6 Ocak Polar Sistem Efsanesi

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Merhaba,

Görüyorum ki herkes fazla ümitlenmiş fakat benim size tavsiyem pek fazla ümitlenmemeniz. Özellikle Bursa civarı kar yağışını nadir olarak bekliyorum. Tabi ki bahsedilen sistem gayet güzel görünüyor ancak 3-4 günlük bir süre zarfında bahsedilen herşey değişecektir. Benim görüşüme göre Marmara bölgesinde etkin bir kar yağışı olmayacak. Ankara ve Eskişehir'de yağış beklemekteyim.

Foruma ilk mesajım bu arada.

Teşekkürler,
    İyi forumlar.

meteoroloji, iklim, iklim modellemesi, hava kirliliği ve dinamik meteoroloji.

%50 sinoptik meteorolog:) İTÜ Meteoroloji

Einmal editiert, zuletzt von İTÜ_Meteoroloji ()

• Dek yağışlarınıda hesaba kat :D

• 850 hpa -15 -20 ler giriyor 500 hpa -40 lar giriyor.....ne oluyor semih ??? eski günler geldi aklıma semih kardeşim

Bu arada forumda yazan arkadaşlar ve kardeşlerim....Her seferinde cm olayına giriyorsunuz....bir sorun bakalım kendinize ben neyin peşindeyim...... burada sizlere bu sistemin güçlülüğü ve kararlılığı anlatılıyor...Modellere ve diyagramlara bakılarak sonuçlar ve tahminler yapılıyor....Bu çocuklar size güzel bir hizmet sunmak için ellerinden gelenin en iyisini karşılıksız olarak yapıyorlar.... buna rağmen inatla buraya kar yağarmı ? kaç cm kar alırız ?
    semih hocam kapımın önüne kardan adam yapabilirmiyim ? hocammm sen ne diyorsun beee...mgm kar yağmaz demekte sen nerden çıkarıyorsun.... kardeşim !!! sürmeli bünyamin hocamız'dan sen daha mı iyi bileceksin.... gibi laflar sarfediliyor....
    gerçekten bir Türk evladına yakışmayan,
    Gerçekten bu soruları kendinize yakıştırabiliyormusunuz ? ...belki kar sevgisinin verdiği bir heyecanla sorulmayacak soruları her seferinde burada boş yere sarfediyorsunuz....Allah hepimize bir beyin vermiş....hepiniz akıllı çocuklar ve adamlarsınız....burada yazılanları dikkatli bir şekilde okuyup bilgi edinirseniz zaten sorduğunuz sorunun cevabını almış oluyorsunuz....diğer türlü forum'un ahenk'i bozulmuş oluyor....Sizleri bilgilendirmek isteyen arkadaşlar bilgilerini paylaştığında emeğe verilen saygıyı herkeze eşit payda dağıtın....mutlaka aranızda parazit yapan arkadaşlar çıkacaktır....fakat siz onlara en güzel cevabınız cevap vermemektir.....

Son olarak Semih kardeşime ve bizleri bilgilendiren diğer kardeşlerime bize verdikleri bilgilerden dolayı teşekkürlerimi ve saygılarımı sunarım....

Ayrıca bu sistemi lütfen artık hafife almayın....bazı ince ayrıntılar tam olarak gerçekleşse kutup 3 günlüğüne ziyaret edecekti ülkemizi... 87 de ben bunu yaşadım....bu sistemde belki 2004 yaşanır....tem yolunda 16 saat mahsur kalmıştım araba'da...
    Arkadaşlar ege ve akdenizi bile zorlayacak bir sistem geliyor.... hazır ol ve bekle.....poponuz donacak salı çarşamba...Kar sağanak yağışları olması gereken bir durum....Bu sistemin zevkini daha yaşıyorken diğer bir sistem 1 hafta sonra kapımızı zorlayacak....Bu sene şanslı bir yıl geçireceğiz....Şubat ayın da yine sistemler alırız...

Hayırlı Kandiller dilerim....bu gece aç elini dua et... Geliyor....

[size=3]yağan beyaz bir sükut, bir mahşerdir sanki kar![/size]

• Silivri için de yorumlasınız sevincem

Bu sistemde Trakya'ya yakın yerler daha şanssız gibi. Ama yine de tatmin edici örtü olacaktır merak etme kardeşim. Dekler vurursa beklenmedik sürprizlerle karşı karşıya kalabilirsin.
    Not: Dek , deniz etkisiyle kar demektir.

• Dek yağışlarınıda hesaba kat :D

Türkiye'nin konumu gereği DEK yağışlarının etkisi bu kadar olmayacaktır. Deniz suyunun tuzluluğunu bile hesaba kattım ki böyle bir sonuç çıktı. Yarın 13:30 civarı kesin olarak birşey söyleyebiliriz. Ama şuan foruma yeni üye olmam sebebiyle dişli bir şekilde karşı çıkmayacağım ki insanların hevesini kırmayayım. Şuan sistem olarak baktığımız zaman yapılan en büyük hatayı belirli bir alanda hava değişimlerine dikkat edilmesi olarak tanımlayabiliriz. Bir bütün olarak ele almaya çalışırsanız beklediğiniz sonucun çok "absürt" olduğu sonucuna ulaşacaksınız.

• Abi benim moral 0 :(

• Forumdan çıkmadan Efsane_Semih nickli arkadaşa bir sorum var;
    Yağışları genel olarak DEK'e dayandırıyorsun. 3-4 gün önceden DEK'i nasıl öngörüyorsun? Kanıtın varsa bizimlede paylaşabilir misin acaba?

• Ben de Marmara bölgesinde etkili kar yağışının olacağını düşünmüyorum. Etkili bir soğuk olacak, geceleri don olayları gözlemlenebilir. Ancak yine tatmin edici bir sistem olmayacak bence. Umarım yanılırım.

• Mgm hatay erzurum hattina yogun yagis ve kar ic ege ve ic anadolu güneyi ve dogusu kuvvetli yagis ve kar bekleniyor.ama bu şu demek değil doguda 1 metre yagar ic egede yarim metre dupduz olur değil. Yerel olarak bir yerde iyi kar yagarken bir yerde az olabilir.genel olarak guzel kar ve yagis olacak inşallah

• Forumdan çıkmadan Efsane_Semih nickli arkadaşa bir sorum var;
    Yağışları genel olarak DEK'e dayandırıyorsun. 3-4 gün önceden DEK'i nasıl öngörüyorsun? Kanıtın varsa bizimlede paylaşabilir misin acaba?

Model sayfasında o kadar harita paylaştılar,gerekli rüzgar ve şartlar var orays bakmanı tavsiye ederim