GFS ve ECMWF Yorumlamaları (Mart 2015)

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)

• Normal yapar...

Ocakta olsaydık kesinlikle normal yapar derdim. Fakat marttayız. Atmosferde ısı artışları güneş ışınlarının dikleşmesiyle başladı. Enerji korunumu kanunu denen bir şey var. Bu ısı aniden kaybolmaz, ısı alışverişi ile soğuğu kırar.

850 hPa değerlerini sıcaklık olarak değil, ısı kaybı olarak yorumlamak lazım. Elbette marttaki ısı da ocaktan yüksek oluyor. Bu yüzden aynı etkiyi yaratması için martta daha fazla ısı kaybı gerekiyor. -8 çok bıçaksırtı bir rakam, ne yapacağı belli olmaz. Fakat onun da süresi çok kısa

• Tekrar yazmamın gereği olduğunu düşünüyorum anlıcaksanız
    -4 yer sıcaklıklarını 3-4 derecelerde tutar ( rüzgara görede 2 olabilir güzel yağış olursa kıyılarda 1-2 cm örtü bile bırakabilir)
    -6 ise 1-2 derecelerde tutar (rüzgar ile ve güzel yağış ile her türlü örtü yapar)
    -8 ise -1/0 arasında tutar normal kar yağışı ile örtü olur
    6 ocak soğuk efsanesi sisteminde ise -16 girmişti bazı yerler -10u bile gördü üsküdar -7yi gördü şu -8 riskinden kurtulun derim

• Ben de bu hesabın yanlış olduğunu anlatıyorum. Kimya dersinde mutlaka öğrenmişsinizdir: sıcaklık ısının bir sonucudur.

O yüzden hesaplamaları sıcaklık değil ısı üzerinden yapmak lazım. Şu andaki ısı ocak-şubattan çok daha fazla. Aynı etkiyi göstermesi için ocaktakinden daha fazla ısı kaybı, yani daha soğuk sistem gerekli.

• -4 yer sıcaklıklarını 4-5 derece yapar, rüzgar yönüne göre düşük ihtimal kar veya KKY kapar.
    -6 yer sıcaklıklarını 2-3 derecelerde tutar saf kar, düşük ihtimal KKY rüzgara bağlı olarak.(batıdan eserse)
    -8 yer sıcaklıklarını rüzgara bağlı olarak karayel eserse 0, poyraz eserse 1 derece yapar saf kar olur.
    -10 tereddütsüz 0/-1 yapar.

• Ben de bu hesabın yanlış olduğunu anlatıyorum. Kimya dersinde mutlaka öğrenmişsinizdir: sıcaklık ısının bir sonucudur.

O yüzden hesaplamaları sıcaklık değil ısı üzerinden yapmak lazım. Şu andaki ısı ocak-şubattan çok daha fazla. Aynı etkiyi göstermesi için ocaktakinden daha fazla ısı kaybı, yani daha soğuk sistem gerekli.

Daha önce dediğim gibi yağış kesilirse öğlen örtü erimeleri olur ama sabah beklemiyorum buda mart klasiği

• -4 yer sıcaklıklarını 4-5 derece yapar, rüzgar yönüne göre düşük ihtimal kar veya KKY kapar.
    -6 yer sıcaklıklarını 2-3 derecelerde tutar saf kar, düşük ihtimal KKY rüzgara bağlı olarak.(batıdan eserse)
    -8 yer sıcaklıklarını rüzgara bağlı olarak karayel eserse 0, poyraz eserse 1 derece yapar saf kar olur.
    -10 tereddütsüz 0/-1 yapar.

12 ocak mini sisteminde sıcaklık 2 dereceye kadar düşmüştü rüzgarda çok etkili değildi :)

• Çatalca -1 gördü
    Rüzgar etkili idi burada

Kayışdağda 1C'yi gördüm 12 Ocakta. 50-100 metre yukarısı 0 ve altına inmiştir. Fakat 850 hPa yer seviyesiyle doğrudan ilgili değil. Eğer doğrudan ilgili olsaydı bugün çatalcanın kky görmesi mümkün olmazdı, 6 ocak sisteminde kıyıların -9C olması gerekirdi. Bu nedenle en yüksek sıcaklığı 5C bekliyorum. Üsküdarda 5C'de kar atıştırdığını da 1C'de yağmur yağdığını da gördüm 850 hPa -8 iken. Konveksiyona bağlı. İnşallah CAPE bol olur. CAPE 100-200, Nem %90, Rüzgar Poyraz, -7 yoğun kara neden olabilir. Hemde 1-2C'de tutar.