2014 Yili Yaz Mevsimi Tahmini

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Meteoroloji Temmuz ayında yurt genelinde normaller civarında sıcaklık öngörmüş Ağustos'ta iç kesimler Eylül'de batı ve iç kesimler için normaller üzeri sıcaklık öngörmüş.http://www.dmi.gov.tr/tahmin/mevsimlik-tahmin.aspx

• Normaller dolayında bir yaz fakat nemle beraber sıcağın daha çok hissedileceği bir yaza girdik,herkes durum stabil diyor ama bu sene yaşanan yazla geçen seneki yaz arasında epey fark var,sebebinide aşırı neme bağlıyorum benim için özet bu dur..

Kocaeli Mekan 41

İstanbul Memleket 34

Yaza veda ediyoruz sonbahara merhaba şimdiden..

karsever ugur

• Zitat von serkie pid='96519' dateline='1404066127'

Evet, geçen sene ciddi anlamda daha yüksekti sıcaklık ortalamaları. Geçen seneyle fark var.

Ama Hazirana Göre Fark var bakalım Temmuz - Ağustos nasıl olur Şuana kadar 2014 bayağı serin gitti ama hiç belli olmaz 2009 ve 2010 bunlara örnek olabilir hatta
    2009 Nisan - Mayıs - Haziran hatta Temmuz bile Yağışlı ve Serin Geçti Ağustos bize oyun oynadı hatırlıyorsam 5 - 9 Ağustos arası Sıcak bir dalga vardı İç Bölgeler Kırıkkale Ankara filan 38 - 39 dereceleri gördü

2010 Nisan - Mayıs ve Haziran yine bol yağışlı ve serin geçti Temmuz sonu Ağustos başı oyun oynadı 39 - 40 dereceleri tam 1 hafta gördük :D

2014 Şuana kadar Nisan - Mayıs ve Haziran yine bol yağışlı geçti yani bu yıllar birbirine benziyor gibi yaz olarak bu yaz benim görüşüm mevsim normallerinin 0,5 - 1 derece üstünde olacak 38 - 39 dereceleri göreceğiz

• Zitat von Fırtınakar pid='96523' dateline='1404071042'

Ama Hazirana Göre Fark var bakalım Temmuz - Ağustos nasıl olur Şuana kadar 2014 bayağı serin gitti ama hiç belli olmaz 2009 ve 2010 bunlara örnek olabilir hatta
    2009 Nisan - Mayıs - Haziran hatta Temmuz bile Yağışlı ve Serin Geçti Ağustos bize oyun oynadı hatırlıyorsam 5 - 9 Ağustos arası Sıcak bir dalga vardı İç Bölgeler Kırıkkale Ankara filan 38 - 39 dereceleri gördü

2010 Nisan - Mayıs ve Haziran yine bol yağışlı ve serin geçti Temmuz sonu Ağustos başı oyun oynadı 39 - 40 dereceleri tam 1 hafta gördük :D

2014 Şuana kadar Nisan - Mayıs ve Haziran yine bol yağışlı geçti yani bu yıllar birbirine benziyor gibi yaz olarak bu yaz benim görüşüm mevsim normallerinin 0,5 - 1 derece üstünde olacak 38 - 39 dereceleri göreceğiz

2009 yılındaki o dalgayı bende Samsun' dan hatırlıyorum böyle sıcak daha öncr hiç yaşamadım hala dün gibi aklımda akşam öncesindr hafif yağmurda yağmıştı iyice boğulmuştuk :hfyeni (39):

• Yaz şu ana kadar güzel.oylede devam edecek gibi yaz mevsim normallerine zaten öyle olması gerekiyor arada sıcak dalgalar olacaktır adı üstünde yaz......eylul biraz zorlayacak yazı unutturmayacak sonrası gayet güzel özellikle yağış açısından sıkıntı yaşamayacağız..ozellikle güney ve doğu bölgeler için kış için erken ama sıkıntı yok gibi neyse biz yazı anlatalım son 4 yılın en serin yazı sonbaharda öyle yağış çok iyi küresel soğumanın en belirgin hissedildiği bir 2014-2015 yılı küresel soğuma diyorum dünya güneşten koptuğu zamandan beri sğumaktadır.......

• - Havalar bir hafta daha şerbet gibi, tadını çıkartın.

- Temmuz’un 15′ine kadar ciddi bir sıcaklık artışı görünmüyor.

- Atlantik ve Pasifik su sıcaklıklarında şu ana kadarki lehimize olan gidişat biraz bozuluyor, yazın ikinci yarısı normallerde ve normallerin üstünde sıcaklıklarla geçebilir.

- Yazı normallerine göre en serin yaşayacak bölge Marmara olabilir.
    Detay:http://havadelisi.com/2014/07/…am-mi-devam-mi/#more-8971

• Zitat von serkie pid='96626' dateline='1404394148'

Ben bu kadar serin bir yaz hatırlamıyorum. :D

Evet bende bu kadar serin yaz görmedim.Hazirandan beri 2 kez yükseklere kar yağdı.

Bakalım kış nasıl olacak

• Temmuz"un ikinci yarısından itibaren Ağustos"un 15" ine kadar etkili sıcaklar görülecektir . Uykusunda olan Basra aniden hortlayabilir hiç belli olmaz , şu ana kadar Negatif Nao salınımı bize yağışlı günler yaşattı ama dediğim tarih aralığında etkili sıcaklar gelebilir , genellikle de böyledir zaten .

Einmal editiert, zuletzt von Asil Yunus ()

• Zitat von Yunus Saraç pid='96675' dateline='1404483359'

Temmuz"un ikinci yarısından itibaren Ağustos"un 15" ine kadar etkili sıcaklar görülecektir . Uykusunda olan Basra aniden hortlayabilir hiç belli olmaz , şu ana kadar Negatif Nao salınımı bize yağışlı günler yaşattı ama dediğim tarih aralığında etkili sıcaklar gelebilir , genellikle de böyledir zaten .

İnşallah Basra o tarihlerde hortlar,Kışında Sibirya hortlar:D

• Zitat von @dmin pid='96713' dateline='1404493861'

Bu yılki haziran ayı ile geçmiş yıllardaki haziran ayı ortalamaları kıyası :

Kuzey normaller üstü, güney normaller altı... Bir anlam çıkarabilir miyiz?

İfade özgürlüğünü, yasalar tek başına garanti edemez. Herkesin kendi düşüncesini, cezalandırma olmaksızın açıklayabilmesi için toplumda hoşgörü mevcut olmalıdır.
    Albert Einstein