Atmosferi Anlama Gayretleri ; Tele-bağlantı Sirkülasyon denklemleri

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Bay hava Vortex'in ocak ayının ilk haftasından sonra Avrasya'ya doğru ✅ yer Değiştireceğini bu olasılığın % 70 olduğunu belirtmiş , bu yer değiştirme sürecinde malum el Nino yıllarında bir yada 2 adet sağlam siklonik kar almışız tarih verirsek bir 2004 örneği mevcut tarih tekerrür eder mi Allâh cc isteğimiz bu olurdu herhâlde...

Cfs modeline bakıyorum Orta ve Uzun vadede hep üstümüze yatan bir yüksek sanırım mevsimsel tahminler vortex hesaba katmadan tahminlerde bulunuyorlar Uzun vadede Noa ve Ao IOD ve Mjo faz aylık hareketi gibi

Nedersin Cold ? ⛄🏂❄

• Bay hava Vortex'in ocak ayının ilk haftasından sonra Avrasya'ya doğru ✅ yer Değiştireceğini bu olasılığın % 70 olduğunu belirtmiş , bu yer değiştirme sürecinde malum el Nino yıllarında bir yada 2 adet sağlam siklonik kar almışız tarih verirsek bir 2004 örneği mevcut tarih tekerrür eder mi Allâh cc isteğimiz bu olurdu herhâlde...

Cfs modeline bakıyorum Orta ve Uzun vadede hep üstümüze yatan bir yüksek sanırım mevsimsel tahminler vortex hesaba katmadan tahminlerde bulunuyorlar Uzun vadede Noa ve Ao IOD ve Mjo faz aylık hareketi gibi

Nedersin Cold ? ⛄🏂❄

Ocak ikinci yarısından itibaren Kuzey Yarım kürede sert kış koşulları hüküm sürebilir

Bu arada kuzey Amerika ve Alaska da son yılların en sıcak Aralık ayını yaşıyor

Nedersin Cold ? ⛄🏂❄

Teşekkürler, ben bu ihtimali son 3-4 gündür yazıyorum ( saldırılar olmasa daha çok yasarım da vaktimizi çalıyorlar ) , hatta 5 Ocak diye tarih de yazdım ilk ciddi vorteks yarılması effect açısından

Ben Split de değil disp de değil , büyük parça yarılıp Avrasya’ya iner diye de yazdım belli verilere atıf yaparak ( yukarda mesajlarımda var )

Aynı noktaya varmış olmamız güzel

Tabi bizim daha acil işimiz yer seviyesi soğuması bir an önce

Önce 23-25 soğuması ve ayaz ( bu şart ) sonra soğuk trend için Olası Yılbaşı sistemi ile beraber dev sistem kovalamaya devam edeceğiz

• Ha gayret bakalım.Daha iyilerine…Allahın rahmeti bereketi üzerimize olsun.Günaydın ümitli ve bilgili kardeşlerim:)

Hayırlı bereketli günler

Umudu ve inancı olanlara selam olsun

Ens çok iyi değil ama şu hali bile patterni patlatabilir, ana senaryo kötüyse Ens ona benziyor , Ana senaryo iyiyse Ens hiç onu takmıyor :)) bu coğrafyamızı özetlemeye yetiyor tabi bizde pes etmek olmaz , en temel özeliğimiz asla atmosfere küsmemek

• Evet uzak vade vorteks karakteri , jeopotansiyel yüklenme ve genel sinoptik çerçevesi olarak şuna yakın bir gidişata ihtiyacımız var , 2 gün daha gecikmeli ve Arktik kellik daha açılmış olarak ( İHTİMAL)

• Evet uzak vade vorteks karakteri , jeopotansiyel yüklenme ve genel sinoptik çerçevesi olarak şuna yakın bir gidişata ihtiyacımız var , 2 gün daha gecikmeli ve Arktik kellik daha açılmış olarak ( İHTİMAL)

Önce EAMT destekli gelişen güçlü Pasifik oluğu sonra Pasifik oluğuyla beraber etki eden Amerikadaki yüksek basınç hakimiyeti. Bu yüksek basınç hakimiyetiyle tetiklenen NAMT(Tropikal zorlamalar sonucu açığa çıkan Kelvin Wave etkili momentum aktarmasıyla da destek gelebilir). Güçlenen bölgesel momentum aktarım bölgelerinin gezegensel momentumu pozitife çıkarabilir. Ayrıca güçlenen NAMT kaynaklı derinleşen Atlantik siklonları kutbu yarmak için girişimlerde bulunabilir. Zaten oluşan Stratosferik ısınmanın TPV'ye etkisi TPV'nin içinde bir jeopotansiyel yükselmeye neden olabilir. Ayrıca kutuptaki jeopotansiyel derinliğin çoğunlukla Avrasyada olması şansımız için daha iyi. Bir şeyler koparabiliriz. Hepsi ihtimal dahilinde, bakalım neler olacak.

• Önce EAMT destekli gelişen güçlü Pasifik oluğu sonra Pasifik oluğuyla beraber etki eden Amerikadaki yüksek basınç hakimiyeti. Bu yüksek basınç hakimiyetiyle tetiklenen NAMT(Tropikal zorlamalar sonucu açığa çıkan Kelvin Wave etkili momentum aktarmasıyla da destek gelebilir). Güçlenen bölgesel momentum aktarım bölgelerinin gezegensel momentumu pozitife çıkarabilir. Ayrıca güçlenen NAMT kaynaklı derinleşen Atlantik siklonları kutbu yarmak için girişimlerde bulunabilir. Zaten oluşan Stratosferik ısınmanın TPV'ye etkisi TPV'nin içinde bir jeopotansiyel yükselmeye neden olabilir. Ayrıca kutuptaki jeopotansiyel derinliğin çoğunlukla Avrasyada olması şansımız için daha iyi. Bir şeyler koparabiliriz. Hepsi ihtimal dahilinde, bakalım neler olacak.

Eline sağlık, güzel bir girişimcilik çalışması

Aleut Sibirya etkileşimine biraz daha odaklanmak lazım diye düşünüyorum genç Bilge kardeşim , ikisinde de karakter değişimi başladı

• Eline sağlık, güzel bir girişimcilik çalışması

Aleut Sibirya etkileşimine biraz daha odaklanmak lazım diye düşünüyorum genç Bilge kardeşim , ikisinde de karakter değişimi başladı

Aralarında bir etkileşim olduğu bariz bir şekilde belliydi ama büyük bir çalışma olduğunu bilmiyordum. Yavaş yavaş Semi-Thermic Siberian High mevzusunu çözerken bir yandan da Siberia-Aleut etkileşimini çözmek gerek. Hayırlısı olsun.

• Palanci neye şaşırdın kanka :hfyeni (18): , beklemiyor muyduk zaten şu anda net Termik karakteri ve Derin Aleutu ( ideal SH / ALL olursa daha kaymaklı sistem olur) akar üstümüze🥶

Bekliyorduk başkan :hfyeni (29): Taşlar yerine oturacak inşallah. Biz analizlere devam edelim, bir şekilde bu mevzuyu da çözeriz.

• Aralarında bir etkileşim olduğu bariz bir şekilde belliydi ama büyük bir çalışma olduğunu bilmiyordum. Yavaş yavaş Semi-Thermic Siberian High mevzusunu çözerken bir yandan da Siberia-Aleut etkileşimini çözmek gerek. Hayırlısı olsun.

Benim en çok çalıştığım konulardan biri bu SH ALL ilişkisi , gittikçe önem kazanıyor ve endeks özeliği kazandı

Özellikle semitermik gidişattan sonra çok fevkalede önemi oluşabilir , her şey 🥶bir vatan İçin :/8103*

• İzmire kar yağar mi acaba bu sistem gelirse İzlanda ve kutup sistemi karışık gelirse 23 29 arası

Ocak ilk yarıya kadarki döneme İzmir kar alır diye düşünüyorum. İzmir’i Aralık ile sınırlamayalım , zor bir coğrafya , ha 25-31 dönemi AB enfes pozisyon alırsa da olabilir tabi , takip şart ( kahkaha basanlar OLASILIK yazdım , neden ihtimal yazmak zorunuza gidiyor Kİ )

• GFS 06Z 26-28 Aralıkta Sistemi göstermiş 850 Hpa Sıcaklıkları -9/-11 Arasında gözüküyor

gfseu-1-240.png?6gfseu-1-252.png?6gfseu-0-240.png?6

Batı Bölgelerde kuru soğuk gözükse de sinoptik daha çok değişir.

Doğuda da Sıcaklığın yeterli olduğu yerlerde güzel kar yağışları olur demiş GFS

500 Hpa da -40/-42'lik çekirdek var eğer bu değerler gerçekleşirse çok kuvvetli dekler oluşur hatta vorteks veya Karadeniz Alçak Basıncı oluşması söz konusu olabilir

gfseu-13-246.png?6

• Ocak ilk haftaya kadarki döneme İzmir kar alır diye düşünüyorum. İzmir’i Aralık ile sınırlamayalım , zor bir coğrafya , ha 25-31 dönemi AB enfes pozisyon alırsa da olabilir tabi , takip şart

Heyecanlandım simdi ecmwf gfs sistem de veriyor iyice heyecanlandim hocam sagolun tahminleriniz cok guzel