16 Subat Hayata Donus

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • kar yağmıcak hemen yazda gelmicek böyle devam kar yağmasını ne kadar çok istersen o kadar az yada hiç yağmaz günler içindeyiz şubat sonu hareketlilik var ama davulun sesi uzaktan güzel gelir misali yakınlaştıkça kayboluyor istanbula kar yağmıcagını ocak ayında solemiştim modellere göre benim en gerçekçi modelim 5 gün içindedir 5 gün sonra 6. günde kar görünüyormu inanmam 5 gün için girmesi lazım 5 gün içinde değişme ihtimali çok az çünkü istanbulda kış bitmedi kar yağışı bitti...

• Zitat von Efsane-Semih pid='89601' dateline='1392189924'

Modelin 5.gününden sonrasına inanmıyosan ocakta kar olmayacağını nasıl anladın..

Kapak diye buna denir :D

• sorunun içinde cevap var ama üstad 5 günden sonra modeller zaten kar göstermiyordu ocak ayında benim demek istediğim istanbula kar yağıcaksa modellerin en az 5 gün içerisinde göstermesi lazım değişme ihtimali yok gibi bunu sen daha iyi bilirsin :)

• Sadece modellere ya da sadece endekslere bakarak konuşmak doğru değil. Biz ne sistemler gördük son 4 günde efsane görünen ama 24 saat kala kuşa dönen, onlarca örnek verebilirim bu anlamda, dolayısıyla bu yıl için konuşmak zor, konuşma cesaretini gösteren arkadaşıma da saygı göstermemiz şart. Aralık ayı başında Bahar erken gelecek diyen Bünyamin Bey şimdilerde Şubat'ın son günlerinde sert soğuklar gelebilir demeye başlamışsa bu işin ne denli çetrefilli ve çok fazla değişkenin ayrı ayrı tahminini gerektirdiğini söylemek sanırım yanlış olmaz.
    AO endeksine de bakıldığında EfsaneSemih'i destekler veriler görünüyor. ECMWF, CFS ve GFS Şubat'ın son haftası için şimdiden paralellikler gösteriyorlar. Bu sene bu veri kaynaklarımız çok az defa belki 1 defa aynı paralellikte çıktılar sundular. Bu noktaya dikkatinizi çekmek isterim.

• Zitat von Efsane-Semih pid='89601' dateline='1392189924'

Modelin 5.gününden sonrasına inanmıyosan ocakta kar olmayacağını nasıl anladın..

:hfyeni (25): hadi ateyizler bunuda açıklayin :hfyeni (18):

• Zitat von takitak0 pid='89598' dateline='1392163677'

Eğer kar yağmıcaksa direk yaz gelsin sıkıldım bu havalardan ama subat bitmedende kışı bitirmicem kararlıyım.

Güzel kardeşim belki biz bu yüzden kaybediyoruz sabırsızız hemen olsun diyoruz değerini bilmiyoruz.Sonra vay efendiağm niye kar ya da yağmur yağmıyor?Her mevsim mevsiminde güzel.İlk bahar ya da sonbaharda ikisi de önemli mevsim.İlk baharda yağan yağmur yazı daha kolay idare etmemize yarıyor.Sonbaharda yağan yağmur ise uzun süreli kurak günlerin acısını hafifletiyor.Her şeyin değerini bilin yoksa çok şey kaybederiz.İstanbul barajının doluluk oranından haberin yok sanırım?Sen böyle dersen kar görmek değil yağmuru zor görürsün.Her şey zamanında olmalı.Ben sıkıldım direk yaz gelsin.Direk kış ve yaz mı istiyorsun bu isteğini Türkiye karşılmaz.Gidersin martta Kuzey Afrikaya ekimden itibaren sibiryaya al sana yaz ve kış

• Zitat von castilla pid='89645' dateline='1392214191'

hava 17 derece 4 gün sonra kar yağacak yani öylemi :D:D

Aslında imkansız değil, 1987 efsanesinden bir hafta önce İstanbul'da sıcaklıklar 18-19 derecelerdeydi. Ama 16 Şubatta kar öngörmüyor modeller o ayrı.