İstanbul Özel Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Mesele gfs, ecmwf meselesi değil aslında. Tam tersi durumda olsaydı ecmwf sistem göstermese, gfs sistem gösterse idi. Dönen gfs olurdu. Bunun aksini görmedim yıllardır. Olumsuz bir durum varsa hangisi gösteriyorsa istikrar abidesi oluveriyor bir anda. Bakın izleyin ay sonuna doğru hamak oluşumu var. Birkaç gün sonra aynı tarihleri gözlemleyin.

• Ay sonuna odaklanmak lazım bu sefer olacak inşallah

bu diyagrama göre ay sonu hayal zaten kendisini yalanlıyor takip mesafemizi 144 saate düşürmemiz lazım yoksa bu hayal kırıklıkları devam edecek 144 te varsa birşey ihtimal var demektir 192 saat falan çok uzak mesafe oldu artık malesef

• bu diyagrama göre ay sonu hayal zaten kendisini yalanlıyor takip mesafemizi 144 saate düşürmemiz lazım yoksa bu hayal kırıklıkları devam edecek 144 te varsa birşey ihtimal var demektir 192 saat falan çok uzak mesafe oldu artık malesef

144'te hikaye Bkz:21 ocak. Her iki modelde aynı şeyleri gösterecek. Yeter mi tabi yetmez. Son üç gün kala yine bozabilir.

• Teşekkürler emcwf 5 gündür ısrarla verdigin sistemi bir günde puf gfs ye dönek derdik sen daha büyük dansöz çıktın ya ya o bilgisarayları kov orada calısan iş bilmezleri

• Mesele gfs, ecmwf meselesi değil aslında. Tam tersi durumda olsaydı ecmwf sistem göstermese, gfs sistem gösterse idi. Dönen gfs olurdu. Bunun aksini görmedim yıllardır. Olumsuz bir durum varsa hangisi gösteriyorsa istikrar abidesi oluveriyor bir anda. Bakın izleyin ay sonuna doğru hamak oluşumu var. Birkaç gün sonra aynı tarihleri gözlemleyin.

üç kağıtçı filmindeki arif efendi

• bu diyagrama göre ay sonu hayal zaten kendisini yalanlıyor takip mesafemizi 144 saate düşürmemiz lazım yoksa bu hayal kırıklıkları devam edecek 144 te varsa birşey ihtimal var demektir 192 saat falan çok uzak mesafe oldu artık malesef

Sürpriz bir şey olmamış yaklaşan sistemi bozmuş,uzun vadede ise sistem getirmiş kasımdan beri aynısını yapıyorlar

• GFS nin kazanma ihtimali daha fazlaydı çünkü olumsuzu gösteriyordu bizim uğursuz coğrafyamızda olumsuzluk olumludan genelde daha yüksektir zamanında GFS nin gösterip ECM nın vermediği sistemlerde ECM kazanıyordu yani aslında olumluyu gösteren modelin kazanma ihtimali bazı ek faktörler etkili olmadığı sürece daha zor bu coğrafyada hiçbir şey bilmeyen biri bu kış ılık geçecek dese bilgili uzman bir kişi hayır baya sistem alma ihtimalimiz var belki öyle olmaz diyip ortaya tahmin attığında olumsuz konuşan kazanınca bu onu daha iyi yapmıyor.

• Yalnız gfs'nin son 5-6 güncellemede ana çıktıyı sürekli en sıcak senaryolardan seçmesi de enteresan. Sürekli en sıcak ilk 3-4 senaryo arasından seçiyor ama ortalama daha düşük vaziyette. Kuvvetli salınım ve ull ihtimali düşük olsa da ana çıktıdaki gibi saçma olmasını da beklemiyorum. -7 -8 bandında bir salınım olur muhtemelen. İlimiz adına yeterli olmasa da şu mevsimde 15 derece çekeceğime 3-4 derecede yağmur/kky almayı tercih ederim.

• Arkanıza yaslanın yağışın ve kışın keyfini çıkarın. Son yaşadığımız 2 sistemi büyük ders oldu. Elimde karmaşık bir veri yok. Sadece tüm modellere tek tek bakıp inceleyip yorumlamak yeterli şuan. 20 sistemi sınırda ama kısa süre de olsa İstanbul'u sevindirecek bir sistem. Belki ilk defa uzun soluklu yani 6 - 8 saat kar görebileceğiz. Önce 850 de -7 leri gördük sonrasında -9 ları ama yağış ile soğuk bir türlü çakışmadığı için adam akıllı kar yağışı göremedik. 21 sistemi bunu getirmesi şart bir kaç saat bile olsa. Yerde belki birikmiş kar göremeyeceğiz ama havada bile olsa gözleri doyuracağına inanıyorum. Açıkçası ay sonuna tamamen odaklandım. Yerde kar görüp doyacağımız sistemleri alabileceğiz sonunda.

• 120h den sonra 5 gün aralıksız her 2 modelde kar gösterse bile 120h den aşağı düşmedikçe beklenti yapmıyorum.. Emin olduğum tek şey modellerin yaklaştıkça kırpması.. Tersini 1 kez gördüm oda yanılmıyosam 2015 şubat kışıydı.