Haliç Donacaktı, Haliç....

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • 2012kışından önceki 3kışı hatırlarsanız oldukça ılık ve karsız kışlardı.
    1954kışından önceki 3kışta aynı şekilde ılıkmış ardından gelen soğuma ise 3ılık kışın intikamını almış.Bu yönden 2012 ve 1954 benziyor ama şansımıza 2012'de haliçi donduracak sistemi bir anda kaybettik.

• 30Ocak'taki kar yağışı benim için yeterliydi ama 30Ocak gecesi kar daha da şiddetlendi.31Ocak sabahı diz boyu karı görünce;30Ocak'ta yağan da kar mıymış be asıl kar bugün demiştim içimden.Zaten avatarımda 31Ocak ta evin arkasında çekildığim fotoğraf.Çatalcayı iki sistem etkiledi bir tanesi 30Ocak diğeri 9Şubat'tı.Bu iki sistemin en önemli farkı bir tanesinin rüzgarlı (30Ocak) bir tanesinin rüzgarsız olmasıydı(9Şubat) rüzgarsız sistemde yerde ve ağaçlarda daha fazla kar birikmişti.Adeta yılbaşı ağacı gibiydi her taraf işte o günlerden bir haber

• O çekirdek ne öyle yaa allahın hikmeti işte ben daha matematik defterine çember cizemiyorum şekli bile kusursuz :D

• Hocam O 5 şubat sistemi İtlaya'ya yaradı.Eğer gelseydi rahatlıkla her taraf 50-100 cm. kar görebilecekti.Kısmetse bu sene alacağız inşallah. :)

• ABD nin boston şehrine ait sıcaklık arşivine baktım ve çok şaşırdım Boston gibi karasal bir şehirde bile kış boyunca sıcaklık sadece 3gün 0C nin altını görmüş gündüz vakti.

• İstanbul 2012 kışında:
    Sıcaklıklar
    16 gün mevsim normallerinde (6-7C civarı)
    27gün mevsim normallerinin üstünde
    48gün mevsim normallerinin altında oldu.
    Sıcaklıklar 19 gün 0 C nin altına indi.
    Kar 7 gün yerde örtü bıraktı.
    Ve Karlı gün sayısı 23gün oldu.
    Tek kelimeyle efsane.
    Hatırladıkça o günleri gözlerim doluyor adeta.
    2015 yanında çerez kalır.

• Ohh sonunda benle aynı kafada bi kişi 2012 efsaneydi bu yılki sistem iyi kar yaptı ama o kar tadını alamadım be blader

• 18 şubatda yağan karla neyi karlılaştırıyorsunuz tamam başakşehir tarafları efsanenin babasını aldı ama 87den sonra en yüksek kar ölçüldü belki en yüksek olmayabilir ama 10 saatte 1 metre kar bırakdı :)