İstanbul Özel Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • 2021 kışında almış olduğumuz vortex ile bu kış gelen Karadeniz alçağı ve yine bu sistemde Karadeniz üzerinde kalan alçağın arasında nasıl bir fark var. Yani forumu o kadar zamanlık takipten öğrendiğim bilgi şu; (lütfen yanlış yazdığım ve öğrendiğim şeyleri düzeltmeme yardım edin.)

Vortex ve Karadeniz alçağı ikisi de bir çekirdek etrafında saat yönüne doğru dönen bir meteorolojik hareket, ancak vortexi ayıran çekirdeğin soğuk merkezli olması, Karadeniz alçağının ise sıcak çekirdekli olması. Ayrıca 850 hp sıcaklıklarının da burda bir etkisi var diye biliyorum ne kadar soğuksa yağışın kar olarak düşmesi o kadar yükseliyor. Bir de vortex ve Karadeniz alçağına etki eden deniz suyu sıcaklıkları var ama orada ki bağlantıyı kafamda oturtsam etkisinin ne kadar olacağını çözümleyemiyorum.

Yanlış bilgilendirme değil amacım sadece öğrenmeye olan açlık aslında bunları yazmam ve lütfen yanlış bilgim varsa düzeltmeme sizin bilgilerinizle izin verin.

• 2021 kışında almış olduğumuz vortex ile bu kış gelen Karadeniz alçağı ve yine bu sistemde Karadeniz üzerinde kalan alçağın arasında nasıl bir fark var. Yani forumu o kadar zamanlık takipten öğrendiğim bilgi şu; (lütfen yanlış yazdığım ve öğrendiğim şeyleri düzeltmeme yardım edin.)

Vortex ve Karadeniz alçağı ikisi de bir çekirdek etrafında saat yönüne doğru dönen bir meteorolojik hareket, ancak vortexi ayıran çekirdeğin soğuk merkezli olması, Karadeniz alçağının ise sıcak çekirdekli olması. Ayrıca 850 hp sıcaklıklarının da burda bir etkisi var diye biliyorum ne kadar soğuksa yağışın kar olarak düşmesi o kadar yükseliyor. Bir de vortex ve Karadeniz alçağına etki eden deniz suyu sıcaklıkları var ama orada ki bağlantıyı kafamda oturtsam etkisinin ne kadar olacağını çözümleyemiyorum.

Yanlış bilgilendirme değil amacım sadece öğrenmeye olan açlık aslında bunları yazmam ve lütfen yanlış bilgim varsa düzeltmeme sizin bilgilerinizle izin verin.

Alçak basınç merkezlerinde siklon oluşur.

Siklon, atmosferde bir alçak basınç alanı çevresinde hızla dönen rüzgârların oluşturduğu şiddetli fırtınadır. Siklonlar güney yarımkürede saat yönünde, kuzey yarımkürede aksi istikamette dönerler. Burada rüzgarlar alçak merkez etrafında saat yönünün tersinde eserler. Böylece sıcak hava yükselir. Yükselen hava ortamın nem oranı durumuna göre her 100 m yükseklikte 0.6-1.0 derece arasında soğur. Havanın soğumasıyla içindeki buhar yoğunlaşmaya başlar ve böylece bulut oluşumlarına yol açarken açığa çıkan gizli ısı bulutun gelişmesini sağlar.

Bu siklonların bazı türleri vardır. Etki alanlarına, boyutlarına hatta mevsimsel durumlara göre farklı isimlerle adlandırılabilirler. Buradan sonra vereceğim bilgilerin kesinlik içermediğini belirterek bildiğim kadarıyla devam etmek istiyorum. Karadeniz alçağı dediğimiz basınç merkezi, Akdeniz ve Egedekilere benzer karakterde ve davranışta oluyorlar. Isınan hava yükseliyor, üst seviyede bulut oluşumu artıyor ve sıcaklık yükseliyor, yer seviyesinde ise sıcaklık düşüyor, kuvvetli rüzgar ve yağış gözleniyor.

Vorteks denilen merkezin ise küçük ölçekli bir siklon türü olduğunu tahmin ediyorum. Basınç etrafına göre 10-15 milibar yerine sadece bir kaç milibar düşüyor. Bu hem dönme hareketini oluşturmuş oluyor, (karadenizi üzerimize dek olarak yağdırıyor) hem alt seviyede bir kaç derecelik bir soğumaya sebep olarak şartları iyileştiriyor (DEK mekanizmasında) hem de fazla derinleşmeyerek üst seviyenin fazladan ısınmasını engellemiş oluyor.

Hepsini birleştirdiğimizde, benim bilgi dağarcığıma göre vorteks küçük ölçekli bir siklondur diyebiliriz. Klasik DEK yağışlarımızdaki izobarları, saat yönünün tersine eğerek (aynı bir AB gibi) belli bölgelerde (AB merkezinin güney batısı) ekstra yağışa sebep olabilecek, ancak geriye kalan bölgelerin şartlarını kötüleştirebilme potansiyeli yüksek olan bir oluşumdur diyebiliriz.

Ölçek (kırmızı çizgi) olarak kıyaslanabilmesi için 24 ocak 2022'deki oluşum ile güncel oluşumu kıyaslayabiliriz.

• Konumumdaki Eyüp istasyonu şu an İstanbul'da anlık olarak en çok yağış alan istasyon ve yağış devam ediyor. Usul usul, güzelce yağıyor. 10 numara hava.

• Gerçekleşen toplam yağış 10.04.2023 06:00 -11.04.2023 06:00 (UTC) Arası

İstanbul, Fatih, FATİH/İST.DEN.BİL.ENS. 0,0
    İstanbul, Tuzla, TUZLA 0,0
    İstanbul, Kartal, KARTAL/AYDOS DAĞI 1,2
    İstanbul, Bakırköy, İSTANBUL ATATÜRK HAVALİMANI 2,8
    İstanbul, Beylikdüzü, BEYLİKDÜZÜ 3,2
    İstanbul, Bakırköy, FLORYA 4,8
    İstanbul, Pendik, İSTANBUL SABİHA GÖKÇEN HAVALİMANI 5,0
    İstanbul, Pendik, PENDİK/ÖMERLİ BARAJI 6,7
    İstanbul, Çekmeköy, ÇEKMEKÖY/ÖMERLİ 6,7
    İstanbul, Çatalca, ÇATALCA 6,8
    İstanbul, Kadıköy, KADIKÖY/GÖZTEPE 9,2
    İstanbul, Sancaktepe, SANCAKTEPE 9,6
    İstanbul, Kartal, İSTANBUL BÖLGE 9,7
    İstanbul, Sancaktepe, SAMANDIRA HAVALİMANI 10,0
    İstanbul, Güngören, GÜNGÖREN/DAVUTPAŞA MARMARA 10,2
    İstanbul, Şile, ŞİLE/İSAKÖY 10,6
    İstanbul, Şile, ŞİLE 11,1
    İstanbul, Büyükçekmece, BÜYÜKÇEKMECE 11,4
    İstanbul, Kadıköy, KADIKÖY GÖZTEPE RIHTIM 11,8
    İstanbul, Ümraniye, ÜMRANİYE 12,9
    İstanbul, Şile, ŞİLE/DARLIK KÖYÜ 13,5
    İstanbul, Üsküdar, ÜSKÜDAR 13,5
    İstanbul, Beykoz, BEYKOZ/ANADOLU FENERİ 13,9
    İstanbul, Eyüp, EYÜPSULTAN 14,6
    İstanbul, Şişli, ŞİŞLİ 14,6
    İstanbul, Silivri, SİLİVRİ ORMAN SAHASI 15,8
    İstanbul, Sarıyer, SARIYER/İTÜ MASLAK YERLEŞKESİ 17,0
    İstanbul, Sarıyer, SARIYER 17,4
    İstanbul, Sarıyer, SARIYER/KUMKÖY-KİLYOS 19,8
    İstanbul, Silivri, SİLİVRİ 19,8
    İstanbul, Beykoz, BEYKOZ 21,3
    İstanbul, Arnavutköy, İSTANBUL HAVALİMANI 21,6
    İstanbul, Sarıyer, SARIYER/YAVUZ SULTAN SELİM KÖPRÜSÜ 22,4
    İstanbul, Arnavutköy, ARNAVUTKÖY 26,1
    İstanbul, Çatalca, ÇATALCA RADAR SAHASI 26,6
    İstanbul, Arnavutköy, ARNAVUTKÖY/TERKOS BARAJI 26,8

26.8 kg barajlara şifa olucak

• Bugün yağışların asıl kısmı beklendiği üzere Bulgaristan kıyılarını vuruyor maalesef, biz de kırıntılarla günün sonunda 10-20mm bandına ulaşacağız gibi buna da şükür. Sistemin en etkili bölümünü henüz yaşamadık yarını merakla bekliyorum.