Haliç Donacaktı, Haliç....

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Tam bir sibirya kisi azerbaycanin bas kenti bakude yasiyorum ben kasimda bile bazi gunler oglen sicakliklari -2 derecelerdeydi subatta -15-16 lar gorduk tam ocak 20 sinden mart snuna kadar cok sert sistemler aldi azerbaycan tabiki turkiyede aldi ama efsaneyi kacirdi ama yinede efsane efsanedir

• istanbul atatürk havalimanında; 2012 ocak ayı ortalama sıcaklığı: 4,6c 2012 şubat ayı ortalama sıcaklığı: 4,2c 2012 ocak + şubat ortalama sıcaklığı: 4,4c buna göre, 1) 2006’dan sonraki en soğuk ocak. son 6 yılın en soğuğu. 2) 2003’ten sonraki en soğuk şubat. son 9 yılın en soğuğu. 3) 1993’ten sonraki en soğuk ocak – şubat. son 19 yılın en soğuğu. – not: 1993 yılı ocak + şubat ortalaması = 4,1c'dir.

özetle, 2012 efsane kışlardan biri olmuştur istanbul için.

(havadelisi.com'dan alınmıştır)
    Son 19yılın en soğuk Ocak-Şubat'ı yani buna benzer üst üste çok soğuk Ocak-Şubat ayları yaşadığımız yıl ben doğmamıştım bile.

• Yıllar geçsede üstünden bu kalp 2012`yi unutur mu.2012 kesinlikle ve kesinlikle efsane oğlu efsanedir,aksini iddia edenin psikolojik sorunları vardır.Allah bu sene 2012`yi tekrar yaşatsın,Allah 2012`yi tekrar yaşamadan canımı almasın.Allahım bu kış efsane olsun yarabbim.

Siberianist yarama tuz bastı,çok duygulandım

Einmal editiert, zuletzt von HvFrm(Hf) ()

• Bence 2012 soğuk bakımından efsaneydi ama kar bakımından değil 30Ocak sistemi dışında İstanbul çok yoğun bir kar yağışı almamıştı.2013'te 4gün kar tatili yaptık 2012'de hiç kar tatili yapamadık.

• Vali kolay tatil vermiyordu 2012'de. Hatta yanılmıyorsam 2012'de vali "Vali Mutlu" değildi. 14 Şubattı sanırım, siklonlu tek 2012 sistemiydi. İstanbul sahillerde bile 30cm almıştı, Esenlerde karın biriktiği yerlerde diz boyu kar vardı. Bu şartlarda dahi tatil vermemişti vali. 2013'te ise İstanbul'da neredeyse 30cm'i geçem yer yokken tatili basmıştı. Hem de koskoca 3 gün

Einmal editiert, zuletzt von FRMHFHF ()

• Hakliydi bence.2012 kisi yereldi.mesela z.burnunda 10 15 cm bi kere oldu sanirim.z.burnu bakirkoy eminonu gibi banliyo hattinda kar saglam olmadigimi tatil olmaz.2013 sisteminde iyi kar aldik biz.o yuzden tatil normaldi.

• 2012kışında yerel olmayan tek sistem 30Ocak sistemiydi sanırım o gün Çatalca da -8C sıcaklık olmuş ve 33yılın en soğuk günü yaşanmıştı.30Ocak sisteminin ilk günündeki kar benim için yeterliydi ama ikinci gün kar daha da şiddetini arttırdı.Ama bu bölgedeki en kuvvetli kar yağışı o değildi 9-10Şubat sistemindeki kar yağışı 30Ocak sistemini bile geride bıraktı lakin o da yereldi Çatalca Silivri çevresinde etkili olmuştu o yüzden okullar tatil edilmemişti tabi ben bizim taraflarda etkili olduğu için kar tatili yapmıştım.

• Bütün bu soğuklara ve kar yağışlarına rağmen meteoroloji mevsimlik analizinde yurt genelinin istanbul ve izmir in bile mevsim normallerinde bir kış geçirdiğini söylemiş.http://www.dmi.gov.tr/FILES/iklim/2012-yili-iklim-degerlendirmesi.pdf

• Geçmiş kışlar ile ilgili benzer bir konular açmak istiyorum fakat elimde maalesef model arşivlerinden başka bir şey yok. Fotoğraf falan lazım, başlığı canlı göstermek için. Mesela 2004 kışı Marmara'da iki efsane sisteme sahne olmuştu. Eğer o sistemlerden kalan kar fotoğraflarınız vs varsa (size ait olması veya sahip olan kişiden bir konu üzerinde yayınlanması hususunda izin alınması şartıyla) bana özel mesajdan yollayabilirsiniz. Tarih ve yer bilgilerini kesinlikle belirtmeniz gerekiyor tabii :D Konuda, fotoğrafların kim tarafından bana yollandığını da belirteceğim.
    Sadece fotoğraf olmasına da gerek yok, sistem tarihine ait sıcaklık-kar kalınlığı-yağış miktarı-rüzgar yönü/gücü gibi verilerden herhangi birini içeren belgeler de yollayabilirsiniz. Önce 2004'le başlayalım. Eğer ilgi görürse, diğer kışlar hakkında da konular açabiliriz
    Şimdiden hepinize teşekkürler :)

Einmal editiert, zuletzt von FRMHFHF ()

• 2012kışında yerel olmayan tek sistem 30Ocak sistemiydi sanırım o gün Çatalca da -8C sıcaklık olmuş ve 33yılın en soğuk günü yaşanmıştı.30Ocak sisteminin ilk günündeki kar benim için yeterliydi ama ikinci gün kar daha da şiddetini arttırdı.Ama bu bölgedeki en kuvvetli kar yağışı o değildi 9-10Şubat sistemindeki kar yağışı 30Ocak sistemini bile geride bıraktı lakin o da yereldi Çatalca Silivri çevresinde etkili olmuştu o yüzden okullar tatil edilmemişti tabi ben bizim taraflarda etkili olduğu için kar tatili yapmıştım.

O sistem çatalca kaymakamlığı okulları tatil etmiştinzaten tatil etmese bile o kar yağışında gidilmezdi bile