İstanbul Özel Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Beylikdüzü-Büyükçekmece günlük güneşlik. Pencere kenarında iyi ısıtıyor rüzgar yemezsen. Rüzgar serin. Ben de etrafımdakilere bugün için "yarın yağmur şimşek dolu vs bekleniyor" demiştim.

• Ecm bugüne deli bir yağış gösteriyordu dün hem de bu saatlere. Radarda tek bir şey yok şaka gibi olmaya başladı bu modellerin yaptığı iş

Üst seviyede kararlılık kırılmadı heralde yoksa diğer bölgeler için isabetli tahmin yaptı

• bu üstteki sabah güncellemesi 500 hpa 60 .saat iyi veya kötü bir soğuk atak ihtimali var

burada da öğlen şu an ki güncelleme Godzilla nin pencesini görüyorsunuz

Nereye gidiyosun aslan otur oturduğun yerde diyip kafadan bastırıp bizim uzerimize atıyor

Kazara falan bir soğuk gelmesini engelliyor sağolsun

• Offizieller Beitrag

Marmara'da Beklenen Yerel Kuvvetli Yağışlara Dikkat!

Beklenen Hadise

Sağanak Yağış

Beklendiği Yer

20.01.2024 Cumartesi günü Marmara'da beklenen yağışların öğle saatlerinden sonra etkisini artırarak İstanbul, Tekirdağ, Çanakkale, Balıkesir, Bursa, Yalova ve Kocaeli'nde kuvvetli (21-50 kg/m2) yağmur ve sağanak şeklinde olacağı tahmin ediliyor. Edirne ve Kırklareli çevrelerinde yağmur ve sağanak olarak başlayacak yağışların zamanla havanın soğuması ile birlikte kuvvetli karla karışık yağmur, yüksek kesimlerde kuvvetli kar yağışı şeklinde olması bekleniyor. Sel, su baskını, ulaşımda aksamalar, yağışla birlikte kuzey yönlerden kuvvetli rüzgar ve kısa süreli fırtına ile kar yağışı beklenen yerlerde buzlanma ve don olayı gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

Başlama-Bitiş Zamanı

20.01.2024 12.00-20.01.2024 23.59

• Tarihten haberim olmasa bahar ayındayız sanardım. Öyle bir hava..

Dün gece / akşam saatlerinden beri bu düşünceyi bende paylaşıyorum. Lodosun ısıttığı esintili hava, ne soğuk ne sıcak 15.derece civarı. Sanırsın 15 Nisan

• GFS ısrarla Anadolu Yakasına kar veriyor berkeeldek hocam çözünürlükle alakalı bir durum mu çünkü bu konuda GFS tek bildiğim kadarıyla.

Hocam selamlar,

ECMWF'de de bir kaç saat çok dar bir alanda kar yağışı görünüyor. Göründüğü yer 388-301 diye görünen bölge. Modeli incelediğimde de anadolu yakasında don sınırı genellikle 600-700m bandında ve kar sınırı kısa bi süreliğine 400m civarlarına düşüyor. Bu çıktılara tepelik alanların en zirveleri haricinde kar ihtimali yok sayılır.

GFS mevzusu ise tamamen çözünürlük dolayısıyla oluşan bir yanılgı. Görselde görüldüğü gibi kıyılar haricinde 132-188 ve kocaelinde 229 olmak üzere 3 parça olarak görüyor. Model detaylarında o sırada don sınırı 400m'ye kadar düşüyor. Kar sınırı verisi olmadığı için basit bir doğru orantı ile 150-200m bandına kadar kar sınırı iner gibi gösteriyor kabul edebiliriz. Doğru olacağını sanmıyorum ancak 4-6 saat süre boyunca 200m üzeri semtler kar yağışı alabilir demiş GFS. 3 kareye dağıttığı kar yumuşak geçiş yapılması sebebiyle tüm anadolu yakası gibi görünüyor ancak öngörüsü 150-200m üzeri.

Bu akşamki çıktılar doğrultusunda yarın için bir öngörü yapmaya çalışacağım, şimdilik kendi beklentim umarım Aydos zirvesi don sınırında kalır da 30cm üzerinde örtü olabilir şeklinde.