce hiç olmayan bir hata ile karşılaştım.Fotoyüklemeye çalıştım ama tinypic 'e girince boş bir ekran çıkıyor.Sizce neden kaynaklanıyor olabilir ?

Ekran görüntüsü atar mısınız? Arasıra TinyPic'te sorun olabiliyor, defalarca oldu bende.

AF-YOK

• Şu an aynı sorun bende de var. TinyPic'in kendi sitesine girdim de sorun orada.

Hizliresim'i tavsiye ederim TinyPic'te sorun olduğu zamanlar. Hizliresim'den yükleyip; resmin URL'sini kopyalayıp, "Resim Yükle" kısmına yapıştırıp URL'yi paylaşabilirsiniz.

AF-YOK

• Şu an aynı sorun bende de var. TinyPic'in kendi sitesine girdim de sorun orada.

Hizliresim'i tavsiye ederim TinyPic'te sorun olduğu zamanlar. Hizliresim'den yükleyip; resmin URL'sini kopyalayıp, "Resim Yükle" kısmına yapıştırıp URL'yi paylaşabilirsiniz.

Teşekkür ederim :)

Einmal editiert, zuletzt von GabelBerg10 ()

• Bu siteye neden yeni şeyler eklenmiyor. Anket mesela yılın ayın günün üyesi veya. En iyi tahmin yapan. Yeni bilgiler. Meraklandıracak bilgiler. Yoksa bu site her durgun havada hiç kimse olmaz. Bazı şeyler eklense. Bu site 10000 kullanıcıya hemen ulaşır.

Cevap:
    Şimdilik yarışmalar mevcut.

Einmal editiert, zuletzt von Aytac ()

• Merhabalar

Çalışmakta olduğum firma için aşağıdaki verilere ihtiyacım var,

Yardımcı olabilecek var ise çok sevinirim,

Tşk

Istanbul, Ankara, Izmir ve Antalya için bu değerleri bulabilir miyiz?

Kışın en düşük sıcaklık? (son 5 yılın en düşük sıcaklıklarının ortalamasını alabiliriz)
    Bina içi en konforlu sıcaklık?
    Kış ayı süresi? (Isınmak için kalorifer veya kombi kullanım süresi)
    Kış ayı süresince ortalama en düşük sıcaklık?
    41, 39, 36 ve 38 enlemlere ay bazında düşen güneş ışımımı şiddeti?

• @sparus şu adres sana yardımcı olur. http://www.mgm.gov.tr/veridege…celer-istatistik.aspx#sfU

Bina için konforlu sıcaklık bildiğim kadarıyla şehirden şehire değişmez, 21-22 olması lazım. Kış ayı süresini de kabataslak biliyoruz. Kombiler genelde kasımda yanmaya başlıyor martta sönüyor. İstanbul-Ankara için ortalama 4-5 ay, İzmir-Antalya için de 3 bilemedin 4 ay gibi düşünülebilir.

Son soru için de şu adrese bakabilirsin http://www.eie.gov.tr/MyCalculator/Default.aspx

• Konularda ilk mesajdaki reklam düzeni bozmuş baya... Konudaki yazılar direk reklamın altından başlasa daha iyi olur sanki.
    http://oi68.tinypic.com/dlt9xk.jpg

Hatta oraya 468x60 gibi dikdörtgen şeklinde reklam daha uyumlu olur. Öyle bir seçenek varsa görünüm açısından denenmeli diyorum ben.
    @@dmin @Samet_113

İfade özgürlüğünü, yasalar tek başına garanti edemez. Herkesin kendi düşüncesini, cezalandırma olmaksızın açıklayabilmesi için toplumda hoşgörü mevcut olmalıdır.
    Albert Einstein

• Konularda ilk mesajdaki reklam düzeni bozmuş baya... Konudaki yazılar direk reklamın altından başlasa daha iyi olur sanki.
    http://oi68.tinypic.com/dlt9xk.jpg

Hatta oraya 468x60 gibi dikdörtgen şeklinde reklam daha uyumlu olur. Öyle bir seçenek varsa görünüm açısından denenmeli diyorum ben.
    @@dmin @Samet_113

Onun bende farkındayım.Bi düzenleme yapacağız.Her sayfa başında aynı sıkıntı oluyor.

• selamunaleyküm ... hocam bi önerim olacak ... yaz ligi başlayana kadar en azından haftalık yarışma düzenlenebilir uygun görürseniz küçük hf puan ödülleride verilebilir örneğin aldığı puan 20yle çarpılabilir ... böylece forumu da daha hareketli tutarız hocam ... tabiki karar sizindir ;)

• Sonuçta burası hava meraklılarının bulunduğu site.Elbet içlerinde öğrenmek isteyenler vardır.Mesala kararsızlık indexlerini yorumlama olabilir.

Endeksler yorumlama değil ki. Direk ezber. Kaçla kaç arasında olursa ne olur gibi hepsi.

• Bilgilendirici konular ben açıyorum zaten. Blogları gezerseniz HF-Meteosözlük'e kadar her şey var.

Sizler de açabilirsiniz, ben ilgili bloga taşırım ;) .

AF-YOK

• Hocam mesala yani :D

Totals Totals Index mesela.
    44-45 arasında tekil fırtına kütleleri
    46-51 arası aralıklı fırtına kütleleri gibi.

Bunda yorumlayacak bir şey yok. Sırf ezber. Zaten sırf bunlarla orajtahmini yapmak yanlış. Skew T iyi bilmek gerek. CAPE yoksa bunlarda bir işe yaramaz. Bazen hem CAPE olur, hem bunlar olur gene bir işie yaramaz bu endeksler. Hepsini bir arada kullanmak lazım yani.