Ankara Özel Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Kaybedeceğimiz belliydi zaten 3 gündür dediğim gibi bizim coğrafyada en olumsuz model başarılıdır her zaman bide ısrarcıysa kesinlikle başarılı olur. Senelerdir aynı bu 10 senedir takip ederim GFS ve Ecmwf nin ayrılığa düştüğü olduğunda böyle orta vadede genelde olumsuzlukta direnen kazanır. Böyle durumlarda Daha hiç görmedim olumlunun kazandığını.

• Şuan ecmwf sistemi vermedi diye umut kaybetmeye,moral bozmaya hiç ama hiç gerek yok.Her güncelleme değiştiren modellerden bahsediyoruz.Yarın sistemi efsane yapadabilir.Sadece bakıp geçiyorum ne seviniyorum ne üzülüyorum anı yaşa şeklindedir.Zaten bu sabah beklemediğim bir şekilde ışığa baktığımda karla karışık yağmur gördüm.Bir kez daha anladım modellerin bu dönemdeki tutarsızlığını.O yüzden umut kaybetmeye veya umutlanmaya gerek yok diyorum ben.Sadece takip edelim sistemi yaşayalım😅

• Şuan ecmwf sistemi vermedi diye umut kaybetmeye,moral bozmaya hiç ama hiç gerek yok.Her güncelleme değiştiren modellerden bahsediyoruz.Yarın sistemi efsane yapadabilir.Sadece bakıp geçiyorum ne seviniyorum ne üzülüyorum anı yaşa şeklindedir.Zaten bu sabah beklemediğim bir şekilde ışığa baktığımda karla karışık yağmur gördüm.Bir kez daha anladım modellerin bu dönemdeki tutarsızlığını.O yüzden umut kaybetmeye veya umutlanmaya gerek yok diyorum ben.Sadece takip edelim sistemi yaşayalım😅

O efsane ihtimali hocam maalesef yok denecek kadar az yüzde 0.00001 ihtimal bu sistem için en fazla olabileceği bence sistem sonu hafif kky belki o bile olmaz. Bu sene ben pek ümitli değilim kar açısından. Şubattada genel itibariyle ılık yağışlı tarafta kalacağız bol yağmur yağacak Şubat ayında da ilk görünüm o yönde.

• Arkadaşlar daha Ocak ayındayız ve biliyoruz ki Ankara'nın Mart 2011 efsanesi var :) Ocak yarısında kışı hemen bitirmesek mi

Efsanede olsa mart ve nisan aylarında yağan kar beni tatmin etmiyor. Ocak ve şubatta yağmayan kar martta yağmasın bir zahmet 😂

• Efsanede olsa mart ve nisan aylarında yağan kar beni tatmin etmiyor. Ocak ve şubatta yağmayan kar martta yağmasın bir zahmet 😂

Bağlum'da geçirdiğim kış sezonları boyunca en kuvvetli ve zevk aldığım kar yağışlarını Mart ayında yaşadım.Misal 13 Mart 2023 17-18cm birikim olmuştu... 3 Şubatta bile 40cm anca buldu toplam.

• Diyorlar ya şehirleşmenin havaya etkisi yok, küresel ısınma yalan diye bu yaşanan mevsimi nasıl açıklayacaklar. Ankara’ya ocak aralık boyunca kar yağmasını güzel karşılıyorlar ya. Arkadaşım bak bu ülkede artık bahar mevsimi bile yaşanmıyor. Mevsimler yok oluyor. Son senelerde tropik olaylar yaşandı yaşanmaya devam ediyor. Rüzgar dalga önleme yapıları yapılmaya başlanacak önümüzdeki senelerde akdenize. Açıp araştırmadan yok küresel ısınma yok , yok kuraklık yalan. Soğuk yaşayan yerler sıcak kalıyor, sıcak olan yerler soğuk kalıyor. Havamız 1.5 derece ısındı atmosfer ısındı, deniz suyu denize girilecek gibi bunları araştırmıyorlar hiç

• Diyorlar ya şehirleşmenin havaya etkisi yok, küresel ısınma yalan diye bu yaşanan mevsimi nasıl açıklayacaklar. Ankara’ya ocak aralık boyunca kar yağmasını güzel karşılıyorlar ya. Arkadaşım bak bu ülkede artık bahar mevsimi bile yaşanmıyor. Mevsimler yok oluyor. Son senelerde tropik olaylar yaşandı yaşanmaya devam ediyor. Rüzgar dalga önleme yapıları yapılmaya başlanacak önümüzdeki senelerde akdenize. Açıp araştırmadan yok küresel ısınma yok , yok kuraklık yalan. Soğuk yaşayan yerler sıcak kalıyor, sıcak olan yerler soğuk kalıyor. Havamız 1.5 derece ısındı atmosfer ısındı, deniz suyu denize girilecek gibi bunları araştırmıyorlar hiç

Öyle maalesef. Mesela Trabzon sahiline geçen haftasonu kar yağarken biz hala kar göremedik. Ankara artık eskisi gibi değil. Sivas Yozgat gibi illerle yarışacağına Antalya ile yarışıyor neredeyse.

• Mart ayında 2011 hariç hiç öyle Ocak ve Şubat aylarında ki sistemler kadar tatmin edici sistem görmedim. Yani binde bir olur Martta burdan anlayacağımız bu ki bu sene Mart ayı da pek potansiyelli gözükmüyor geçmiş seneler kadar.