Atmosferi Anlama Gayretleri ; Tele-bağlantı Sirkülasyon denklemleri

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Modeller biraz iyiyken karamsarlar kayboluyor 😆

Modeller iyiyken de kötüyken de gerçek atmosfer aşıkları gram ödün vermiyor gayretten

Hocam bizler karın sevdalısıyız, delisiyiz ecmwf güncellemesi başlıyor yorumlarınızı sabırsızlıkla bekliyoruz :)

• Modeller biraz iyiyken karamsarlar kayboluyor 😆

Modeller iyiyken de kötüyken de gerçek atmosfer aşıkları gram ödün vermiyor gayretten

Biz iyi olsa da kötü olsa da hep burdayız.Yine mücadeleye devam diyoruz.Niye bu güncellemeler iyi oldu mu bazıları ortadan kayboluyor.Neyse sistem bozunca damlarlar.:)))

Az önce bölge konusuna yazdım.Aklın yolu bir:))

• Hocam bizler karın sevdalısıyız, delisiyiz ecmwf güncellemesi başlıyor yorumlarınızı sabırsızlıkla bekliyoruz :)

ECM’den -11/ -13 ve makul bir AB umuyorum 192/216’da , bunu sağlarsa harika olur

192’nin ECM -13’ü 120’nin -10/-11’i eder

Yok Ya -14 versin bu akşam 😆

• ECM’den -11/ -13 ve makul bir AB umuyorum 192/216’da , bunu sağlarsa harika olur

192’nin ECM -13’ü 120’nin -10/-11’i eder

Yok Ya -14 versin bu akşam 😆

Hocam peki ecmwf gfs ye benzeyipte -17 leri indirirse yorumunuz ne olur ^^

• Cold.EFso hocam ilk defa soru soruyorum size heyecanima verin :) 9-11 arası ab nin Anadolu da ki yeri hakkında ne düşünüyorsunuz,her guncellemede değişiyor. Antalya Körfezi olma olasılığı ne sizce yoksa direkt doğuya mi kayacak

• Hocam peki ecmwf gfs ye benzeyipte -17 leri indirirse yorumunuz ne olur ^^

ECM’nin çöküşü olur hahaha

ECM -17 en son ne zaman verdi ?

Vermez çünkü aşırı ekstrem şeylere ECM simülasyonu kolay kolay müsaade etmez

-10’sa potansiyel en fazla -13 görür

Ne kadar eleştirsek de en tutarlı model o

Gfs -19 verdiği saate şimdi ortalama 6/-8 vermiş , ciddiyetten uzak model işte

• Cold.EFso hocam ilk defa soru soruyorum size heyecanima verin :) 9-11 arası ab nin Anadolu da ki yeri hakkında ne düşünüyorsunuz,her guncellemede değişiyor. Antalya Körfezi olma olasılığı ne sizce yoksa direkt doğuya mi kayacak

Doğuya kayma ihtimali yüksek maalesef hocam , ama yine de bi 12/18 saat fena görünmüyor AB konumu ,yağış batı ve orta Anadolu’da , Antalya’da kısa süreli pozisyon oluşması durumunda BİLE uzun süreli kalması sistemin karakteri gereği zor maalesef

13-15’e daha çok odaklanmayı öneririm

• Hocam peki sizce ne zaman sistemleri milli (Türkiye modeli) modelle takip etmeye başlarız 2040 2050 ? ^^

• Hocam peki sizce ne zaman sistemleri milli (Türkiye modeli) modelle takip etmeye başlarız 2040 2050 ? ^^

İbb Akom yapsa çok hızlı çıkar , para da var

Mgm bütçesi ile olacak iş değil

İstanbul nüfusu da buna muhtaç

Seçim sonrası kim kazanırsa kazansın bu konuyu taşıyacağım ve ısrarcı olacağım

• İbb Akom yapsa çok hızlı çıkar , para da var

Mgm bütçesi ile olacak iş değil

İstanbul nüfusu da buna muhtaç

Seçim sonrası kim kazanırsa kazansın bu konuyu taşıyacağım ve ısrarcı olacağım

Hocam umarim biran önce bu alt yapı hazırlanır gerekli bütçe ayrılır bizde kendi modelimiz olsun isteriz

• Hocam çöküş geliyor

-20 inecek galiba :)

• Hocam çöküş geliyor

-20 inecek galiba :)

Hahaha nerde o günler , -15 bile zor

-14 istedik verdi ( bu vade için çok iyi -12 alabilmek için )

Ama -15/-16 verse oha derim

Şu görüntüde verme ihtimali % 45 ama verip vermemesinden daha önemlisi aynen o şekil gelip gelmeyeceği :))

• Hahaha nerde o günler , -15 bile zor

-14 istedik verdi ( bu vade için çok iyi -12 alabilmek için )

Ama -15/-16 verse oha derim

Şu görüntüde verme ihtimali % 45 ama verip vermemesinden daha önemlisi aynen o şekil gelip gelmeyeceği :))

Hocam -12 versin garanti versin kuşa ďöndurmesin soguklari ekstrem şeylerle uğraşmasın ecmwf. Gfs fazlasıyla uğraşıyor zaten :D konumum adına 10 cm kar yağdığında bizler cok iyi kar yağdı diyoruz 10 cm bize yeter :)

• Hocam -12 versin garanti versin kuşa ďöndurmesin soguklari ekstrem şeylerle uğraşmasın ecmwf. Gfs fazlasıyla uğraşıyor zaten :D konumum adına 10 cm kar yağdığında bizler cok iyi kar yağdı diyoruz 10 cm bize yeter :)

E ben de bunu diyorum zaten , ne uğraştırıyorsun yok -17/-20 falan😆

• -15 verdi ama yağış marmara için yok :/ Ama yağış değişir diyerekten ümidimizi kesmiyoruz. Ama ayın 9-10 u için aynısını söyleyebilir miyiz bilmem ECMWF kar göstermiyor o tarihlerde siz ne dersiniz Cold.EFso hocam

"Allah'a ve âhiret gününe inanan, ya hayır söylesin ya da sussun." Hadis-i Şerif

• -15 verdi ama yağış marmara için yok :/ Ama yağış değişir diyerekten ümidimizi kesmiyoruz. Ama ayın 9-10 u için aynısını söyleyebilir miyiz bilmem ECMWF kar göstermiyor o tarihlerde siz ne dersiniz Cold.EFso hocam

Aşırı soğuklar ülkemiz için risklidir

Niye -11/-12 istediğim ( ve zaten gelecek olan o ) işte uygulamalı ortaya çıktı

Dua edelim kırpılsın , coğrafyamıza uygun hale gelsin , kaldı Kİ Cold Efso endekslerine göre 216 vadede -14 alamayız

Belki 350 vade falan olur

• Soğuk olarak 6 ocak 2017 efsanesinden çok daha potansiyelli ama gel görelim ki basınç dizilimi ve yağış durumu uzağından bile geçmiyor umarız uygun sinoptik oluşue bana göre de gfs oluşabilecek en iyi senaryoyu verdi Cold.EFso takibe devam hocam👏