13-17 Kasım Yağışlı Dönem

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Siklonun sebep olacağı yağışların 23 Ekim de Marmara'da , 24 Ekim Anamur'da etkili olması bekleniyor.Bu siklon Baltık Denizi'nden önce Eğe'ye troflayarak Azor yükseğinin Avrupa'ya dalmasının desteği altında gelmekte...Geriye gitmeye devam edersek Baltık Denizi'ndeki ab nin oluşumunda da Izlanda ab si ve Gonzalo tropik fırtınasının işbirliğinin rolü olacağı beklenmekte...

• 25 Ekim'de Türkiyeye 18 Ekim'den 1 tık daha kuvvetli bir sistem görünüyor.Ay sonu Azor muazzam bir konum alıyor ve Sibirya-Türkiye arası bomboş,herşey inebilir.

Kısacası modeller güzel gidiyor.

• malesef güncellemeler sonrası o gördüğümüz hemen üstümüzdeki -8'ler falan artık tarih oldu 0'lar bile girmiyor anadolu yakası tarafı +8 lerde 23 ekim sisteminde .. çok moral bozucu.. 27-28 gibi 0'lar var ama kasım başı da yok olmuş..

• malesef güncellemeler sonrası o gördüğümüz hemen üstümüzdeki -8'ler falan artık tarih oldu 0'lar bile girmiyor anadolu yakası tarafı +8 lerde 23 ekim sisteminde .. çok moral bozucu.. 27-28 gibi 0'lar var ama kasım başı da yok olmuş..

Sistem yüksek ihtimalle 00Z'deki gibi gerçekleşecek

• genelde zaten günler yaklaştıkça hava ısınma eğiliminde oluyor. o yüzden kafaya takmamak lazım daha ekimdeyiz nasılolsa pki yağış hakkında görüşünüz nedir ege marmara ve batı akdenizi sel alacak gibi diğer yerler nasıl etkilenir.

• -8 ler girmedi diye üzülmeyin, önce sağlam bir ıslanalım sonrasında kar buz bu sene ziyadesiyle kapımızı çalacak, mevsimi değil -8 lerin hatta -4 lerin bile mevsimi değil, hele bir Kasım ayının yarısını geçelim 2m de sıcaklıklar İstanbul Bursa Ankara gibi şehirlerimizde 10C nin (gündüz) altına gerilesin, 2 kez böyle salınım yaptıracak sistemler gelecek ki ardından gelen sistem sıcaklıkları kar seviyesine düşürsün...

• Ecmwf felaket felaket.Karadeniz,özellikle Doğu Karadeniz'de koca 1 hafta yağış göstermedi.Dün neydi bugün ne oldu,soğuma inşallah Batıdaki soğukla birleşip her yere yayılır.Yoksa işimiz yaş.

• -8 ler girmedi diye üzülmeyin, önce sağlam bir ıslanalım sonrasında kar buz bu sene ziyadesiyle kapımızı çalacak, mevsimi değil -8 lerin hatta -4 lerin bile mevsimi değil, hele bir Kasım ayının yarısını geçelim 2m de sıcaklıklar İstanbul Bursa Ankara gibi şehirlerimizde 10C nin (gündüz) altına gerilesin, 2 kez böyle salınım yaptıracak sistemler gelecek ki ardından gelen sistem sıcaklıkları kar seviyesine düşürsün...

Dün biraz kısasını ben demiştim arkadaşlar bana karşı cıkmıstı hocam. Bende dıyorum herşey zamamnına yakısır ama Kasımın ortasında -12 beklıyorum :D

• Kasım ortasında gelecek olan -12 nin bugün yarın beklediğiniz -8, -6 dan bir farkı yok maalesef, bunlar ekstrem durumlardır ve genelde mevsimine göre bir kış geçirilmeyeceğine işaret eder, bu yıl İstanbul, Bursa gibi Marmara metropollerine kar Aralık 15 den sonra yerde birkaç gün kalacak şekilde yağacaktır.

• Kasım ortasında gelecek olan -12 nin bugün yarın beklediğiniz -8, -6 dan bir farkı yok maalesef, bunlar ekstrem durumlardır ve genelde mevsimine göre bir kış geçirilmeyeceğine işaret eder, bu yıl İstanbul, Bursa gibi Marmara metropollerine kar Aralık 15 den sonra yerde birkaç gün kalacak şekilde yağacaktır.

Peki hocam o zaman bekleme süremız artacak malesef :hfyeni (42):