İç Anadolu Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • yanlisim varsa duzeltin arkadaslar ama simdiye kadar gfs iyi bir tahmin tutarliligi gostermekde.ayin 4u deki sistemde ecmf ic bolgeleri gommusdu.fakat gfs ayni fikirde deildi.nitekim gfs nin dedigi oldu bi kac kiytirik sistemden oteye gecmedi ki mevsim acisindan yagislarda cok yetersiz kaldi.

• Yagis kar kalinligi konusunda gfs derim. Soguk sistem 850hpa konusunda da kesinlikle ecm derim. Ecm soguk salinim vermis ama gfs öglen ve aksam güncellemseinde ne diyecek önemli.

• yine yağışlı bir sisteme giriyor bölgemiz özellikle konyanın seydişehir derebucak sonrasında ise hadim taşeknt karamanın sarıveliler tarafı normmaller üstü yağış alacak bu yağışlar yagmur kky ve zaman zaman kar a dönecek(özellikle 16 sı direk kar yağma ihtimali yüksek yağışın uzama ihtimali de var).yağış bu yörelerde daha uzun soluklu gelip geçisi yağış değil.nerdeyse kesintisiz yağışlar olablir(14 ü yağmama ihtimali var tabi). yine konya genelinde kırşehir nevşehir civarında ulukışlada kayseri dede yağışlar göreceğiz.1500 rakım civarı yerler sınırda yani 0 derece civarını zaman zamn görüp kara cevirecek.toroslra yoğun kar alacak.eskişehir civarı yarın ve öbür gün yağış alacak nispeten güneye göre zayıf yağışlar şimdili sivas yöresi en zxayıf halkada ama y.b durumuna göre onlarda değişecektir.

• 15-16 sistemi kafayı bozduracak bana. ECMWF Karaman konya tarafını azalttı, Niğde kayseri civarını gömdü şimdi de. İnşAllah ecmwf gibi gelir şu sistem.

sıkıntı yok daha zaman var her ikisinede dönebilir.ama benim tahminim bizim rakımdaki yerler biraz sıkıntı yani yağışın cogunu yağmur alacak belki son anda kara dönecek ve sistem uzayabilir yani 17 sine kadar hafif hafif yağabilir a.b konumu için acele etmemek lazım ve gücü için

• sıkıntı yok daha zaman var her ikisinede dönebilir.ama benim tahminim bizim rakımdaki yerler biraz sıkıntı yani yağışın cogunu yağmur alacak belki son anda kara dönecek ve sistem uzayabilir yani 17 sine kadar hafif hafif yağabilir a.b konumu için acele etmemek lazım ve gücü için

Diğer modellerde görmemek sıkıntıya sokuyor bu görüntüleri ama, inanıyorum ki ecmwf kendine çekecek bunları. Şuan ecm ye göre Niğdeye 40-45 mm yağış ve 30 cm civarı kar görünüyor. Şu yağışın yarısını alsak gene iyi bizim için.

• sıkıntı yok daha zaman var her ikisinede dönebilir.ama benim tahminim bizim rakımdaki yerler biraz sıkıntı yani yağışın cogunu yağmur alacak belki son anda kara dönecek ve sistem uzayabilir yani 17 sine kadar hafif hafif yağabilir a.b konumu için acele etmemek lazım ve gücü için

Kilanli hocam Ecmwf gibi olursa konya merkez sağlam kar yağışı alır mı?

• Kilanli hocam Ecmwf gibi olursa konya merkez sağlam kar yağışı alır mı?

valla dediğim gibi sınırda sistemin en verimli kısmı yagmur veya kky olacak ama gün yaklaştıkça dah net belli olur o durum.yağış biterken(ki o bile yeter) kara dönme olsılığı yüksek

• Kar hayali suya düstü maalesef. Sehir merkezlerine kar 25 aralika kadar gözukmuyor sonrasida sancili zaten. Uzun vade modellerde hic ic acici degil. Gecmis olsun.

Zaten sınırdaydı yok oldu gibi değişir mi ufak tefek değişmeler olur yine.ama gfs nin a.B ları çözümleme yönü gayet başarılı

• Bu yil berbat gecti gececeginide cogu kisi biliyordu zaten. Bakalim 2020 yilina nasi adim atacaz. 29 ceken şubat aylarinda kiş hep sert gecmistir. 2004 2008 2012 2016 yillari. belkide 2020 olacak insallah

• Bu yil berbat gecti gececeginide cogu kisi biliyordu zaten. Bakalim 2020 yilina nasi adim atacaz. 29 ceken şubat aylarinda kiş hep sert gecmistir. 2004 2008 2012 2016 yillari. belkide 2020 olacak insallah

2000 belki de en sertidir hatirliyirum ama bu bir şans tabi 2016 pek de tatlı bir sene değildi.ocak şubat ayı pek yağışlı geçmedi bziim yorede aralık sonu iyiydi 2016 njn.aslında ve bazı kesimler icin ocak ayi.zaten subatta sicaklik rejoru kirildi