Ankara Özel Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)

• Şu tabloyu buraya da atayim gecen sene daglara ve barajlara yagan kar olmasa suan daha riskli olabilirdik ancak son 20 yilda en cok barajlara su gelen yil 2022 oldu. Tarımsal kuraklik olarak sıkıntıdayız ancak barajlar belli degil bu sene daglar hic kar almadı durumumuz Nisan Mayıs’tan sonra belli olacak diye dusunuyorum bakalim GOJIRA ne dersin hocam bu kış son yılların belki de tarihin barajlara en az su gelen sezonu olabilir…

• Baskentli Geçen sene baraj bölgemiz güzel kar aldı. Ocak - Nisan döneminde gelen her sistem örtü bıraktı oralara. Ama en önemli nedenlerinden birisi Gerede sistemi hocam. Oralar muazzam kar aldı. Çok destek verdi suyumuza. Hatta mevcut doluluk oranının yaklaşık %30-40'ını o sistem karşılıyor. Kışın devaminda Oralarda da etkili olacak bir kuraklığı düşünmek istemiyorum..

Bu sene dediğim gibi kayıtlı tarihin en kurak dönemlerinden birisi ve 1980'den günümüze en kurak Ekim-Ocak dönemi. Eğer Şubat-Mart-Nisan dönemi de bu dönem gibi vasat geçerse yazın sonuna doğru şehir ciddi sıkıntı çekmeye başlar. Tahıl ürünleri ve barajlar için bize acil kalıplaşmış, sertleşmis kar örtüsü lazım. Bildiğiniz üzere zaten orajların pek bir faydası olmuyor.

• ANGARALI diyagram guzel cikmis oysaki ortalamanın 2-3’ündeki yagis miktarında gozle gorulur artis var hocam

Evet güncellemenin devamında güzel senaryolar gelmiş hocam bir kaç tane. Bırakayım şöyle.

Önümüzde ki 2-3 gün içinde sistemde oturma görmemiz ve senaryoların da bu duruma iyice dahil olması lazım.

25 en güzeli.

• gfs ankaraya 50 cm kar vermiş olasılığı kaç sızce

hocam bu degişir ama vermesi bile insana bi mutlulk veriyor ayrıca gfs nın cok detaylı verdigine inanmıyorum bu sadece yagışın kümelenmesi ile ilgili geçen senelerde de hep böyle olmuştu gfs

• Şu tabloyu buraya da atayim gecen sene daglara ve barajlara yagan kar olmasa suan daha riskli olabilirdik ancak son 20 yilda en cok barajlara su gelen yil 2022 oldu. Tarımsal kuraklik olarak sıkıntıdayız ancak barajlar belli degil bu sene daglar hic kar almadı durumumuz Nisan Mayıs’tan sonra belli olacak diye dusunuyorum bakalim GOJIRA ne dersin hocam bu kış son yılların belki de tarihin barajlara en az su gelen sezonu olabilir…

Hocam bugün işler yoğun, pek ayrıntılı bakamıyorum. Ama yeni bir 2007 olabilir bu yıl.

İnşallah 2006-2008 arası gibi 3 yıllık bir seri yaşamayız.

Nasıl bir karanlık dönemdi o öyle

3 yıl boyunca kuraklık ve barajlara gelen su çok az. O zaman Gerede suyu da yok.

Çok şükür diğer büyük illere göre bu Gerede suyundan dolayı çok avantajlıyız.

Barajlarımızda yeterli su olduğu için tam kapasite kullanıma geçmedik herhalde ama eğer tam kapasite kullanılırsa yıllık 226 milyon metreküp suyun oradan Ankara barajlarına aktarılacağını söylüyor tarım bakanlığı kaynakları.

Bu müthiş bir rakam

Ankara’nın bir yılda tükettiği suyun neredeyse yarısı bu yolla karşılanıyor

O yüzden şu an biraz rahatız.

Ama 2007 yılındaki gibi barajlarımıza gelen su (Gerede suyu hariç) 200 milyon m3 altında kalırsak, bu sefer baya sıkıntı çekeriz. Çünkü nüfus da arttı. Gerede suyu da tam kompanse edemez o kadar ciddi bir kuraklığı.

Bu sene 250 milyon ve üzeri bir değere ulaşırsak çok iyi olur. Yani hiç yoktan iyidir. Keşke 300 üzeri olsak. Ama bu kuraklıkla zor gibi

BORN IN WINTER

• Burada 250 üzeri olursa iyi olur dediğim Gerede hariç 250

Yoksa geredeyle beraber her türlü 350 civarı oluruz en az.

Artık gerede suyumuz olduğu için o uzun dönem barajlara gelen su tablosunda 250-300 altı değerleri pek göreceğimizi zannetmiyorum

BORN IN WINTER

• ben takip edemedim modelleri bu aralar. gfs böyleyken ecmwf ne durumda?

ECM ayrı dünyalarda malesef çokta iç açıcı deil yakin vadede orta uzun vade zaten değişiyor sürekli.gfs ise bizi umutlandirmaktan başka bişey yaptığı yok.

• 27 gecesi gelecek yağışın rakım sistemi olma ihtimali var mıdır ? Merkeze yağmur yağar o net gibi ama daha yüksek rakımlar sanki kar görebilir gibi geldi bana sorayım dedim

Bağlum belki

İncek, oran, Yapracık falan hep yağmur alır büyük ihtimalle

BORN IN WINTER