9 Şubat (Kışın 2. fazı) Başlıyor

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)

• Hocam 2.dalga insin de ölsem de gam yemem.Sanırım en fazla Doğu Karadeniz etkilenecek değil mi?

Sibiryanın huyudur, soğuk havayı güney batıya doğru iter hele de 1040 mb'yi geçmeye çalışırsa daha da güçlü iter, ben 2. sistemin biraz daha batıdan inebileceğini öngörüyorum, yine en güzel haliyle Orta ve Doğu Karadeniz etkilenir ancak batıyı da etkilemesi kaçınılmaz olacaktır. İstanbul için dek görünüyor poyraz fırtına şeklinde eser. 3.dalganın rotasını yukarıda belirtmiştim.

• Sibiryanın huyudur, soğuk havayı güney batıya doğru iter hele de 1040 mb'yi geçmeye çalışırsa daha da güçlü iter, ben 2. sistemin biraz daha batıdan inebileceğini öngörüyorum, yine en güzel haliyle Orta ve Doğu Karadeniz etkilenir ancak batıyı da etkilemesi kaçınılmaz olacaktır. İstanbul için dek görünüyor poyraz fırtına şeklinde eser. 3.dalganın rotasını yukarıda belirtmiştim.

Hocam daha erken ama size bir sorum olacak.Cetvel mi alayım metre mi alayım? :D

• Sibiryanın huyudur, soğuk havayı güney batıya doğru iter hele de 1040 mb'yi geçmeye çalışırsa daha da güçlü iter, ben 2. sistemin biraz daha batıdan inebileceğini öngörüyorum, yine en güzel haliyle Orta ve Doğu Karadeniz etkilenir ancak batıyı da etkilemesi kaçınılmaz olacaktır. İstanbul için dek görünüyor poyraz fırtına şeklinde eser. 3.dalganın rotasını yukarıda belirtmiştim.

Kırımdan inen sistemler batı-Doğu ayrimi olmadan her yeri etkiler ama dogu karadeniz ve g.dogu anadolunun rekor kar yagislari kirimdan inen sistemlerle olmustur arastirirsaniz..

Üstad ecmwf de 17-18 inde görünen sisteme sibirya sistemi oyle değil mi? modele baktığımızda sibirya üzerinden soğuklar üzerimize geliyor yanlış görmediysem

VATAN NE TÜRKİYE’DİR TÜRKLERE NE TÜRKİSTAN VATAN BÜYÜK VE MÜEBBET BİR ÜLKEDİR TÜRKLERE TURAN

• evet sibirya

teşekkürler,güzel tahminleriniz ve bilgilendirici açıklamalarınızı dikkatle takip ediyoruz,gelecek sistemin kuzey bölgeleri vuracağı aşikar gibi,hayırlısı olsun inş ecmwf inatla bugün verdiği çıktıyı vermeye devam eder,iyi tahminler üstad

VATAN NE TÜRKİYE’DİR TÜRKLERE NE TÜRKİSTAN VATAN BÜYÜK VE MÜEBBET BİR ÜLKEDİR TÜRKLERE TURAN

• Bravo güzel yorum

Tşk,Balkan sisteminin g.doguya yaramamasinin sebebi,Asıl yoğun yagislar akdenizden geldigi zaman soğukların daha batiya yeni ulasmasi genelde sistemin sonunda yağışin kırıntılari kar seklinde duser balkanlarin g.doguya yaramasi icin kırim sistemi gelir kar yagar sonra yb oturur hazir soğuk ustune akdenizden yagis gelirse g.dogu balkanlardan kar alir o yuzden kırım şart..

• Sibirya özletti kendini, uyanmasaydı Yakutsk'a gidip 2 tane çakacaktım :D

semih,sen diye diye uyandırdın şu sibiryayı,neyse takipe devam edelim sabahki çıktı süreklilik arz ederse sibirya her zaman candır:)

• ecmwf 2. sistemi yine doğuya kaydırırken gfs kararlı şekilde orta karadenizden sokup sonrasında etki alanını genişletiyor, 3 sistem alacağız dedik ilkini aldık geçti gidiyor, gidiyor ama geçtiğimiz hafta birşey söylemiştim hatırlarsanız özellikle marmara'da sıcaklıklar uzunca bir süre 6 C leri geçemeyecek diye keza aşağı yukarı ay sonuna kadar marmara genelinde sıcaklıklar bu seviyeyi gördükten sonra yeniden düşüşe geçecek. İkinci sistemin gücü marmara için tartışılır olsa da iç anadolu doğu ve güneydoğu anadolu ve hatta doğu akdeniz ile orta ve doğu karadenizde özellikle etkisini fazlasıyla hissettirecek. 3. sistem ise yaklaşık ayın 24-25'i gibi romanya üzerinden ama geniş bir cepheyle giriş yapacak, kuvvetli mi evet kuvvetli, soğuma açısından neredeyse 5-6 ocak sistemini aratmayacak derecede sıcaklıkları gündüz dahi 0'ın altına çekebilecek güçte yağış açısından ise ondan daha iyi olduğunu söyleyebilirim.
    Kalın sağlıcakla...

• ecmwf 2. sistemi yine doğuya kaydırırken gfs kararlı şekilde orta karadenizden sokup sonrasında etki alanını genişletiyor, 3 sistem alacağız dedik ilkini aldık geçti gidiyor, gidiyor ama geçtiğimiz hafta birşey söylemiştim hatırlarsanız özellikle marmara'da sıcaklıklar uzunca bir süre 6 C leri geçemeyecek diye keza aşağı yukarı ay sonuna kadar marmara genelinde sıcaklıklar bu seviyeyi gördükten sonra yeniden düşüşe geçecek. İkinci sistemin gücü marmara için tartışılır olsa da iç anadolu doğu ve güneydoğu anadolu ve hatta doğu akdeniz ile orta ve doğu karadenizde özellikle etkisini fazlasıyla hissettirecek. 3. sistem ise yaklaşık ayın 24-25'i gibi romanya üzerinden ama geniş bir cepheyle giriş yapacak, kuvvetli mi evet kuvvetli, soğuma açısından neredeyse 5-6 ocak sistemini aratmayacak derecede sıcaklıkları gündüz dahi 0'ın altına çekebilecek güçte yağış açısından ise ondan daha iyi olduğunu söyleyebilirim.
    Kalın sağlıcakla...

siz neler söylüyorsun hocam.bu söylediklerinizden sonra hergün daha dikkatli bakacağım sinoptiklere.