İç Anadolu Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Ayın 4 ündeki sistemde sivas kayseri civari(onlarda ince bir ip uzerinde) haric (belki hafif niğde nevşehir olabilir) kar yağışı beklemiyirim.nigde nevşehir hatta kayseri de yağmakla yağmamak arası bisey olur yani kıymeti yok.kuvvetli kat için bize daha soğuk 500 hpa lazım ve akdeniz de a.b lazım akdeniz de a.b de genelde böyle sistemciklerde görülmez.pazar günü ise değişmeden geliyor konya aksaray arası güzel yağışlara şahitlik edecek sivas ise yağmur kar kuvvetli yağış hepsini biarada yaşayacak inşallah.

Yine söylüyorum burası karadeniz veya akdeniz yada bitlis muş değil burada ne kuvvetli sistemler yalan olmuştur çünkü karasallik arttıkça rastlantı artar.bu sebebiyetle sivas bazı yerler öyle bir yağar ki suya keser bazı yerler kupkuru kalir

• Belli olmaz hocam. Daha 4 gün var. Kimbilir dahada güzelleşecek. Ne koparırsak kar mantığıyla bakalım. 5-10 mm herneyse.

Tabiki değişim olasılığı yok değil a.b değişiminde 1 gün çok uzun değildir ben çok beklentiye girmememniz için söyledim

• Ayın 4 ündeki sistemde sivas kayseri civari(onlarda ince bir ip uzerinde) haric (belki hafif niğde nevşehir olabilir) kar yağışı beklemiyirim.nigde nevşehir hatta kayseri de yağmakla yağmamak arası bisey olur yani kıymeti yok.kuvvetli kat için bize daha soğuk 500 hpa lazım ve akdeniz de a.b lazım akdeniz de a.b de genelde böyle sistemciklerde görülmez.pazar günü ise değişmeden geliyor konya aksaray arası güzel yağışlara şahitlik edecek sivas ise yağmur kar kuvvetli yağış hepsini biarada yaşayacak inşallah.

Yine söylüyorum burası karadeniz veya akdeniz yada bitlis muş değil burada ne kuvvetli sistemler yalan olmuştur çünkü karasallik arttıkça rastlantı artar.bu sebebiyetle sivas bazı yerler öyle bir yağar ki suya keser bazı yerler kupkuru kalir

Hocam Çorum İcin de mi beklemiyorsunuz ?

• kilanli 4-5 aralıktaki sistemin sabahki Ecm güncellemesi gibi yağışların kuzeyden hat şekilde aksaray, konya niğde karamana kadar inmesinimi bekliyorsun yoksa Öğlenki Gfs güncellemesi gibi zayıf orta kuvvette yağışlarla yozgat,sivas. kayseri civarlarını etkileyecek yağışlar mı bekliyorsun.

• kilanli 4-5 aralıktaki sistemin sabahki Ecm güncellemesi gibi yağışların kuzeyden hat şekilde aksaray, konya niğde karamana kadar inmesinimi bekliyorsun yoksa Öğlenki Gfs güncellemesi gibi zayıf orta kuvvette yağışlarla yozgat,sivas. kayseri civarlarını etkileyecek yağışlar mı bekliyorsun.

Karamana kadar uzanır mı bilmiyorum ama niğde den itibaren kayseri yozgat tabiki sivas o hatta kar olacak inslalah.eger balkanlardaki y.b olmasaydi ilk ciddi sistemimizi alırdık hemde a.b lo alirdik

• evet diyagram iyi ama prk ümidim yok.durmunuz kritik yani ufak değişimler sizi etkileyebilir pazartesiye kadar takip etmek lazım.cok istikrarlı ama uc noktası belli olmayan bir sistem var önümüzde

• evet diyagram iyi ama prk ümidim yok.durmunuz kritik yani ufak değişimler sizi etkileyebilir pazartesiye kadar takip etmek lazım.cok istikrarlı ama uc noktası belli olmayan bir sistem var önümüzde

Kilanli hocam Ankara +1150 rakım saf kar alır yağış başladığından sonuna kadar en azından şu anki modeller onu göstermekte yağış sıkıntısı bar gibi ecmwf ye göre ama gfs örtülük bir sistem öngörüyor diyagramı siz ne düşünüyorsunuz

• Kilanli hocam Ankara +1150 rakım saf kar alır yağış başladığından sonuna kadar en azından şu anki modeller onu göstermekte yağış sıkıntısı bar gibi ecmwf ye göre ama gfs örtülük bir sistem öngörüyor diyagramı siz ne düşünüyorsunuz

Öncede söylemiştim soğuk yönünden sıkıntı yok yağış ozleikle batı kesimler için sıkıntı doğuda bilr kısım kısım bikac cm lik yağış olabilir ama ankara için pazartesiyi beklemek gerekecek

• Fazla meraklısın bulunduğun şehri Windy havadurumu uygulamasından takip edebilirsin.Ecm yi takip edeceksen gece 23 de sabah 11 de güncellenir.

Buraya Yazmyorum zaten artik orta karadenizden devam edicem sizi yorduysam ozur dilerim hepinizden kusura bakmayin