İstanbul Özel Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Kartepe - 3 iken çok daha yüksek Uludağ'ın 1 derecede kalması da çok ilginç.

Sistemin gelişi düzensiz ve güneyde afrika olduğu için güney marmaraya soğuklar giremiyor, 850hpa haritasına bakarsanız uludağ da +2 izotermi var.

• Kartepe - 3 iken çok daha yüksek Uludağ'ın 1 derecede kalması da çok ilginç.

Hocam şuan soğukların akışı ve yağışın rotası balkanlara sarkan -8 çekirdekli trofftan, İzmir'deki AB alanının Samsun'daki diğer AB alanı arasındaki baskı desteği ve dönüş hareketleri yönünde oluyor. Yani gittikçe zayıflayan soğuk çekirdeği hafif guneyli olmak uzere doğuya doğru süpuruluyor. Bu sebeple Istrancalar kar yağışına kartepeden 8 saat, Uludağdan ise yarım gün önce kavuşuyor.

Bu ilerleme hareketinin zayiflayarak sabaha kadar devam etmesini bekleyebiliriz. (şu saatten sonra Uludağ'da yağış kar şeklinde olacaktır) Sabahtan sonra ise Giritte oluşan daha derin AB, karadenizin kuzeyinden yeni bir -8, -9luk çekirdeği kendisine doğru çekecek. Kesilmek üzere olan yağışımıza kuzeyden zayif DEK-DEY desteği gelmesini bekleyebiliriz. Bu yeni destek ile beraber üst seviyedeki soğuma artacak. Uludağ gibi konumlarda sıcaklığın -8, -10 bandina kadar düşmesi muhtemeldir.

• Hocam şuan soğukların akışı ve yağışın rotası balkanlara sarkan -8 çekirdekli trofftan, İzmir'deki AB alanının Samsun'daki diğer AB alanı arasındaki baskı desteği ve dönüş hareketleri yönünde oluyor. Yani gittikçe zayıflayan soğuk çekirdeği hafif guneyli olmak uzere doğuya doğru süpuruluyor. Bu sebeple Istrancalar kar yağışına kartepeden 8 saat, Uludağdan ise yarım gün önce kavuşuyor.

Bu ilerleme hareketinin zayiflayarak sabaha kadar devam etmesini bekleyebiliriz. (şu saatten sonra Uludağ'da yağış kar şeklinde olacaktır) Sabahtan sonra ise Giritte oluşan daha derin AB, karadenizin kuzeyinden yeni bir -8, -9luk çekirdeği kendisine doğru çekecek. Kesilmek üzere olan yağışımıza kuzeyden zayif DEK-DEY desteği gelmesini bekleyebiliriz. Bu yeni destek ile beraber üst seviyedeki soğuma artacak. Uludağ gibi konumlarda sıcaklığın -8, -10 bandina kadar düşmesi muhtemeldir.

Hocam yazdığınız gibi kara dönmüş yağış sabaha iyi bir birikim olabilir tekrardan

• Yaklaşık 2 saat önce Kartepe'ye doğru çıkmaya başladım. Aracım otomatik 4*4 olduğu için denemeye karar verdim fakat kar lastiğim yoktu. Yaklaşık 500 rakımdan sonra yerler beyazlamaya başladı. Yaklaşık 850-900 kere kadar cikabildim. Çünkü öyle hızlı yağıyor ki kar kürüme aracı geçtikten 5dk sonra bile örtü oluşuyordu. Daha sonrası için biliyorduk ki önemli olan çıkmak değil inebilmekti arkadaşımla dönmeye karar verdik. Benden 20 saniye önce inen araç kontrolünü kaybetti ve bariyere çarpıp sekti. Tabi bizi aldı bir korku. Korktuğumuz başımıza geldi, çok şükür sağ salim inebildik ama nasıl indik orasını Allah biliyor. Aracınız iki çeker de olsa 4 çeker de olsa anladık ki olay kar lastiğinde bitiyormus. Şimdi oturdum kar lastiği araştırıyorum :) Ama zirveye efsane yağıyor. Pazar günü gelecek olanlar varsa aman diyim kar lastigi olmadan sakın denemeyin çünkü yağış devam ediyor. Ve edecek gibi gözüküyor. Kar kürüme sürekli açıyor. Zaten inanılmaz bir trafik olacak herkes kar görmeye gelecek. Gece bile yüzlerce araç vardı. Aktaracaklarim bu kadardı. Hepinize iyi geceler diliyorum.

• Toplam yağış miktarları.

İstanbul, Beykoz, BEYKOZ42,9
    İstanbul, Şile, ŞİLE/İSAKÖY32,1
    İstanbul, Ümraniye, ÜMRANİYE31,5
    İstanbul, Şişli, ŞİŞLİ31,2
    İstanbul, Sarıyer, SARIYER/İTÜ MASLAK YERLEŞKESİ30,2
    İstanbul, Çekmeköy, ÇEKMEKÖY/ÖMERLİ30,1
    İstanbul, Sancaktepe, SANCAKTEPE29,5
    İstanbul, Sarıyer, SARIYER/YAVUZ SULTAN SELİM KÖPRÜSÜ28,7
    İstanbul, Arnavutköy, ARNAVUTKÖY28,2
    İstanbul, Şile, ŞİLE27,9
    İstanbul, Eyüp, EYÜPSULTAN26,7
    İstanbul, Fatih, FATİH/İST.DEN.BİL.ENS.26,0
    İstanbul, Beykoz, BEYKOZ/ANADOLU FENERİ26,0
    İstanbul, Üsküdar, ÜSKÜDAR25,5
    İstanbul, Arnavutköy, İSTANBUL HAVALİMANI25,4
    İstanbul, Sancaktepe, SAMANDIRA HAVALİMANI25,2
    İstanbul, Sarıyer, SARIYER25,2
    İstanbul, Güngören, GÜNGÖREN/DAVUTPAŞA MARMARA25,0
    İstanbul, Kartal, İSTANBUL BÖLGE24,9
    İstanbul, Büyükçekmece, BÜYÜKÇEKMECE24,6
    İstanbul, Pendik, PENDİK/ÖMERLİ BARAJI23,4
    İstanbul, Kadıköy, KADIKÖY GÖZTEPE RIHTIM23,0
    İstanbul, Bakırköy, FLORYA21,8
    İstanbul, Kadıköy, KADIKÖY/GÖZTEPE21,6
    İstanbul, Çatalca, ÇATALCA RADAR SAHASI20,8
    İstanbul, Çatalca, ÇATALCA20,7
    İstanbul, Şile, ŞİLE/DARLIK KÖYÜ19,8
    İstanbul, Bakırköy, İSTANBUL ATATÜRK HAVALİMANI19,6
    İstanbul, Arnavutköy, ARNAVUTKÖY/TERKOS BARAJI17,2
    İstanbul, Pendik, İSTANBUL SABİHA GÖKÇEN HAVALİMANI16,4
    İstanbul, Tuzla, TUZLA16,4
    İstanbul, Kartal, KARTAL/AYDOS DAĞI14,4
    İstanbul, Silivri, SİLİVRİ ORMAN SAHASI13,0
    İstanbul, Beylikdüzü, BEYLİKDÜZÜ10,4
    İstanbul, Silivri, SİLİVRİ8,4
  • Ecmwf vs Gfs. Hangisi kazacak ? Ecmwf diyenler gözlük emojisi atsın, Gfs diyenler ise gülme emojisi atsın. Kazanacak modelin emojisini atan rastgele 10 kişiye 100.000 hf puan atacağım. (Gönül isterdi 1.000.000 ama bu sene kış ayında hiç ava katılamadım)

Kazananlara hf puanlarını gönderdim Eren Eser , arkadaş hf puanları hatırlattıktan sonra atmış emojiyi o geçerli olmaz.

Bu sene o sene değil :S

• 10-15 gün sonra modellerde bir şeyler gözükmezse kışı kapatırım kendi adıma. 2022 sayesinde mart aynı sürekli kışa dahil ediyoruz ama o yılın bir istisna olduğunu unutmamak lazım.

İstisna değil artık geçen sene evet çok kuraktı ama serin geçti artık mevsimlerde kaydı.

• Yaklaşık 2 saat önce Kartepe'ye doğru çıkmaya başladım. Aracım otomatik 4*4 olduğu için denemeye karar verdim fakat kar lastiğim yoktu. Yaklaşık 500 rakımdan sonra yerler beyazlamaya başladı. Yaklaşık 850-900 kere kadar cikabildim. Çünkü öyle hızlı yağıyor ki kar kürüme aracı geçtikten 5dk sonra bile örtü oluşuyordu. Daha sonrası için biliyorduk ki önemli olan çıkmak değil inebilmekti arkadaşımla dönmeye karar verdik. Benden 20 saniye önce inen araç kontrolünü kaybetti ve bariyere çarpıp sekti. Tabi bizi aldı bir korku. Korktuğumuz başımıza geldi, çok şükür sağ salim inebildik ama nasıl indik orasını Allah biliyor. Aracınız iki çeker de olsa 4 çeker de olsa anladık ki olay kar lastiğinde bitiyormus. Şimdi oturdum kar lastiği araştırıyorum :) Ama zirveye efsane yağıyor. Pazar günü gelecek olanlar varsa aman diyim kar lastigi olmadan sakın denemeyin çünkü yağış devam ediyor. Ve edecek gibi gözüküyor. Kar kürüme sürekli açıyor. Zaten inanılmaz bir trafik olacak herkes kar görmeye gelecek. Gece bile yüzlerce araç vardı. Aktaracaklarim bu kadardı. Hepinize iyi geceler diliyorum.

bende 4x4 otomatik sportage var, falken as210 dört mevsim tavsiye ederim. yazlık / kışlık değişim, saklama vs dertleriniz de olmaz.