11 Şubat

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Akşam Akşam mutlu oldum. Veriler 11'inde şiddetli düşüş gösteriyor -9 dereceye kadar. 18'sinde tekrar artış var ama.

[size=xx-large]8 Aralıktan itibaren 2004 Kışına geri dönüş zamanı[/size]
    [size=xx-large]2004-2014[/size]

• Trakyayı etkileyen fakat İstanbul'u etkilemeyen sistem çok az olmuştur. Zaten Trakya için kar söz konusu olduğunda Marmara içinde olası bir Kar senaryosu oluşma ihtimali %50'den fazla. Kuzey-Batı rüzgar eserse zaten tamamdır öyle durumlar için.

• Ben Marmara'nın bu sistemden etkileneceğini düşünüyorum sıcaklıklarda kar seviyelerine düşüyor fakat ben 11'inde soğumaya başlayan havanın 13-14'ü gibi tam olarak kendini hisettireciğini düşünüyorum... Mart'tan da beklentilerimi yüksek tutuyorum ümitsizliğe kapılmayın her sıcağın bir soğuğu her soğuğun bir sicağı vardır ;)

• Arkadaşlar 11 sonrası gerçekten güzel görünüyor. Dünde söylediğim gibi dünkü 850 modelleri, basınç haritaları doğal olanı yansıtmamıştı. Umarın yarın ki oluşumlar daha iyi olur. Hayırlı geceler dilerim.

• Arkadaşlar gece modellerinden tutalım GFS- Özellikle Diyagram Ve AO değerleri sağlam bir düşüş göstermiş. Özellikle azorun 10 Şubat gecesi yavaş yavaş doğuya kayması ve yüksek basıncın etki alanına girmesiyle oluşan tablo Türkiye'ye yansımış ve -8'ler ortaya çıkmış. Şuanlık büyük bir değişim göstergesi yok ama bu sitenin ünlü lafı olan ' TAKİBE DEVAM' demekten başka şansımız yok. Şuanlık veriler ve sistem oturuşu kesinlikle güzel. 10 metre kar yağacak :))

• Arkadaşlar gece modellerinden tutalım GFS- Özellikle Diyagram Ve AO değerleri sağlam bir düşüş göstermiş. Özellikle azorun 10 Şubat gecesi yavaş yavaş doğuya kayması ve yüksek basıncın etki alanına girmesiyle oluşan tablo Türkiye'ye yansımış ve -8'ler ortaya çıkmış. Şuanlık büyük bir değişim göstergesi yok ama bu sitenin ünlü lafı olan ' TAKİBE DEVAM' demekten başka şansımız yok. Şuanlık veriler ve sistem oturuşu kesinlikle güzel. 10 metre kar yağacak :))

Aynen sitenin ünlü lafı Takibe devam :D

• Bence kıs bıttı..subat ayında bır kere soguk olacak o da yagmur..martta da aynı..neyse yaz gelse bi an once barı

• Bence kıs bıttı..subat ayında bır kere soguk olacak o da yagmur..martta da aynı..neyse yaz gelse bi an once barı

Sizi elşetiren kişilerden korudum adı lazım değil siz de bu kadar umutsuz olamayın bize bir bilimsel model gösterin şu şu diyin tamam ama 1 tanede olsa şubat ve mart içinde gelicek inşallah sağlam olmasa bile gelir yani kış böyle bitmemeli.Eleştirenlere de artık hak veriyorum sonuna kadar hak ediyorsunuz.

Rabbim ne eylerse güzel eyler.Hayırlısı olsun deyin geçin yeter ki kuraklık olmasın. :) İnsan petrolsüz yaşar ama susuz asla.

• Dostlar biraz önce havaturka'da bir üyenin yazdığı yazıyı okudum, gül gül yıkıldım. Diyorki kadınların erkekleşmesi, erkeklerin kadınlaşması Doğa'nın dengesini bozuyor kış bize gelmiyor diyor.
    İşi dogma'ya vurmuş, almış başını gitmiş:) Peki o zaman neden hertürlü sapıklık ve cinayetin kol gezdigi amerika'dan kış ayrılmıyor? Yine japonya ona keza. Japonlarda namus kavramı yoktur, din bilmezler, şintoistlerdir vs.
    Yine hollanda da bu bahsettiği kadınların erkekleşme ve erkeklerin kadınlaşması yasal ama 20 gündür kar ordanda gitmiyor.
    Iskandinavya'nın alayı ateist kar ordanda gitmiyor. Rusya'nın hepsi komünist kış oradan ayrılmıyor.
    Birde demişki bu kadar yağmur verdiğine şükür. Yaw kardeşim hindistanda o kadar budist'e yıllık 10 metre yağmur veren Allah değil mi?

Allah insanları yaptıkları yüzünden hemen yargılamaz. Ve Allah duygusal değildir. Doğa'ya koyduğu denge mekanizmasıni, insan şöyle sapık diye bozmaz.

Demekki yıllık ortalama denge böyleymiş. Geçen senelerde 3-4 gün soğuk hava gelirdi ama aylık ortalama sıcaklık uzun yıllar ortalamasında çıkardı. Neden? çünkü olması gereken bu. Bizim gözümüz hep 4 gün yağan Kar'ı gördüğü için, sonrasındaki 10 gün sıcaklık 15 derece gitmiş kimse'nin umrunda olmaz ve hatırlamazdı.
    Bu seneki genel beklenti Türkiye'de kış ortalama sıcaklığının 1, 1.5 derece üstünde olmasıydı ve oldu. Yazında beklenti 1, 1.5 derece altında olması. Mesela bu sene tüm aylık gece ve gündüz sıcaklığını toplayın 2'ye bölün. Çıkan sonuç uzun yıllar ortalamasının sadece 0.6, 0.7 derece üstündedir. Şubatta istanbul uzun süre Gece 5, gündüz 12 derecede gitsin ve 4 gün -1, 3 gibi dereceler ölçülsün şubat ortalamasını yakalar. Hatta altına bile düşer. Atmosfer dengesinden şaşmaz. Ama bekleyeceğiz 11 şubat ve takip eden süreç bu öğle yansimaya başlar.

• Zaten ortalama sicaklik dedigimiz sey súrekli 10 derece oldugu için ortalama degil. Bazen 15 bazen 5 derece oldugu için ortalama 10 derece. Sonrada sicakliklar ortalamanin ûstûnde deniyor ;)