Son Efsane ''Şubat 2013''

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Arkadaşlar beni tatmin etmedi akşam modelleri.O üstümüzdeki soğukları uzun vadede GFS bir indiremedi üzerimize...Gece modellerini bekleyeceğiz :D

• Arkadaşlar güneydoğu ve adıyamanda ne olur sizce bu sistemde?? bu arada ntv alt yazıda istanbulda soğuklar 15 gün kalacak yazdı..

Güneydoğuya kadar iner büyük ihtimal ama Marmara ve Karadeniz kadar etkisi sürer mi şu an için zor tahmin...NTV yazdıysa iyidir arkasında Gökhan Abur vardır :hfyeni (29):

• Modeller gayet güzel ilk 240 güzel, ilk 336 güzel daha ne olsun? 336'dan sonra mevsimin gerektirdiği şekilde deneme yanılma senaryosu sunmuş. -15'ler girmiyor diye veryansin etmeyin, kemiksiz -6 ile -9 arasında gidip geliyor istikrarlı bir şekilde. Zaten bu aza kanaat etmeyen uçuk adamlar yüzünden sistemler gelmiyor önce bunada şükür demeyi öğrenin sonra gözünüz yükseklerde olsun. Ulen kim bilmiyorum? bir deli orada burda bir taş atıyor aman soğuma azalmış diye, model işi'ni yeni öğrenen adamlar'da o forumdan bu foruma o karamsar Hava'yı taşıyor, 40 akıllı çıkaramıyor sonra. Modeller gayet ve gayet iyidir. İlk 192'deki istikrar ve ısrar devam ettiği sürece dahada güzel olacaktır kimse'nin şüphesi olmasın. Modele bakıp karamsar hava taşıyanlar için tavsiyem aza kanaat getirki çoğu bulasın'dır.

• Herkese selam
    şubat sonuna kadar 1 gün olsun güzel kar alır mı istanbul kesin olarak?
    okuyunca umutlanıyorum dayanamadım sordum sonunda :)

Hoşgeldin,sitenin genel görüşü kuvvetli sağlam bir kar alacağız şeklinde...Meteorolojide kesin yok ama yüksek ihtimal alacağız :)

• Modeller gayet güzel ilk 240 güzel, ilk 336 güzel daha ne olsun? 336'dan sonra mevsimin gerektirdiği şekilde deneme yanılma senaryosu sunmuş. -15'ler girmiyor diye veryansin etmeyin, kemiksiz -6 ile -9 arasında gidip geliyor istikrarlı bir şekilde. Zaten bu aza kanaat etmeyen uçuk adamlar yüzünden sistemler gelmiyor önce bunada şükür demeyi öğrenin sonra gözünüz yükseklerde olsun. Ulen kim bilmiyorum? bir deli orada burda bir taş atıyor aman soğuma azalmış diye, model işi'ni yeni öğrenen adamlar'da o forumdan bu foruma o karamsar Hava'yı taşıyor, 40 akıllı çıkaramıyor sonra. Modeller gayet ve gayet iyidir. İlk 192'deki istikrar ve ısrar devam ettiği sürece dahada güzel olacaktır kimse'nin şüphesi olmasın. Modele bakıp karamsar hava taşıyanlar için tavsiyem aza kanaat getirki çoğu bulasın'dır.

Aza kanaat getirmeyenler var :) Bir de en ufak bir şeyde karamsar olan arkadaşlar var,ortamı da gerip karamsarlaştırıyorlar. Haykıra haykıra GELİYORUM DİYOR !!! :D

• İşte bende bu yüzden modellerden anlamıyanların model hakkında yorum yapmasına uyuz oluyorum.Hayatında ilk defa model gören kişi çıkmış bağırıyor sistem eridi diye oysaki hiç bir bilgisi yoktur.Yapılacak tek şey kimseye inanmamak sadece yetkililerin yani bilgili kişilerin yapacağı yorumları beklemektir.

• BİRÇOK İLDE YAĞIŞ VAR

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden yapılan son değerlendirmelere göre, Türkiye'nin batı bölgelerinin bu geceden itibaren Orta Akdeniz üzerinden gelen yağışlı sistemin etkisine girmesi bekleniyor.

Marmara, Ege, Batı Akdeniz ile Eskişehir çevrelerinde yarın yağış tahmin edilirken, yağışlar, Güney Ege ve Batı Akdeniz kıyı kesiminde kuvvetli olmak üzere yağmur ve sağanak şeklinde olacak.

Mevcut yağışlı havaya ilave olarak yurdun Cuma günü Balkanlar üzerinden gelen soğuk havanın etkisine girmesi bekleniyor. Marmara, Ege, Akdeniz, İç Anadolu, Batı ve Orta Karadeniz, Doğu Karadeniz'in iç kesimi, Doğu Anadolu'nun kuzey ve batısı ile Güneydoğu Anadolu'nun batısında yağış bekleniyor. Yağışların Muğla, Antalya'nın doğu ilçeleri, Osmaniye ve Hatay'ın kıyı ilçelerinde kuvvetli olmak üzere yağmur ve sağanak, Doğu Anadolu'nun kuzeyi ile zamanla Batı Karadeniz'in iç kesimleri, İç Ege, Göller Yöresi, Eskişehir, Bilecik ve Kırklareli çevrelerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması tahmin ediliyor.

Marmara'nın batısı ve Kıyı Ege dışında tüm bölgelerde Cumartesi günü görülecek yağışların kıyı kesimler ile Güneydoğu Anadolu'da genellikle yağmur, iç kesimlerde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması beklenirken, Pazar günü de yağışların yurdun doğusunda etkili olmaya devam edeceği öngörülüyor.

Tahminlere göre, mevsim normalleri üzerinde seyreden hava sıcaklığı, Cuma günü batı bölgelerde, hafta sonunda ise yurdun kuzey ve iç kesimlerinde hissedilir derecede (3 ila 7 derece) olmak üzere Türkiye genelinde azalacak, önümüzdeki hafta ise yurt genelinde mevsim normalleri civarında seyredecek.

• İlk olarak herkese iyi akşamlar... :)

Kış bitmedi ama ayın 18'i sistemi doğu anadolu dışında adam akıllı kar beklemesin asıl cümbüş 20'si ve sonarsı Martın 15'ine kadar hiç bir şey kaybetmeyiz. :)

• Ecmwf'yi görmeden yorum yapmak doğru değil.Çünkü henüz modeller arasında mutabakat yok.Gfs bence kötü.Kötü derken efsane sistem beklentimizi baltalamış.Önce bir diyagramlara bakalım sonrada Ecmwf'ye gerekeni söyleriz.