(SSW) Ani Stratosferik Isınma Olayının Türkiye Üzerine Etkileri

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Konuya çok vakıf değilim. Ancak bu ısınma vs gibi şeyler çok ütopik geliyor bana. Anlatmak istediğim basınç yerleşimleri doğru olduktan sonra 2004 gibi 18 dereceden çıkıp kar fırtınasına da girebiliriz. 2017 gibi yine aynı şekilde. Veyahut hiç bir şey de olmayabilir. Basınç yerleşimleri iyi olsun demekten başka bir şey gelmiyor içimden. Ne olursa olsun bol yağış olsun.

Bu tür ısınma olayları doğrudan tüm basınç dizilimini etkileyen olaylardır, ısınmanın şekli ve üst atmosferdeki kutbi girdabı yönlendirdiği yerler ve girdabın alacağı şekiller üzerinden basınç dizilimlerinin nasıl olabileceğini az çok önceden öngörebiliyoruz.

• Bu tür ısınma olayları doğrudan tüm basınç dizilimini etkileyen olaylardır, ısınmanın şekli ve üst atmosferdeki kutbi girdabı yönlendirdiği yerler ve girdabın alacağı şekiller üzerinden basınç dizilimlerinin nasıl olabileceğini az çok önceden öngörebiliyoruz.

Hocam, benim gordügum kutbi gridap daha çok kanada civarında konumlanacagi ve kutuptan salınim ile dogu avrupaya akacagi yönde. Mart ilk haftasina kadar hani bu dedigim. Modellerde bu gunlerde sinyaller veriyor. Senin fikrin nedir.

• Hocam, benim gordügum kutbi gridap daha çok kanada civarında konumlanacagi ve kutuptan salınim ile dogu avrupaya akacagi yönde. Mart ilk haftasina kadar hani bu dedigim. Modellerde bu gunlerde sinyaller veriyor. Senin fikrin nedir.

Güncel Cfs ens bu şekilde. Salınımı onaylıyor o tarihlerde. Sinoptik tam olarak SSW sonrası sinoptiği zaten.

• Bu tür ısınma olayları doğrudan tüm basınç dizilimini etkileyen olaylardır, ısınmanın şekli ve üst atmosferdeki kutbi girdabı yönlendirdiği yerler ve girdabın alacağı şekiller üzerinden basınç dizilimlerinin nasıl olabileceğini az çok önceden öngörebiliyoruz.

Hocam benim anlatmak istediğim olay da ısınma olsa bile basınç yerleşimleri uygun olmazsa sıkıntı. Dediğiniz su götürmez bir gerçek.

• Yukarıdaki 28 Şubat - 4 Mart Cfs mean için son gfs çıktısı güzel bir örnek aslında. Ull ilk hareketini ülkemize doğru yaparken dönüş hareketi ile devamında Avrupa'ya yol alıyordu, alacaktı.

gfsnh-12-336.png?6

gfsnh-12-384.png?6

• Genel bilgi babında istatistiki bir veri bırakıyorum, konunun ikinci mesajına da ekliyorum.

1979-2019 yılları arasındaki Major ısınmalardan 60 gün önceki ve 60 gün sonraki Atlantik ve Avrupa boyunca görülen rejimlerin çalışması.

GL-Gronland Blokajı

AT- Atlantik Oluğu

ScTr- İskandinav Oluğu

ScBl- İskandinav Blokajı

AR- Atlantik Sırtı

EuBl- Avrupa Blokajı

ZO- Zonal Rejim

https://wcd.copernicus.org/articles/1/373/2020/wcd-1-373-2020-f01

Rejimlerin 500hpa anomalisi

wcd-1-373-2020-f05-web.png

• Major ısınmalardan sonraki 0-5, 5-10, 10-15, 15-20, 20-25 günlük bazda Gronland blokajı, Avrupa Blokajı ve Siklonik rejimlerinin(AT, ScTr, ZO) sıcaklık anormalisi ve basınç yerleşimlerinin gösterimi.

wcd-1-373-2020-f04-web.png

• Yukarıdaki 28 Şubat - 4 Mart Cfs mean için son gfs çıktısı güzel bir örnek aslında. Ull ilk hareketini ülkemize doğru yaparken dönüş hareketi ile devamında Avrupa'ya yol alıyordu, alacaktı.

gfsnh-12-336.png?6

gfsnh-12-384.png?6

Soğuklar çok yetersiz kalıyor hocam. Kıyılar yine kky ve Sulu kardan öteye geçemez gibi duruyor.

• Isınmanın gerçekleşeceğinden bahsetmiştik bizi ısınma sonrası süreç ilgilendiriyor. Bu görselin üstüne yorum yapacağımız bir durum yok. Ben önemli gördüğüm noktalar oldukça sizlerle paylaşımda bulunuyorum, bulunacağım.

Hocam ay sonu mart basi sistemi dogu avrupa ve bizim demi

Ve mart soğuk mu gecicek şu anki verilere göre

• Bölünme sonrası kısmen ılık ve yağışlı tarafta kalma ihtimalimiz komple soğuk tarafta kalmakdan daha yüksek gibi şuanlık. Bakalım takip etmek gerek, modellerin ortalaması öyle gösteriyor uzun vadede şuanlık.

MME-zg-500-1.png"

wk3-wk4-20230212-z500.png"