GFS ve ECMWF Yorumlamaları (Ocak 2015)

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)

• Mevsimlik tahminlerin tam tersi olacak gibi.Dalga geçtiğimiz Batı Avrupa soğuk Doğu Avrupa Ilık.Atmosferin artık bizden nefret ettiğini düşünmeden edemiyorum.Evet saçma bir düşünce ama lehimize bu kadar tahmin,endeksler varken bile böyle bir kış geçiyorsa.Ne diyeceğimi bilemiyorum.Hayırlı olsun Orta ve Batı Avrupa için.

Ayrıca bizi sıcak tarafta gösteren Japonlar galiba yine haklı çıktılar mevsimlik tahminlerde.Bunu Kasım ayında savunuyordum ve herkes linç etmeye çalışıyordu.

http://ds.data.jma.go.jp/tcc/t…l/map/1mE/map1/zpcmap.php

Japonlar dedin de bunu paylaşmak istedim, adamlar nerdeyse bizi şubat geneli normallerin 4 derece üstünde göstermiştir, ocak 21'de güncellenen bir veri, Bi dahaki 28 ocak, bir hafta önce millet koparken bunu sundular, uç gün sonra daha iyi bişey verirler inşallah,çok tutarlılar,

Not: sol üstte parametreleri değiştirebilirsiniz..

• Bu saatten sonra modeller cok degisirmi bilmem. Yagis degil belki ama sıcaklık zor değişiyor. Heralde 3-5 enlem yukarda olmak gerekiyor artik.kış gunu guneyimizden basra bastiriyorsa sbirya batiya gitmemek icin direniyorsa yapacak bisey yok.yinede 3-5 subat icin ben sbiryanin yayilabilecegini düşünüyorym

• Ne olmuş buraya böyle kışı bitirenler Türkiye'yi ekvator kuşağında sananlar ;) oturup geçmiş kışları sadece sistem dışı günlerini inceleyen son 20 yıla bakın ve hiç de olağanüstü kötü bir kış yaşamadığımızı istatistiklerden çıkartın. Sonra yüzünüzde bir tebessüm oluşsun Serkan abiniz kışın bitmediğini Mart 20 sine kadar kış bitti diyenin dilini eşek arısı sokar kısacası az daha sabır edin :)

• ne yalan söyliyim yağmuru özledim iç karartan o hava cama çarpan su taneleri yağmurun altında yürümek çok hoşuma gidiyor ama gel bakalım o bile yok bir kaç haftadır :D

Einmal editiert, zuletzt von kutay3757 ()

• Ne olmuş buraya böyle kışı bitirenler Türkiye'yi ekvator kuşağında sananlar ;) oturup geçmiş kışları sadece sistem dışı günlerini inceleyen son 20 yıla bakın ve hiç de olağanüstü kötü bir kış yaşamadığımızı istatistiklerden çıkartın. Sonra yüzünüzde bir tebessüm oluşsun Serkan abiniz kışın bitmediğini Mart 20 sine kadar kış bitti diyenin dilini eşek arısı sokar kısacası az daha sabır edin :)

8 şubata kadar Burdur'da kar görmezsem benim için bitmiştir tabikide. ;)

İfade özgürlüğünü, yasalar tek başına garanti edemez. Herkesin kendi düşüncesini, cezalandırma olmaksızın açıklayabilmesi için toplumda hoşgörü mevcut olmalıdır.
    Albert Einstein

Ne yapalim kar gelmeyince acaba diyerek enlem i gecmis yillari incelemeye basladik.acaba kar gelirmi diye saga sola bakiyoruz.?valla martta anca günübirlik kıs olur.bundan sonra kar tufan olsa farketmez bizim daglarda 20 cm kar varsa vay o kışın haline.neyse ban laniriz simdi