Yaz Bitiyor Mu?

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Hamağı kurduk, bekliyoruz :)

Şahsi düşüncem, yaz mevsiminin son bunaltıcı günlerine giriş yaptığımız yönünde. Yani yaza nokta koymaya niyetli olanlardanım.

Peki sizce bu işin sonu nereye çıkar? Yaz erken mi bitecek, yoksa kaderimizde ağustosun son haftasından sonra da önümüzdeki günlerde beklenen bunaltıcı sıcaklar mı var?

Einmal editiert, zuletzt von FRMHFHF ()

• Geçen seneki gibi bir durumdan mı söz ediyorsun?
    Geçen sene erken gelen serin havalar gibi...

İfade özgürlüğünü, yasalar tek başına garanti edemez. Herkesin kendi düşüncesini, cezalandırma olmaksızın açıklayabilmesi için toplumda hoşgörü mevcut olmalıdır.
    Albert Einstein

• Geçen seneki gibi bir durumdan mı söz ediyorsun?
    Geçen sene erken gelen serin havalar gibi...

Aynen ondan bahsediyorum. Diyagramlar 17'si ve sonrasına ciddi serinleme sinyalleri veriyor. O güne kadar bunaltıcı havalar göreceğimiz net fakat o tarihteki serinlemenin gücü, süresi veya devamlılığı belirsiz. Bu nedenle bir soru oluşuyor akıllarda. Sinyal vererek gelen bu serinleme yazı bitirebilecek güçte ve devamlılıkta mı olacak?
    Yukarıda dediğim gibi, ben yazın son bunaltıcı günlerini yaşayacağımızı düşünüyorum ayın 17'si ve civarına kadar. Sonra ise daha çok sonbaharın karakteristik özelliklerini taşıyan havalar gözlemleyeceğimizi düşünüyorum. Eskiler Ağustosun yarısı yaz yarısı sonbahardır der :)

• Zitat von Siberianist pid='97983' dateline='1407439345'

Aynen ondan bahsediyorum. Diyagramlar 17'si ve sonrasına ciddi serinleme sinyalleri veriyor. O güne kadar bunaltıcı havalar göreceğimiz net fakat o tarihteki serinlemenin gücü, süresi veya devamlılığı belirsiz. Bu nedenle bir soru oluşuyor akıllarda. Sinyal vererek gelen bu serinleme yazı bitirebilecek güçte ve devamlılıkta mı olacak?
    Yukarıda dediğim gibi, ben yazın son bunaltıcı günlerini yaşayacağımızı düşünüyorum ayın 17'si ve civarına kadar. Sonra ise daha çok sonbaharın karakteristik özelliklerini taşıyan havalar gözlemleyeceğimizi düşünüyorum. Eskiler Ağustosun yarısı yaz yarısı sonbahardır der :)

Erken gelen soğukların kış ayına etkisi yanılmıyorsam geçen senede konuşulmuştu. Toprak için erken soğuma iyidir diye düşünüyorum. Kar yağdığında yerden kalkması biraz daha uzun sürer. Ama havalara etkisi var mıdır birşey diyemem. Serinliği geçtim, önemli olan yağışlar. Son 2-3 gündür yağan yağmurlar kış için beni umutlandırdı. Şimdiden böyle ise kışın daha fazlasını alırız diyesim geliyor ama buda mümkün olmayabilir. Öncelikle ihtiyacımız olan yağışı alalım, soğuk ve kar tuzu biberi olur. :)

İfade özgürlüğünü, yasalar tek başına garanti edemez. Herkesin kendi düşüncesini, cezalandırma olmaksızın açıklayabilmesi için toplumda hoşgörü mevcut olmalıdır.
    Albert Einstein

• Zitat von serkie pid='98012' dateline='1407513043'

2002-2003 yazında böyle yağışlar görmüştüm ben. Ardından da 2004 kışı geldi. Çok uzun yıllardır böyle yağışlı yaz geçirmemiştik. Harika oldu. Ağustosun 15i yaz 15i kış :P

Birde 2009 Yazı var tabi :)
    Mayıs : Kuvvetli Dolu Yağışları , Kısa süreli Şiddetli Yağışlar
    Haziran : Dolu Yağışları , Kısa süreli Çok Kuvvetli Yağışlar , Karadeniz Sel Felaketi
    Temmuz : Ardı ardına bitmeyen sistemlerden sonra 1 haftalık Çok Kuvvetli ve yerel Şiddetli sistemler
    Ağustos : Sıcak hava ve Isınan deniz yine 2014 e benziyor
    Eylül : 1 haftalık dev sistem , 9 - 12 Eylül Marmara Sel Felaketi , hemen arkasından 13 Eylül 70 e yakın ilde Kuvvetli ve yerel Çok Kuvvetli Sağanaklar

Ne yazdı be o öyle arkasından gelen 2010 kışıda pek kötü sayılmazdı :)

• Zitat von Alperen_G pid='98016' dateline='1407522554'

2004 yılındaki kışı yaşarsak geçmiş kışın acısı iyi çıkar :D

Valla ben Ankara'da 2012'in yarısını görsem bile beni tatmin eder.Gerçekten çok güzel bir kış geçirmişti Ankara yağış olarak da sıcaklık olarak da.:)

• 2004 yılındaki kışı yaşarsak geçmiş kışın acısı iyi çıkar :D

Acısının çıkması gereken tek kış 2014 kışı değil :D Bu işin bir de 2013'ü var. 2012'de kaçan çekirdek bize inmeden veya 2004'teki boğazın halatını koparan sistemden en az 3 tane gelmeden bunların acısı çıkmaz :D

• Siberanist senle aynı düşüncedeyim 17 sinden sonra yaz finiş gibi geliyor belkide ilk defa eylül ayı gerçekten sonbahar gibi geçicek

Ölmezden gelsem farkedermi yaşamıyorken

• Ağustos sonuna kadar kademelide olsa yazın kırıntılarını yaşayacağız gibi görünüyor,fakat bu durum sıcakların hep olacağı anlamına gelmesin sakın nasıl her mevsimin kendine has bir sonu varsa yazında elbet kapanışı olacaktır.bence Ağustosun sonunu bekleyelim derim ben..

Kocaeli Mekan 41

İstanbul Memleket 34

Yaza veda ediyoruz sonbahara merhaba şimdiden..

karsever ugur