Sorularınızı ve görüşlerinizi bu başlık altından bizlere iletebilirsiniz.

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Efsane Semih hocam sistemin ismi nereden aklınıza geldi çok merak ettim benim köyümün ismi azlağa çünkü bir esinlenme olmuş olabilir mi

• DrMozzy konuyu değerlendirip size buradan döneceğiz ama şunu söyleyebilirim sitemizde faydalı meteorolojik bilgiler başlığı altında ve o forumda pek çok konu hakkında bilgi sahibi olabileceğiniz konular mevcut.Eğer bunlarla ilgili bir düzenleme istiyorsanız ona da bakalım.

Samet soru cevap gibi tartışma şeklinde bilgi alışverişi yaratabileceğimiz bir ortam düşünmüştüm çünkü diğer konularda aktiflik düşük ve soru sorma amaçlı olmuyor genelde paylaşımlar. Düzenleme yapmak mı yeni konu açmak mı daha mantıklı orası forum yönetimine bağlı ama bu konuda gerçekten bir adım atılmasını istiyorum bana katılanlar olur mu bilmiyorum ama forumda boş yorum yapanların oranı en azından biraz azalır diye tahmin ediyorum. Bilirsiniz her sistem öncesi sorulur bu sorular:

Hocam şu ile kar yağacak mı? Hocam kaç cm yağar? Falan ile ne zaman kar yağar? Kar saat kaçta başlar? Bu tip yorumlar az buçuk sadece 850hpa sıcaklıklarına bakarak bile herkesin anlayabileceği şeyler diye düşünüyorum ki ilk başlarda ben de öyle yapardım. Bu sorulardan başta forum yazarlarımızı ve sonrasında tüm forum ahalisini kurtarmak istiyorum. Ha hiç mi sorulmasın derseniz de hocalarımız zaten konu açıyorlar en ince ayrıntısına kadar her bilgiyi paylaşıyorlar.

Lafımı toparlayayım, forumda daha bilinçli bir yeni kuşak oluşturmalıyız(amacım yol göstermek değil kendi fikrim yanlış anlaşılma olmasın 😊) ki troller azalsın. Şu baş belası tipler yüzünden birçok dostumuz model yorumlama sayfasına yazamıyor yazamıyoruz(bu konuda da bir sorum olucak, belli bir süredir üye olan kullanıcılara aktif hale getirmek gibi bir şansınız var mı?).

Teşekkürler

Saygılar

• Samet soru cevap gibi tartışma şeklinde bilgi alışverişi yaratabileceğimiz bir ortam düşünmüştüm çünkü diğer konularda aktiflik düşük ve soru sorma amaçlı olmuyor genelde paylaşımlar. Düzenleme yapmak mı yeni konu açmak mı daha mantıklı orası forum yönetimine bağlı ama bu konuda gerçekten bir adım atılmasını istiyorum bana katılanlar olur mu bilmiyorum ama forumda boş yorum yapanların oranı en azından biraz azalır diye tahmin ediyorum. Bilirsiniz her sistem öncesi sorulur bu sorular:

Hocam şu ile kar yağacak mı? Hocam kaç cm yağar? Falan ile ne zaman kar yağar? Kar saat kaçta başlar? Bu tip yorumlar az buçuk sadece 850hpa sıcaklıklarına bakarak bile herkesin anlayabileceği şeyler diye düşünüyorum ki ilk başlarda ben de öyle yapardım. Bu sorulardan başta forum yazarlarımızı ve sonrasında tüm forum ahalisini kurtarmak istiyorum. Ha hiç mi sorulmasın derseniz de hocalarımız zaten konu açıyorlar en ince ayrıntısına kadar her bilgiyi paylaşıyorlar.

Lafımı toparlayayım, forumda daha bilinçli bir yeni kuşak oluşturmalıyız(amacım yol göstermek değil kendi fikrim yanlış anlaşılma olmasın 😊) ki troller azalsın. Şu baş belası tipler yüzünden birçok dostumuz model yorumlama sayfasına yazamıyor yazamıyoruz(bu konuda da bir sorum olucak, belli bir süredir üye olan kullanıcılara aktif hale getirmek gibi bir şansınız var mı?).

Teşekkürler

Saygılar

O konuda ayrım yapamıyoruz ne yazık ki.Üyelik almanız sizin yararınıza olacaktır bu durumda.

• hayırlı akşamlar kolay gelsin hava madel konusunu anlarım amma neden deprem bildirim konusunun üyelere kapalı olduğunu acaba açıklaya bilirmisiniz.Böyle hassas bir konuda acaba üyeler ne yapmalı sadece izlemekmi gerekiyor yoksa soru veya fikir görüş bildiremiyormu deprem bildirim konusundaki yazanlar uzmanmı yoksa paralı veya puanlı gold üyemi teşekkürler şimdiden cevap için sayın yetkili

• hayırlı akşamlar kolay gelsin hava madel konusunu anlarım amma neden deprem bildirim konusunun üyelere kapalı olduğunu acaba açıklaya bilirmisiniz.Böyle hassas bir konuda acaba üyeler ne yapmalı sadece izlemekmi gerekiyor yoksa soru veya fikir görüş bildiremiyormu deprem bildirim konusundaki yazanlar uzmanmı yoksa paralı veya puanlı gold üyemi teşekkürler şimdiden cevap için sayın yetkili

Önceki halini görmediniz o yüzden böyle yazdığınızı düşünüyorum.Deprem bildirim konusu eski halinde yaşanan her küçük artçı sarsıntıyı yazma,Alakalı alakasız sebep arama,geniş yelpaze de komplo teorileri üretme merkezi haline gelmişti.Konu içerisinde bilgisi olan yazarlarımızın mesajları arada kayboluyor ve sonuç olarak konu düzeni hiç olmayacak şekilde bozuluyordu.Sizin talebiniz konuya yazabilmek adına ise ben bu konuda size yardımcı olurum ama sizden ricam konu içerisinde eskiden yapılan gibi konu içeriğiyle bağdaşmayan mesajları konu içerisinde paylaşmamanız.

• çok teşekkür ederim sevgili samet bey bilgilendirme için sadece 1999 depremini çok yakından derin üzüntülerle yaşayan biri olarak çok olmamak kaydı ile fikir ve soru olarak istemiştim yardımcı olursanız fazla yoğunluk yapmam teşekkürler.

• çok teşekkür ederim sevgili samet bey bilgilendirme için sadece 1999 depremini çok yakından derin üzüntülerle yaşayan biri olarak çok olmamak kaydı ile fikir ve soru olarak istemiştim yardımcı olursanız fazla yoğunluk yapmam teşekkürler.

Gerekli düzenlemeyi yaptım yazabilirsiniz.

• Görüş;

Forumca GFSye ve Meteociel'e mailler yağdırıp Meteocielde Carte Turkey diye bölüm oluşturtsak?

Ülkemizi daha yakından görürüz yağışların dağılışları vs. daha rahat okunabilir ?

Nede olsa Türkler olarak çok fazla takip yapıyoruz...

• Görüş;

Forumca GFSye ve Meteociel'e mailler yağdırıp Meteocielde Carte Turkey diye bölüm oluşturtsak?

Ülkemizi daha yakından görürüz yağışların dağılışları vs. daha rahat okunabilir ?

Nede olsa Türkler olarak çok fazla takip yapıyoruz...

Bunu Weatherbell yapıyor Meteociel de farkı ne olacak onu anlamadım.Siz yine de yazmak isterseniz yazın belli olmaz belki değerlendirebilirler.Weatherbell geçen sene olmayan özelliği bu sene koydu hem haritaları daha kullanışlı hem de detaylı.

• Bunu Weatherbell yapıyor Meteociel de farkı ne olacak onu anlamadım.Siz yine de yazmak isterseniz yazın belli olmaz belki değerlendirebilirler.Weatherbell geçen sene olmayan özelliği bu sene koydu hem haritaları daha kullanışlı hem de detaylı.

Belki meteociel ile bağlantısı vardır diye düşündüm model çıktıları ilk oraya yansıyor diye

• Bunu Weatherbell yapıyor Meteociel de farkı ne olacak onu anlamadım.Siz yine de yazmak isterseniz yazın belli olmaz belki değerlendirebilirler.Weatherbell geçen sene olmayan özelliği bu sene koydu hem haritaları daha kullanışlı hem de detaylı.

Fakat ücretli ve biz erişemiyoruz.