İstanbul Özel Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Bence bu akşam güncellemesi gayet güzel geçmiş. En azından diğer güncellemelere göre ayın 19-25'i için daha kararlılık var. Sonraki güncellemeleri bekleyeceğiz...

Merhabalar, ben Yiğit. Bugün 19 yaşındayım ve uzun zamandır hava olaylarına merak saran birisiyim. Şu an Beykent Üniversitende İktisat 2. sınıf Türkçe bölümü okumaktayım. Bu forumda amacım özellikle kış mevsiminde güncel veriler hakkında amatör tahminlerde bulunmak kar hevesini diğer üyelerle yaşamaktır :)

"Bütün ümidim gençliktedir." - Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk

(1881-193∞)

• Toprak yağışa böyle nemli sprey yağışlı havalarda doyar. Evet uzun süreli 250-300mm üstünde yağışlarda gördük geçtiğimiz kasım ayında. Artık bundan sonra toprak suya doymuş olmalı. Çok şükür diyelim kuraklığı bir nebze atlattık.

İstikbal Göklerdedir -Mustafa Kemal Atatürk

• Konumum da yeniden yağmur yağışları başladı :saint:

Merhabalar, ben Yiğit. Bugün 19 yaşındayım ve uzun zamandır hava olaylarına merak saran birisiyim. Şu an Beykent Üniversitende İktisat 2. sınıf Türkçe bölümü okumaktayım. Bu forumda amacım özellikle kış mevsiminde güncel veriler hakkında amatör tahminlerde bulunmak kar hevesini diğer üyelerle yaşamaktır :)

(1881-193∞)

• Ağaçlarda ki yaprak dökümü bu sene gayet iyi durumda.🍁🍂

Yollar Sonbaharın sararmış yaprakları ile kaplı.

Yanında çiseleyen yağmur ve sis. 💧☔

21 Aralığa kadar takvim olarak sonbahar, sonra kış. hava-kars323 uzays3271653126 :hfyeni (29):

İstikbal Göklerdedir -Mustafa Kemal Atatürk

• Aydos için bile konuşuluyorsa kartepe cuma akşamından itibaren yoğun kar alırmi acaba?ona göre cumartesi sabah gideceğiz. Yağış yoğun görünüyor ama sıcaklık sınırda sanki

Aydos aslında masada değil, icon.eu çıktısına göre yorumlamıştım. Modellerin ortak görüşü şuan 1700m civarlarinda olan kar sınırının yarin bu saatlerde 600-800 bandina kadar gerilemesi. Soğuklar ab konumu sebebiyle doğu marmaraya doğru tam olarak sokulamayacaklar. Yani istrancalarda kar sınırı 200m civarlarina kadar inebilirken bu kartepede belki 1000m'de bile kalabilir. Ancak kesin olan şu ki cumartesi gece kartepe her halükarda kar yağışı alacaktır. Pazar öğlene kalmadan giderseniz dağın muhtemelen üst yarısında örtü olacaktır. En zirvede yarim metreden fazla birikim olacağını tahmin ediyorum. Kayak merkezi hattı da yine yarım metre ile 20cm arasında bir değerde olacaktır. Iyi eglenceler :)

Şu sırada ufaktan giriş yapan soğuklar ile bati dogu farkını görebilirsiniz. Çatalca radar şimdiden 3.5 derece ile kartepeden daha soğuk

edit: mesajınızı doğru okumamışım kusura bakmayin. Yarin sabah saatlerinde kartepe istasyonuna bakarak karar verebilirsiniz. Eğer sıcaklık 0.5 ve altında değilse muhtemelen ikindi saatlerine kadar kaliteli kar olmayacaktır. Don seviyesi 1400-1500m bandında görünüyor. Gün boyu lapa lapa güzel kar görebilirsiniz ama örtü kısmı muhtemelen tatmin etmez. Pazar daha garanti olur

• Radarımız şu an itibariyle dolup taştı. Yarın hem soğuk hem de gün boyu yağışlı bir havamız var. Sıkı giyinip şemsiyelerinizi almayı unutmayın :)

(1881-193∞)

• Bu gece yarısı güncellemesi öyle bir güncelleme oldu ki siz bile gözlerinize inanamayacaksınız. Bildiğiniz gibi şehrimize kar yağması için senaryoların ortalama -8 ila -10'u görmesi gerekiyor. Son senaryolar ise tüm bunlardan öte 15-23 Aralık tarihleri boyunca hep -10'larda hatta -15'lerde bile kalıyor. Tabi bazı modellerimiz de sistemi bir noktada bozmuş. Vademiz uzun ama sizlere sabah sabah heyecanınıza heyecan katacak bir güncelleme desem yanlış olmaz.

(1881-193∞)