Yaz Bitiyor Mu?

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Yaz bitiyor mu hakikaten inanasım gelmiyor piştik....guneydoğuda 2012 kışı 18ocakta başladı..............

• Aslında kasım gidişatı ile kış gidişatı arası arasında bir bağlantı olduğunu savunanlar var fakat pek de tutarlı değil elde edilen sonuçlar. Olay oluşan basınç dizilimlerinde bitiyor, kasımda veya ekimde değil

• Zitat von Siberianist pid='98748' dateline='1408549471'

Aslında kasım gidişatı ile kış gidişatı arası arasında bir bağlantı olduğunu savunanlar var fakat pek de tutarlı değil elde edilen sonuçlar. Olay oluşan basınç dizilimlerinde bitiyor, kasımda veya ekimde değil

Evet bence hiç bağlantı yok tamamen basınç yerleşimlerine bakar.....geçen seneki aralık ayı ile kışın geri kalan kısmı;)

• Niye biter kışın son ayı Kasım mı ?

2012 kışıda ocak 10 dan sonra başlamıştı..

O sene Kasım çok soğuktu 1995yılından bu yana yaşanan en soğuk Kasım'dı.Ama çok kuraktı.O seneki gibi bir Kasım geçirsek iyi olmaz kuraklık bakımından o sene Kasım'daki soğuğa karşı Aralık mevsim normallerindeydi Ocak ilk haftası dışında çok güzel geçmişti 1.dönemin son haftası arabada hep -5 -6C'ler görülüyordu.O kışın öncesinde Eylül kurak ve sıcaktı,Ekim'in ilk yarısı da aynı şekilde her şey Ekim'in ortasında başladı yani eğer yaz Ekim ortasına yaz sürerse panik yapmam.Lakin Ekim ortasından sonra ciddi bir soğuma şart.

• Bence yazı bitirmek için 45 güne ihtiyaç yok. Son diyagram güncellemesi herşeyi anlatıyor.
    Önemli olan "yaz bitti" kelimesinin sizin için ne ifade ettiği. Yaz bitti kelimesi sizin için ard arda gelen yağışlı Akdeniz sistemlerinin başlamasını ifade ediyorsa, yakın zamanda öyle bir durum görünmüyor. Fakat bir daha bunalmayacaksam benim için yaz bitmiştir diyenlerdenseniz, sizin için yaz bitti demek pek yanlış olmaz. Tabii bunun daha eylülü var vs. diyebilirsiniz. Emin olun eylülde gelen bir sıcak hava dalgası, geçen haftadaki kadar bunaltıcı koşullar oluşturamaz :)

Einmal editiert, zuletzt von FRMHFHF ()

• Bu hafta sonu olacak sıcak hava için ne diyorsun? Antalya 40 dereceyi aşacak. Tahminlerde 39-40 diyor.

İfade özgürlüğünü, yasalar tek başına garanti edemez. Herkesin kendi düşüncesini, cezalandırma olmaksızın açıklayabilmesi için toplumda hoşgörü mevcut olmalıdır.
    Albert Einstein

• Zitat von CrossBench pid='98771' dateline='1408571046'

Bu hafta sonu olacak sıcak hava için ne diyorsun? Antalya 40 dereceyi aşacak. Tahminlerde 39-40 diyor.

İstanbul için konuştum yukarıda. Genel rüzgarlar kuzeyli olacağından, Antalya föhn etkisiyle yanacak ve kuru bir hava olacak.
    "Hep İstanbul için tahmin yapıyorsunuz zaten" diye kızacaksanız haklısınız fakat malum yaz aylarında biraz ilgisizlik oluyor bende bile. Sadece şehrime yprum getirip sadece şehrim için bile konu açabiliyorum. Diğer şehirleri ancak soru gelmesi taktirinde değerlendiriyorum. Doğru mu, elbette hayır fakat yaz işte, ilgisizlik, dikkatsizlik hat safhada:D

• Zitat von Siberianist pid='98772' dateline='1408571505'

İstanbul için konuştum yukarıda. Genel rüzgarlar kuzeyli olacağından, Antalya föhn etkisiyle yanacak ve kuru bir hava olacak.
    "Hep İstanbul için tahmin yapıyorsunuz zaten" diye kızacaksanız haklısınız fakat malum yaz aylarında biraz ilgisizlik oluyor bende bile. Sadece şehrime yprum getirip sadece şehrim için bile konu açabiliyorum. Diğer şehirleri ancak soru gelmesi taktirinde değerlendiriyorum. Doğru mu, elbette hayır fakat yaz işte, ilgisizlik, dikkatsizlik hat safhada:D

Yazın Antalya için pek tahmine gerek kalmıyorki. Ne yağmur var ne de adam gibi bulut. Tek ihtimalli bir şehir. :) Sıcaktan eriyeceğimiz 3-5 gün oluyor onlarıda TV'lerde hemen söylüyorlar zaten ama kışın başka tabiki.

İfade özgürlüğünü, yasalar tek başına garanti edemez. Herkesin kendi düşüncesini, cezalandırma olmaksızın açıklayabilmesi için toplumda hoşgörü mevcut olmalıdır.
    Albert Einstein

• Şevket anladığım kadarıyla baya ön yargılı bir kişiliğe sahipsiniz. :)

2014kışından sonra iyice paranoyak olmaya başladım.Aylardır sıcaklıkların normallerin üzerinde olması ise beni daha da çıldırtıyor sanki sıcaklıklar bir daha hiç normaller ve altını görmeyecek gibi geliyor.

• Zitat von Şevket Gökdemir9 pid='98775' dateline='1408573944'

2014kışından sonra iyice paranoyak olmaya başladım.Aylardır sıcaklıkların normallerin üzerinde olması ise beni daha da çıldırtıyor sanki sıcaklıklar bir daha hiç normaller ve altını görmeyecek gibi geliyor.

Aynen ben de onu sezdim, ama bunu yazıya dökme foruma yansıtma bu seni tatmin etmez, model sitelerinin arşivi seni büyük nebzede rahatlatır ;) .

AF-YOK

• Zitat von karmania pid='98773' dateline='1408571525'

Antalya rekora imza atar mı acaba

Bence rekor olmaz diyorum çünkü Antalya 24 Ağustos 1958 de 44.8 derece ölçülmüş :D